Encyclia cordigera

(H. B. and K.) Dressler 1964
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Laeliinae

Foto: © Wolfgang Wieser. Zdjęcie opublikowano za pozwoleniem Orchideengalerie.

Encyclia cordigera

Występowanie:

Rozprzestrzeniona od południowego Meksyku, przez Amerykę Środkową, Wyspy Karaibskie, aż do Kolumbii i Wenezueli, E. cordigera jest pospolita w raczej suchych, karłowatych lasach regionów przybrzeżnych od poziomu morza do wysokości 900 m npm z obydwu stron gór dzielących wybrzeża Pacyfiku i Atlantyku. W Ameryce Środkowej bardziej pospolita od strony wybrzeża Pacyfiku.

Klimat:

Zarejestrowane skrajne temperatury to 41°C i 7°C.
Średnia wilgotność waha się od 60% przez cała zimę do 80% we wrześniu.
Opady od 10 mm w zimie do 328 mm w lipcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,6/15,6°C w grudniu do 34,4/19,4°C w marcu.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia: Od lutego do lipca, ale może kwitnąć przez cały rok.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest storczykiem epifitycznym o wzroście sympodialnym, średnich i dużych rozmiarów - 30-60 cm wysokości.

Pseudobulwy:

Mają 3-11 cm wysokości. Pseudobulwy są wzniesione, skupione na krótkich łączących kłączach, w kształcie stożkowym lub przypominającym gruszkę.

Liście:

Zwykle 2 na każdy przyrost. Skórzaste liście, które wyrastają z wierzchołka pseudobulwy, maja kształt pasków długości 15-47 cm.

Kwiatostan:

1 na każdy przyrost. Kwiatostan wyrasta spomiędzy liści na wierzchołku pseudobulwy. Ma 15-76 cm długości, jest wyprostowany lub łukowaty, zazwyczaj pojedynczy, lecz okazjonalnie może się rozgałęziać.

Kwiaty:

3-15 w kwiatostanie. Kwiaty mają 5-8 cm, są trwałe i wszystkie otwierają się prawie równocześnie. Silnie pachną, jeśli są uprawiane w bezpośrednim świetle słonecznym. Jednak zapach gwałtownie zanika, jeśli kwiaty są w cieniu, nawet spowodowanym przelotnym zachmurzeniem. Płatki są zielone, w dużym stopniu pokryte brązem lub purpurowo-brązowe. Warżka może być biała lub karmazynowa. Rośliny pochodzące z Południowej Ameryki i Kostaryki zazwyczaj wytwarzają kwiaty z biała warżką, która jest pokryta małymi karmazynowymi plamkami lub smugami w środku centralnego płatka, podczas gdy kwiaty roślin z Panamy i Meksyku normalnie mają całą warżkę zabarwioną w kolorze karmazynowym.

Tłumaczenie: Mariusz Wójcik


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Latem średnia temperatura dnia wynosi 31-25°C, a nocy 18-19°C, z dobową amplitudą 12-13°C. Wiosna jest najgorętszym sezonem, średnia temperatura dnia wynosi wtedy 33-29°C, a średnia temperatura nocy 17-19°C, z amplitudą dobową 13-18°C. Chociaż temperatury te są pospolite na obszarze prawie całego zasięgu występowania, to w Caracas w Wenezueli są nieco niższe, a E. cordigera była tam znajdowana w dużej liczebności zanim ich siedliska pokryto betonem i asfaltem. W Caracas średnie temperatury dnia wynoszą 26-27°C, średnie nocy 16-17°C,  a amplituda wahań dobowych sięga 9-10°C.

Światło:

25000-35000 luksów.

Podlewanie:

W sezonie wzrostu opady są średnie do silnych. Rośliny uprawiane powinny lekko przeschnąć przed kolejnym podlewaniem.

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest korzystny w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor może być stosowany późnym latem i jesienią. Wyższa zawartość fosforu pobudza do lepszego kwitnienia w następnym sezonie i sprzyja zahartowaniu nowych przyrostów przed okresem zimowym. Aby uniknąć gromadzenia się osadów mineralnych w okresie silnego nawożenia, zaleca się przepłukiwanie pojemników mniej więcej co miesiąc. Przepłukiwanie jest szczególnie ważne tam, gdzie woda jest silnie zmineralizowana.  Najpierw należy normalnie roślinę podlać, aby rozpuścić nagromadzone sole, a po około godzinie przepłukać podłoże wodą w ilości równej dwukrotnej objętości pojemnika.

Podłoże:

Rośliny mogą być mocowane do płatów korka lub płatów włókna paproci drzewiastej, o ile możemy im zapewnić wysoką wilgotność powietrza i podlewanie przynajmniej raz dziennie w czasie lata. Jeśli uprawiamy roślinę w doniczkach, polecane jest przewiewne, szybko przesychające podłoże jak bryłki korka lub gruboziarniste kawałki kory sosnowej. Przesadzanie należy wykonywać, gdy zaczynają wyrastać nowe korzenie lub natychmiast po przekwitnięciu.

Wilgotność powietrza:

Wilgotność sięga 80% w okresie wzrostu, zimą i wiosna spada do 60-65%.

Okres spoczynku:

Na przeważającej większości naturalnego środowiska średnie temperatury dnia wynoszą 32-33°C, a nocy 16-17°C, natomiast amplituda dobowa wynosi 16-18°C. Jednak w pobliżu Caracas średnie temperatury dnia są niższe - 24-26°C, i nocy 13-14°C, z amplituda wahan 11-12°C. Przez 4-6 zimowych miesięcy średnie opady deszczu są mniejsze niż 25 mm, lecz wilgoć jest dostępna dla roślin w postaci rosy. W uprawie nie można zrezygnować z podlewania roślin w okresie zimowym, należy je jednak bardzo ograniczyć. W większości miejsc, gdzie jest uprawiana, wymaga sporadycznego zamgławiania wczesnym rankiem, a raz na kilka tygodni lekkiego podlania. Podlewanie jest najbardziej korzystne podczas jasnej, słonecznej pogody. Należy zapewnić stosunkowo silne nasłonecznienie lub doświetlanie, aby odzwierciedlić warunki licznych, słonecznych, bezchmurnych dni występujących zimą w naturze. Do wiosny należy ograniczyć nawożenie roślin lub całkowicie z niego zrezygnować.