Dendrobium spectabile

(Blume) Miquel 1859
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Dendrobieae
Podplemię: Dendrobiinae
Sekcja: Latouria

 

Foto: © Jerzy Dziedzic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dendrobium spectabile

Synonimy:

Latourea spectabilis Blume 1849, Dendrobium tigrinum Rolfe ex Hemsley 1891.

Występowanie

Nowa Gwinea, Bougainville, Wyspy Salomona i Vanuatu. Rosną na drzewach w bagnistych, nizinnych lasach, w górskich lasach niższego piętra lub na plantacjach drzew kokosowych, na drzewach Casuarina, począwszy od poziomu morza do 1100 m. W wyższych partiach rosną na powierzchni gruntu w gęstych mchach i torfie. Rośliny te są w stanie przeżyć wystawienie na pełne słońce i wysokie temperatury na niższych wysokościach, ale rosną lepiej w chłodniejszych, cienistych lokalizacjach na wyższych wysokościach.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 37°C i 10°C.
Średnia wilgotność wynosi 75-80% przez cały rok.
Opady od 61 mm w listopadzie do 178 mm we wrześniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) przez cały rok 29-32°C /19-21°C.
Okres kwitnienia: od listopada do marca.


Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Dane o kwitnieniu wskazują na kwitnienie we wszystkich porach roku, z niewielkim kwitnieniem latem i na początku jesieni. Rośliny te dobrze rosną ale nie kwitną w Singapurze co wskazuje, że Dendrobium spectabile potrzebuje nieco chłodniejszych i bardziej suchych warunków dla zainicjowania kwitnienia. Takie warunki rzadko występują na nizinnych terenach tropikalnych. Te uprawiane na umiarkowanych szerokościach geograficznych także często nie kwitną. Hodowcy wskazują, że Dendrobium spectabile, aby móc zakwitnąć, musi być całkiem dużą, rozrośniętą rośliną, o rozległym systemie korzeniowym. 

Uwagi dotyczące hybryd:

Liczba chromosomów wynosi 2n = 38.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit o wzroście sympodialnym osiągający 30-122 cm.

Pseudobulwy:

Pseudobulwy mają 30-122 cm długości. Uprawiane rośliny osiągają zwykle 30-40 cm. Pędy są dość duże przy podstawie, ale coraz cieńsze i smuklejsze w górnej części. Są żółto-brązowe, żłobione, z 5-8 węzłami poniżej liści.

Liście:

3-6 na przyrost. Skórzaste liście mają 15-20 cm długości. Są dość proste, ostro zakończone, ciemnozielone, błyszczące.

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 20-40 cm długości. Wyrasta poniżej podstawy liści.

Kwiaty:

5-20 w kwiatostanie. Kwiaty mają 7-8 cm średnicy. Są kremowe do blado zielonkawych, z intensywnie czerwonawo brązowymi do ciemnopurpurowych nakrapianiami, żyłkowaniami i plamkami, które nie występują na brzegach. Grzebieniasta warżka jest żółtawa z białą podstawą. Ostro zakończone elementy kwiatu są skręcone i zwinięte. Kwiaty zostały opisane jako groteskowo piękne.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W ciągu całego roku średnia temperatura dnia wynosi 29-32°C, nocy 19-21°C, dając różnicę dobową 9-12°C.

Światło:

25000-35000 luksów. Hodowcy wskazują, że rośliny te dobrze rosną w półcieniu. Jednakże rośliny powinny być stopniowo przyzwyczajane do pełnego słońca. Należy zawsze zapewniać silny ruch powietrza.

Podlewanie:

Opady są umiarkowane przez większość roku, ale warunki są nieco bardziej suche od późnej jesieni do wiosny. Jednak wysoka wilgotność względna i duża różnica dobowa temperatur wskazują, że dostępna jest dodatkowa ilość wody w postaci często występującej, obfitej rosy. Uprawianym roślinom należy pozwolić na lekkie przesychanie pomiędzy kolejnymi podlewaniami, ale nie powinny być suche przez dłuższy okres czasu.

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4 do 1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Zbilansowany nawóz należy stosować co tydzień lub co 2 tygodnie przez cały rok.

Podłoże:

Rośliny można montować na podkładkach z paproci drzewiastej lub korka lub uprawiać w doniczkach w dowolnym luźnym, przewiewnym, szybko wysychającym podłożu. Przesadzanie można wykonywać w dowolnym czasie gdy tylko widać wzrost nowych korzeni. Hodowcy podają, że rośliny te dobrze rosną w doniczkach z paproci drzewiastej, które szybko odprowadzają wodę.

Wilgotność powietrza:

75-80% przez cały rok. Przy gorącej pogodzie w ciągu kilku popołudniowych godzin wilgotność może być jednak niższa.

Okres spoczynku:

Temperatura uprawy powinna być taka sama przez cały rok. Niektórzy hodowcy zalecają obniżenie zimą temperatury do 12°C, ale jest to temperatura zbliżona do dolnego zakresu w naturalnym siedlisku. Uprawianym roślinom należy nieco zmniejszyć ilość wody, zwłaszcza tym uprawianym w warunkach krótkiego, ciemnego dnia, ale nie można nigdy dopuścić do całkowitego wyschnięcia. Nawożenie zimą powinno być zmniejszone.