Epidendrum schlechterianum

Ames 1924
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Epidendreae
Podplemię: Laeliinae

 

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowano za zgodą autora.

Epidendrum schlechterianum

Występowanie:

Od stanów Guerrero i Oaxaca w Meksyku na południe przez Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę i Panamę do Indii Zachodnich, Surinam (Gujana Holenderska), Brazylię i Peru. Rośliny te rosną na omszonych skałach i drzewach w przejrzystych lub gęstych, wilgotnych lasach. Choć generalnie podaje się, że rośliny zbierano z wysokości od poziomu morza do ok. 1100 m, wydaje się, że większość roślin pozyskano z terenów leżących poniżej 300 m. Jakkolwiek w Kostaryce większość okazów do kolekcji zbieranych było w pobliżu San Jose na wysokościach ok. 1400-1600 m.

Klimat:

Opady wynoszą od 13 mm zimą i wiosną do 81 mm latem.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,2/15,6°C w styczniu do 33,3/21,1°C w maju.
Okres kwitnienia: od marca do lipca.

Uwagi różne:

W naturze rośliny kwitną w ciągu całego roku.


Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Karłowata, tworząca kępki roślina, która osiąga ok. 6,4 cm wysokości.

Pseudobulwy/łodyga:

Krótkie, zazwyczaj wzniesione, często rozgałęziające się, gęsto pokryte liśćmi łodygi są zupełnie skryte pod gęsto zachodzącymi na siebie u podstawy liśćmi.

Liście:

Krótkie (1-3 cm długości). Rozłożyste, mięsiste, dwupłaszczyznowe liście, które są bardzo równo rozłożone, mają 0,2-1,0 cm szerokości i czerwonawe lub przezroczyste brzegi.

Kwiatostan:

Brak.

Kwiaty:

1-2 wyrastające bez szypułki, kwiaty pojawiają się w kątach liści na szczycie łodygi. Wzniesione kwiaty, które nie otwierają się zupełnie, lecz ciągle są duże w stosunku do wymiarów rośliny, mają ok. 3 cm średnicy. Czasem mogą być trudne do zauważenia, gdyż mają tę samą mięsistą fakturę i często podobne zabarwienie jak liście. Barwa kwiatów jest zmienna i może być żółto –zielona, czerwonawo-zielona, brązowo-zielona, zielona z różową domieszką lub blado różowo-fioletowa.

Tłumaczenie: Mariusz Wójcik


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 31-32°C, nocy 21-22°C, co daje różnicę dobową 9-10°C. W środowisku położonym wyżej nad poziomem morza w Kostaryce, warunki letnie są o 7-8°C chłodniejsze niż wskazywane powyżej.

Światło:

25000-35000 luksów. Światło powinno być filtrowane i rozproszone, a rośliny nie powinny być bezpośrednio wystawione na działanie słońca w godzinach południowych. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.

Podlewanie:

Słabe do średniego w ciągu całego sezonu. Na terenach występowania położonych bardziej na północ środowisko jest bardziej wilgotne niż na to wskazują dane z tabel klimatycznych. Większość regionów doświadcza wyraźnego suchego sezonu zimowego trwającego od 1 do 6 miesięcy. Rośliny w uprawie powinny być utrzymywane w wilgoci w okresie aktywnego wzrostu, z lekkim przesychaniem pomiędzy podlewaniami.

Nawożenie:

W okresie silnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców stosuje jesienią nawóz o niskiej zawartości azotu a dużej zawartości fosforu. Polepsza to kwitnienie w następnym sezonie i wzmacnia nowe przyrosty przed zimą. Co kilka tygodni powinno się przepłukiwać podłoże (podlewając “na wylot”) celem uniknięcia tworzenia się osadów mineralnych, zwłaszcza gdy stosowano duże dawki nawozów. Najpierw należy normalnie podlać rośliny, aby rozpuścić nagromadzone sole. Po około godzinie podłoże należy przepłukać wodą w ilości równej dwukrotnej objętości pojemnika. Przepłukiwanie w okresie całego roku jest ważne zwłaszcza tam, gdzie woda jest silnie zmineralizowana. 

Podłoże:

Ponieważ są rozgałęzione, rosną splątane w kępkach, a czasem zwisając, rośliny te przypuszczalnie znacznie łatwiej dają się hodować, jeśli są przymocowane do kawałków korka lub paproci drzewiastej. Należy wtedy utrzymywać wysoka wilgotność, a latem rośliny powinny być podlewane co najmniej raz dziennie. W wypadku tak zawieszonych roślin, podczas suchych i gorących okresów niezbędne może być kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. Rośliny można uprawiać również w płytkich doniczkach lub koszach pod warunkiem stosowania przepuszczalnego i przewiewnego podłoża, które pozwala na szybkie wyschnięcie korzeni po podlaniu. Przesadzanie lub podział rośliny powinny być wykonywane, gdy rozpocznie się wzrost nowych korzeni. Pozwala to roślinom zaaklimatyzować się w stosunkowo krótkim czasie i dostarcza im najmniej stresu.

Wilgotność powietrza:

Dane dotyczące średnich temperatury z tych rejonów nie są dostępne, lecz dane pochodzące z najbliższych stacji meteorologicznych wskazują, że wilgotność wynosi około 80% w ciągu całego roku.

Okres spoczynku:

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 26-28°C, nocą 17-18°C, co daje różnicę dobową 9-11°C. Temperatury te odzwierciedlają przeciętne warunki, w jakich rośliny rosną w naturze. W środowisku naturalnym w części leżącej  bliżej równika występują niewielkie zmiany temperatur, a warunki zimowe są prawie takie, jak wykazywane dla okresu letniego w tablicach klimatycznych. Rośliny, które występują na wyższych wysokościach w Kostaryce, rosną w temperaturach niższych o ok. 6-7°C niż wykazywane w tablicach klimatycznych. Podczas gdy opady deszczu w okresie 5-6 miesięcznego okresu zimy są niewielkie, susza może tam trwać nawet 6 miesięcy, natomiast na innych obszarach może trwać zaledwie 1 miesiąc. Wysoka wilgotność i nocne ochłodzenia mogą powodować występowanie dużej ilości rosy, dostarczając tym samym roślinom nieco wody. Dlatego w tym okresie podlewanie roślin powinno być zredukowane, ale nie należy doprowadzać do całkowitego zasuszenia. Należy pozwolić, aby rośliny przeschły przed kolejnym podlaniem, lecz nie wolno dopuścić do stanu, gdy rośliny pozostają suche przez długi czas. W większości przypadków takie warunki może zapewnić poranne zamgławianie połączone z bardzo lekkim podlewaniem co 2-3 tygodnie, zwłaszcza gdy spodziewana jest słoneczna pogoda. Jeśli uprawiamy rośliny zimą w chłodniejszych warunkach, jest bardzo ważne, aby ograniczyć podlewanie jeszcze bardziej niż to było poprzednio sugerowane. W takim okresie należy zredukować lub całkowicie zaprzestać nawożenia. Światło powinno być utrzymywane na możliwie wysokim poziomie, byle tylko nie doprowadzić do oparzeń liści.