Catasetum pileatum
Synonim: Catasteum bungerothii N. E. Brown. Foldats (1969-1970) oraz Pabst i Dungs (1975) jako synonim traktują także Catasetum imperiale Cogniaux. Ponadto istnieje wiele nazwanych odmian: Catasetum pileatum Rchb. f. var. album (Hort.) Hoehne, Catasetum pileatum Rchb. f. var. aurantiacum (Cognioux) Hoehne, Catasetum pileatum Rchb. f. var. imperiale (Linden & Cognioux) Hoehne, Catasetum pileatum Rchb. f. var. lindenii (Hort.) Hoehne, Catasetum pileatum Rchb. f. var. pottsianum (L. Linden & Rodigas) Hoehne, Catasetum pileatum Rchb. f. var. randii (Rodigas) Hoehne, i Catasetum pileatum Rchb. f. var. regale (W. H. G.) Hoehne
Występowanie:
Wenezuela, Brazylia, Kolumbia i Ekwador. W Wenezueli rośliny znajduje się na wysokościach 120-150 m w kilku lokalizacjach górnego biegu Río Orinoco w Amazonii i nad Río Capanaparo w stanie Apure. W Brazylii rośliny spotyka się na gorących, wilgotnych nizinach w stanach Pará i Amazonas. Choć są doniesienia o znajdowaniu tych roślin w Kolumbii i Ekwadorze, to nie napotkaliśmy informacji dotyczących siedlisk naturalnych w tych krajach.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 38°C i 17°C. Średnia wilgotność wynosi około 80% przez cały rok. Opady od 38 mm w lutym do 262 mm we wrześniu. Średnia temperatura (dzień/noc) to 31/23°C przez cały rok. Okres kwitnienia: Może kwitnąć cały rok, ale maksimum przypada na październik i listopad.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z raportów hodowców. W naturze rośliny zwykle kwitną jesienią, ale mogą kwitnąć kilka razy w roku. Intensywnie pachnące kwiaty rodzaju Catasetum mogą być kwiatami męskimi lub żeńskimi, w zależności od warunków, w jakich były uprawiane. Generalnie uważa się, że kwiaty żeńskie często są wynikiem uprawy przy niskiej wilgotności i dużej ilości światła, natomiast kwiaty męskie są wynikiem uprawy w bardziej ocienionym i bardziej wilgotnym środowisku. Hills (1995) podaje, że osłona z folii aluminiowej założona na koniec rozwijającego się kwiatostanu powinna zapewnić rozwinięcie się kwiatów męskich. Ostatnio coraz więcej hodowców podaje jednak, że z ich doświadczeń wynika, że to zdrowie i wielkość rośliny wydają się być bardziej istotne w określeniu płci wytwarzanego kwiatu niż poziom światła, a większe i w lepszej kondycji rośliny wytwarzają kwiaty żeńskie. Catasetum pileatum jest kwiatem narodowym Wenezueli. Hawkes (1965) opisał je tak: "Prawdopodobnie najdoskonalszy gatunek tego rodzaju".
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to duży epifit o wzroście sympodialnym, o wysokości 35-60 cm.
Pseudobulwy:
Mają około 15-25 cm długości i 8 cm szerokości. Ciasno skupione pseudobulwy mają maczugowaty lub jajowaty kształt, składają się z kilku węzłów, a w młodym wieku są pokryte cienkimi, suchymi podstawami dwurzędowych liści. Po opadnięciu liści pseudobulwy pozostają nagie i pojawiają się na nich liczne podłużne bruzdy.
Liście:
Liście mają długość 20-35 cm i szerokość 4-7 cm. Na każdej pseudobulwie jest kilka dwurzędowo ułożonych, lancetowatych liści. Liście są jasnozielone, ostro zakończone i mają fałdki przypominające wachlarz. Przy końcu okresu wegetacji liście zwykle opadają.
Kwiatostan:
Osiąga do 40 cm długości, wliczając w to wielokwiatowe grono. Wdzięcznie, łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
4-10. Wyjątkowo intensywnie pachnące kwiaty są szeroko otwarte, mają wyraźną teksturę i mogą mieć ponad 10 cm średnicy. Mają zmienną kolorystykę, co jest powodem istnienia dużej liczby nazwanych odmian. Kwiaty męskie są woskowo-białe, z zabarwieniem kremowo-żółtym do żółto-zielonego i ze zmienną ilością purpurowych plamek. Skierowana w dół warżka jest w kolorze kości słoniowej i tylko kieszonka na jej środku może być w kolorze białym, albo w dowolnym odcieniu od żółtego do pomarańczowego. Prętosłup jest biały. Płatki okółka zewnętrznego mają 4-7 cm długości, 1,4-1,7 cm szerokości, są lancetowate, z ostrymi zakończeniami, a ich brzegi zawijają się. Półwzniesione płatki okółka wewnętrznego są eliptyczno-lancetowate, ostro zakończone, o delikatnej teksturze, mają prawie taką samą długość jak płatki okółka zewnętrznego, ale ich szerokość wynosi 1,5-2,5 cm. Warżka ma kształt sercowaty do daszkowatego, jest poprzecznie podługowata do prawie okrągłej i ma 6-7 cm średnicy. Może być głęboko wklęsła lub prawie płaska i na środku ma rodzaj kieszonki. Prętosłup ma 4 cm długości, długi haczyk, oraz antenki, które krzyżują się - jedna jest wyprostowana, a druga silnie zakrzywia się przy końcu. Kwiaty żeńskie mają warżkę skierowaną do góry, płatki obu okółków kremowe, a warżka może mieć dowolny odcień od prawie pomarańczowego do bladożółtego. Płatki obu okółków są podobne do płatków u kwiatów męskich. Natomiast workowata warżka jest stożkowa z nieco wygiętymi brzegami.
 Catasetum pileatum var. imperiale Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |