Mediocalcar decoratum

Schuiteman 1989
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Podochileae
Podplemię: Eriinae

 

Foto: © Dale Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Mediocalcar decoratum

Występowanie:

Nowa Gwinea. Ten storczyk jest bardzo rozpowszechniony na wyspie, zarówno w Papui Nowej Gwinei jak i w Irian Jaya. Rośnie na drzewach w górskich lasach na wysokościach 900-2000 m, ale bywał znajdowany nawet na wysokości 2500 m. Ten storczyk i inne z rodzaju Mediocalcar są z powodzeniem uprawiane w Highland Orchid Collection w Laiagam, w Papui Nowej Gwinei, leżącym na wysokości 2200 m. Rośnie także w Parku Mt. Gahavisuka w pobliżu Goroka w prowincji Eastern Highlands.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 29°C i 5°C.
Średnia wilgotność 70% przez cały rok.
Opady od 50 mm w grudniu i styczniu do 250 mm przez całe lato.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,8/11,7°C w styczniu do 24,4/13,6°C przez całe lato i jesień.
Okres kwitnienia: Kwitnie głównie zimą.

Uwagi różne:

Northen (1980) podaje, że niezidentyfikowany gatunek Mediocalcar (który później opisano jako Mediocalcar decoratum), kwitnie jesienią i zimą.  

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to mały, płożący się, rozgałęziający się epifit, tworzący gęstą matę.  

Pseudobulwy/łodyga:

Małe. Pseudobulwy ledwie wystają na płożącym się kłączu, a ich końce skierowane są do góry.  

Liście:

Każdy przyrost ma zwykle na wierzchołku pseudobulwy 4 liście, ale ich ilość może zmieniać się od 3 do 6.  

Kwiatostan:

Bardzo krótki. Szypułka wyrasta przy podstawie starszej pseudobulwy.  

Kwiaty:


Foto: © Dale Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kwiaty mają do 7 mm długości. Na każdym kwiatostanie jest tylko jeden mały kwiatek, ale dobrze rozrośnięta roślina może wytworzyć wiele kwiatów, które otwierają się w tym samym czasie. Te małe kwiaty wyglądają jak pomarańczowy, kulkowaty lejek utworzony z płatków okółka zewnętrznego zrośniętych ze sobą na prawie całej długości. Zaostrzone, żółte części wierzchołkowe płatków obu okółków odginają się na zewnątrz i szeroko rozkładają, tworząc delikatny żółty kwiat na wierzchu pomarańczowej kulki.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Podobna w ciągu całego roku - średnie temperatury dnia 23-24°C, średnie temperatury nocy 12-14°C, z amplitudą wahań dobowych 10-12°C. Wyjątkowo duży zakres wysokości siedlisk naturalnych powoduje, że rośliny te powinny adaptować się do warunków o 6°C cieplejszych lub 3°C chłodniejszych niż podane w danych klimatycznych, choć na pewno będą zdrowsze, jeżeli nie będą uprawiane w ekstremalnych warunkach.  

Światło:

15000-23000 luksów. Światło powinno być przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca w godzinach południowych. Australijscy hodowcy podają, że Mediocalcar decoratum nie wymaga wiele światła, ale według nas od takiego poziomu należy zaczynać. Rozsądnie jest zaczynać od niskiego poziomu światła i stopniowo przenosić roślinę w jaśniejsze miejsca, dopóki liście nie nabiorą purpurowego zabarwienia. Wtedy niewielkie obniżenie poziomu światła powinno zapewnić jego optymalny poziom. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. Dane z siedliska naturalnego dotyczące dni bezchmurnych nie są znane. 

Podlewanie:

Opady deszczu są obfite przez cały rok, z 2-3 miesięcznym nieco suchszym okresem zimy. Jednak nawet w porze suchej spora ilość wilgoci jest dostępna w postaci obfitej rosy i nocnych mgieł. Rośliny należy podlewać obficie w okresie intensywnego wzrostu, lecz należy zapewnić doskonały drenaż i napowietrzenie, aby podłoże wokół korzeni nigdy nie było rozłożone ani rozmokłe. Późną jesienią podlewanie można nieco ograniczyć.  

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonych nawozów przez cały rok, ale są też tacy, którzy wolą stosować nawóz o podwyższonej zawartości azotu w okresie od wiosny do połowy lata, a następnie późnym latem i jesienią nawóz o podwyższonej zawartości fosforu. 

Podłoże:

Rośliny można uprawiać w płytkich pojemnikach z dobrym drenażem lub na podkładkach z korzeni paproci drzewiastej. Tak mocowane rośliny wymagają jednak wysokiej wilgotności, a podczas gorącej i suchej pogody mogą wymagać kilkakrotnego podlewania w ciągu dnia. Niektórzy hodowcy uważają, że zapewnienie wysokiej wilgotności tak zamocowanym roślinom jest trudne, więc często rośliny te uprawiane są w płytkich doniczkach lub koszyczkach przy użyciu bardzo luźnego, szybko wysychającego podłoża. Australijscy hodowcy stosują mieszaninę kory i żwiru i małe, pękate doniczki. Również dobrze powinno się spisywać podłoże z kory o średniej gradacji lub pociętych włókien paproci drzewiastej zmieszanych z kawałkami perlitu. Perlit pomaga utrzymać dobrą przewiewność podłoża i równocześnie zatrzymuje część wilgoci. Dodatek węgla drzewnego również pomaga w utrzymaniu dobrej przewiewności podłoża i zabezpiecza je przed kwaśnieniem, a dodatek pociętego mchu torfowca zwiększa zatrzymywanie wilgoci, co może być czynnikiem krytycznym, jeżeli rośliny uprawiane są w suchym miejscu. Rośliny należy przesadzać natychmiast po zauważeniu oznak rozkładu podłoża, a w przeciwnym wypadku co kilka lat, gdy roślina wyrasta z doniczki. Jeśli przesadzanie wykonamy w momencie, gdy zaczynają się pojawiać nowe korzenie, to roślina przyjmie się i ukorzeni w możliwie najkrótszym czasie.  

Wilgotność powietrza:

Około 70-75% przez większość roku, pod koniec zimy i wiosną spadająca do około 65%. Powyższe dane są średnimi z pomiarów porannych i popołudniowych.  

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki temperaturowe powinny być utrzymywane przez cały rok. W zimie rośliny mogą potrzebować mniej wody, zwłaszcza jeśli uprawiane są w warunkach ciemnego, krótkiego dnia, który występuje w umiarkowanych szerokościach geograficznych, ale rośliny nigdy nie powinny być zupełnie pozbawione wody. Gdy roślina nie jest w okresie aktywnego wzrostu i otrzymuje mniej wody, nawożenie należy ograniczyć lub całkowicie go zaprzestać.