Aspasia lunata
Synonimy:
Odontoglossum lunatum (Lindley) Rchb.f 1864, Trophianthus zonatus Scheidweiler 1844, Aspasia papilionacea Rchb.f. 1876; Miltonia odorata Rchb.f. 1855
Występowanie:
Brazylia. Storczyki te występują na chłodniejszych terenach górskich na wysokości około 1000 m, w południowo-wschodnich stanach Rio de Janeiro, Sao Paulo, Minas Gerais, Paraná, Santa Catarina i Rio Grande do Sul. Najczęściej rosną na drzewach zwisających nad strumieniami.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i 0°C. Wilgotność 80-85% od późnej wiosny do późnej jesieni, spadając do 75% zimą i wczesną wiosną. Opady od 38 mm w styczniu do 238 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) latem 24-26°C/17-18°C, zimą 19°C/12°C. Okres kwitnienia: prawie cały rok oprócz zimy z największym nasileniem w czerwcu.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Sympodialny epifit o średniej wielkości osiągający 25 cm wysokości.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają 5-7 cm długości i 1,5 cm szerokości. Mięsiste, owalno-eliptyczne pseudobulwy są bocznie spłaszczone, bardzo wąskie przy podstawie i są częściowo otoczone przez 1-2 osłonki. Przyrosty są oddalone od siebie o 1-2 cm na krótkim kłączu.
Liście:
Liście mają do 20 cm długości i 1,0-1,7 cm szerokości. Na szczycie każdego przyrostu wyrastają 1-2 wstążkowe liście. Mają ostro zakończone wierzchołki i zwężają się w stronę podstawy, gdzie na krótkim odcinku składają się wzdłuż nerwu środkowego tworząc krótki, wąski, szypułkowaty ogonek.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 7,5 cm długości. Pęd kwiatowy wyrasta przy podstawie pseudobulwy wzdłuż osi jednej z osłonek.
Kwiaty:
1-2 na kwiatostan. Rozchylone kwiaty o kształcie gwiazdy mają płatki obu okółków w kolorze jabłkowej zieleni z plamkami na połowie przy podstawie w kolorze od ciemno purpurowo brązowej do kasztanowej. Warżka jest biała z fioletowymi lub różowo- purpurowymi plamkami wzdłuż przesmyku przy podstawie działki środkowej. Prętosłup jest żółtawobiały. Kwiaty mają około 5,0-6,5 cm wysokości od wierzchołka płatka grzbietowego to dolnego brzegu warżki, a są nieco węższe gdy je zmierzyć w poprzek poziomo rozłożonych płatków okółka wewnętrznego. Płatki okółka zewnętrznego są wąskie, lancetowate, ostro zakończone i mają 2,5-3,5 cm długości i 1,5 cm szerokości. Płatek grzbietowy jest wyprostowany, a boczne płatki zewnętrzne ukośnie rozłożone. Płatki okółka wewnętrznego też są wąskie, lancetowate, ostro zakończone i mają około 1,5 cm szerokości, ale są nieco krótsze niż płatki okółka zewnętrznego. 3-działkowa warżka ma 2,5-3,0 cm długości. Przy podstawie jest połączona z prętosłupem na około połowie jego długości, po czym gwałtownie skręca w dół i rozkłada się tworząc lekko skręcone, trójkątne boczne działki. Następnie warżka zwęża się w dość szeroki przesmyk pomiędzy bocznymi działkami i podstawą działki środkowej, aby następnie znowu rozszerzyć się w szeroko rozłożoną, zaokrągloną, nieco pofalowaną działkę środkową. Zgrubienie tworzy kilka podłużnych krawędzi w gardzieli. Wysmukły, prosty prętosłup ma około 1 cm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |