Dendrobium johnsoniae

F.Mueller 1882
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Dendrobiinae
Sekcja: Latouria

 

Foto: © Iwona Dorochowicz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dendrobium johnsoniae

Synonimy:

Dendrobium johansoniae F.M.Bailey, Dendrobium macfarlanei Rchb.f. nie F.Mueller, Dendrobium monodon Kraenzlin, Dendrobium niveum Rolfe.

Występowanie

Wyspa Bougainville, Guadalcanal i Nowa Gwinea. Także w Irian Jaya (zachodnia część Nowej Gwinei), na wyspie Yapen (Japen), na półwyspie Vogelkop i w pobliżu Jayapura. W Papui storczyki te rosną wzdłuż północnego wybrzeża od granicy z Irian Jaya do wschodniego krańca wyspy. Rosną zwykle na bardzo jasnych stanowiskach, często w pełnym słońcu przynajmniej przez część dnia. Często spotyka się je na drzewach Casuarina rosnących wzdłuż cieków wodnych i w żlebach, na wysokościach 500 - 1200 m. Na Guadalcanal rosną na drzewach Calophyllum w pobliżu szczytu Mt.Austen na wysokości ok. 530 m.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 29°C i 15°C.
Średnia wilgotność wynosi 85 - 90% przez cały rok.
Opady od 95 mm w sierpniu do 655 mm w styczniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) przez cały rok 23-26°C/16-18°C.
Okres kwitnienia: w ciągu całego roku, z największym nasileniem od października do stycznia.


Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Cruttwell stwierdził, że dobrze one rosną w Goroka na wysokości 1500 m, gdzie minimalna temperatura wynosi 13-16°C przez cały rok. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit o wzroście sympodialnym osiągający 20-40 cm. Często tworzy duże kępy.

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają 13-30 cm długości. Zwisające pędy mają kształt cylindryczny z 4 - 6 węzłami poniżej liści. Mogą być zielone lub purpurowo-brązowe.

Liście:

2-5 na przyrost. Są cienkie, zwykle mają 8-10 cm długości, ale mogą osiągnąć nawet 15 cm. Tekstura jest zmienna, od skórzastej do kruchej.

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 8-20 cm długości, rzadko osiąga 41 cm. Z kątów liściowych w pobliżu wierzchołka bezlistnej lub ulistnionej pseudobulwy wyrastają 1-2 kwiatostany. Kwiaty na prostym kwiatostanie wyrastają zwykle ponad wierzchołki liści. Nawet małe rośliny są w stanie wytworzyć kwiatostany.

Kwiaty:

6 rzadziej 12 w kwiatostanie. Uważane za jedne z najbardziej finezyjnych w obrębie rodzaju, pachnące kwiaty mają 6,5-12,5 cm średnicy i są całkowicie otwarte. Płatki okółka wewnętrznego, pofalowane wzdłuż brzegów, są szersze i dłuższe niż płatki okółka zewnętrznego. Ostro zakończone płatki obu okółków są białe i błyszczą w świetle. Warżka o kształcie skrzypiec ma purpurowe paseczki w gardzieli i na bocznych działkach. Kwiaty utrzymują się 2 miesiące.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W ciągu całego roku średnia temperatura w dzień wynosi 23-26°C, w nocy 16-18°C, co daje różnicę dobową 6-9°C.

Światło:

30000 - 40000 luksów.

Podlewanie:

Opady są bardzo obfite przez większość roku, z pewnym ich zmniejszeniem w okresie 3 - 4 letnich miesięcy. Uprawiane rośliny powinny zawsze być wilgotne, z niewielkim przesychaniem między podlewaniami. W okresie upałów mogą potrzebować podlewania co najmniej raz dziennie.

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Zbilansowany nawóz należy stosować co tydzień lub co 2 tygodnie przez cały rok. Hodowcy podają, że wiele z blisko spokrewnionych gatunków dendrobiów rosnących na niskich wysokościach wymaga silnego nawożenia.

Podłoże:

Ponieważ rośliny te muszą stale być utrzymywane w wilgoci, to trudno je uprawiać na podkładkach. Umieszczone w doniczkach wymagają podłoża, które będzie utrzymywać wilgoć, ale będzie przewiewne. Korzenie nigdy nie powinny być nasiąknięte. Hodowcy podają, że są to rośliny, których korzenie rosną na powierzchni, więc są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci, dlatego zaleca się używanie małych doniczek o wielu otworach, nieco tylko większych od bryły korzeniowej. Przesadzanie najlepiej wykonywać, gdy pojawiają się nowe korzenie.

Wilgotność powietrza:

85-90% przez cały rok.

Okres spoczynku:

Takie same warunki uprawy powinny być utrzymywane przez cały rok. W naturalnym siedlisku największe nasilenie opadów występuje w zimie. Należy jednak zmniejszyć ilość wody i nawozów roślinom uprawianym w występujących w Polsce zimą warunkach krótkiego, ciemnego dnia. Nigdy jednak nie powinny całkowicie wysychać.