Aerangis cryptodon

(Rchb. f.) Schlechter 1914
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aerangidinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Aerangis cryptodon

Synonim: Angraecum cryptodon Rchb. f., Aerangis malmquistiana Schlechter

Występowanie:

Madagaskar. Storczyk ten jest spotykany w górach Ankarara na południe od Antananorivo oraz w pobliżu Fianarantsoa i Toamasina. Rosną w wilgotnych, wiecznie zielonych lasach i na skalistych zboczach wzgórz bazaltowych, na wysokościach 200-1800 m.   

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 3°C.
Średnia wilgotność wynosi około 80% przez cały rok.
Opady od 8 mm w grudniu-styczniu do 300 mm w lipcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/11,1°C w styczniu do 29,4/18,4°C w lecie.
Okres kwitnienia: Od września do lutego.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparty jest na doniesieniach od hodowców. W siedliskach naturalnych rośliny te zazwyczaj kwitną zimą. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to raczej spory epifit monopodialny, ze swobodnie rozgałęziającymi się pędami, czasami dorastający 40-80 cm długości. Gdy jest mniejszy, przyrosty są wyprostowane, ale z czasem zaczynają się zwieszać. Hillerman & Holst (1986) podają, że Aerangis cryptodon łatwo jest pomylić z Aerangis ellisii. Rośliny te wytwarzają wiele korzeni o średnicy do 0,6 cm. Korzenie wyrastają z pędu i rozgałęzień.

Pseudobulwy/łodyga:

Czasem dorasta do 40-80 cm długości, ale zwykle nie jest dłuższa niż 25 cm.  

Liście:

Liście mają 7-12 cm długości i 1,6-2,5 cm szerokości. Liczne, wąsko-owalne do podłużnych liście są umiarkowanie mięsiste, ostro zakończone i dwurzędowo ułożone na pędzie. Ukośnie wznoszą się do góry, a ich boczne obrzeżenia wywijają się do góry, tak że w przekroju dają szeroką literę V. Aerangis cryptodon ma zwykle krótsze liście niż Aerangis ellisii.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 15-30 cm długości. Pęd kwiatowy jest łukowato wygięty, wyrastając poprzecznie wzdłuż kąta liściowego nieco poniżej wierzchołka głównego pędu i zwiesza się w jego kierunku. Kwiaty są dość oddalone od siebie na górnych dwóch trzecich pędu kwiatowego, są ułożone w dwóch rzędach naprzeciw siebie, a każdy kwiat na dość długą zielonkawą szypułkę. 

Kwiaty:

Zwykle jest ich 8-12 na kwiatostanie, ale na dobrze utrzymanej roślinie może ich być nawet 25. Kwiaty są białe, woskowe, pachnące, trwałe, z długą, wysmukłą ostrogą o kształcie szydełka, która jest skręcona i może mieć do 18 cm długości. Płatki obu okółków są do siebie podobne, mają 2 cm długości i 0,7 cm szerokości. Są zwykle nieco dłuższe i nie tak ściśle skupione jak u Aerangis ellisii. Warżka ma 1,6-2,0 cm długości i 0,9 cm szerokości.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 28-29°C, nocy 18°C, co daje różnicę dobową 9-11°C. Powyższe temperatury są średnimi warunkami, w jakich powinno się uprawiać ten gatunek. Ze względu jednak na szeroki zakres wysokości siedlisk naturalnych, rośliny mogą się przystosować do temperatur o 3-4°C cieplejszych lub chłodniejszych niż podane.  

Światło:

15000-23000 luksów. Hillerman & Holst (1986) podają, że te rośliny dobrze rosną w "jasnym świetle". Powinny jednak być chronione przed bezpośrednim słońcem. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

W okresie od późnej wiosny do jesieni opady deszczu są umiarkowane do obfitych. Następnie ich ilość gwałtownie zmniejsza się, przechodząc w 5-ciomiesięczną porę suchą, która zaczyna się późną jesienią i trwa aż do początku wiosny. Uprawiane rośliny powinny być mocno podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale korzenie muszą zawsze szybko wysychać po podlaniu. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonego nawozu przez cały rok, ale są i tacy, którzy od wiosny do połowy lata stosują nawóz o zwiększonej zawartości azotu, a następnie, późnym latem i jesienią, zaczynają stosować nawóz o większej zawartości fosforu. 

Podłoże:

Rośliny można uprawiać w płytkich pojemnikach z dobrym drenażem lub na podkładkach z paproci drzewiastej. Tak mocowane rośliny wymagają jednak wysokiej wilgotności, a podczas gorącej i suchej pogody należy je podlewać kilka razy dziennie. Jeśli utrzymywanie wystarczająco wysokiej wilgotności przy takim sposobie uprawy jest zbyt trudne, można je też uprawiać w płytkich doniczkach lub koszykach z szybko przesychającym podłożem o świetnym drenażu i dobrym napowietrzeniu, które pozwala na szybkie przesychanie po podlaniu. Hillerman & Holst (1986) podają, że niektóre ich rośliny dobrze rosły w doniczkach wypełnionych głównie mchem torfowcem albo włóknem kokosowym, natomiast inne też dobrze rosły na podkładkach, o ile umieszczono je na poduszeczkach z mchu lub innego materiału, który przez pewien czas utrzymuje wilgoć wokół korzeni. W wypadku uprawy doniczkowej hodowcy używają średniej granulacji kory jodłowej lub kawałków paproci drzewiastej z dodatkiem grubego perlitu i/lub siekanego mchu torfowca, co jednocześnie zwiększa przepuszczalność podłoża i umożliwia zatrzymywanie wilgoci. Dodatek węgla drzewnego pomaga zapewnić przepuszczalność i zapobiega kwaśnieniu. Rośliny powinny być przesadzane, gdy podłoże zaczyna się rozkładać albo gdy wyrastają z doniczek. Najlepiej to robić, gdy zaczynają rosnąć nowe korzenie. Pozwoli to roślinie zaadoptować się w nowym podłożu w możliwie najkrótszym czasie. 

Wilgotność powietrza:

Około 75-80% przez większość roku, przez 4 miesiące późnej zimy i wiosny spada do około 65-70%.  

Okres spoczynku:

Średnia temperatura zimą wynosi w dzień 22-23°C, a w nocy 11-12°C, dając dobową różnicę rzędu 11-12°C. Powyższe temperatury są średnimi warunkami, w jakich powinno się uprawiać ten gatunek. Rośliny powinny przystosować się do warunków o 3-4°C cieplejszych lub chłodniejszych niż podane. W naturalnym siedlisku opady deszczu w okresie od jesieni do wczesnej wiosny są niewielkie. Wilgotność utrzymuje się jednak na stosunkowo wysokim poziomie przez cały rok, z czego wynika, że dostarczana jest dodatkowa jej dawka pochodząca z obfitej rosy i nocnych mżawek. Od późnej jesieni i przez całą zimę uprawiane rośliny potrzebują mniej wody, ale należy jej dostarczać regularnie, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu. Na ogół wystarcza okazjonalne zamgławianie wczesnym rankiem pomiędzy rzadkimi podlewaniami. Należy jednak zwiększyć ilość dostarczanej wody jeśli liście marszczą się lub wykazują oznaki osłabienia. Nawożenie powinno być wyeliminowane aż do momentu pojawienia się nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania na wiosnę.