Phalaenopsis amabilis

(Linnaeus) Blume 1825
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Orchidorama. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phalaenopsis amabilis

Synonim: P. celebica, P. gloriosa, P. grandiflora, P. hombronii, P. pleiharys, P. rimestadiana, P. rowenstromii. Hybrydy P. aphrodite są rejestrowane przez International Orchid Commission jako P. amabilis - oba te gatunki są łatwe do pomylenia i często są źle oznakowane. 

Występowanie:

Od stanu Queensland w Australii, poprzez Indonezję do Filipin. Na tym rozległym obszarze rośliny można spotkać rosnące wysoko na drzewach, albo na gałęziach drzew czasem tak blisko oceanu, że są opryskiwane zasoloną wodą.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 11°C.
Średnia wilgotność wynosi około 80% przez cały rok.
Opady od 38 mm w styczniu-marcu do 335 mm w lipcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,9/18,9°C w styczniu do 28,3/21,1°C przez całe lato.
Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w maju.

Uwagi różne:

P. amabilis jest rośliną silną, łatwą w uprawie i łatwo przystosowującą się do różnych warunków. Kwitnienie jest indukowane przez krótsze dni i nocne spadki temperatur poniżej 18°C przez okres 2-5 tygodni.

Uwagi dotyczące hybryd:

P. amabilis jest pierwotnym rodzicem wielu współczesnych hybryd. Po skrzyżowaniu z P. stuartiana otrzymane nasiona dojrzewają po 75-80 dniach.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to epifit monopodialny o rozpiętości liści większej od wysokości rośliny. 

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

Roślina ma zwykle 3-5 liści. Liście mają 10-46 cm długości i są błyszczące, ciemnozielone, z purpurowo zabarwionymi spodami. Mają delikatną teksturę i tendencję do zwisania. W naturalnych siedliskach o dłuższej porze suchej liście czasami opadają, ale w uprawie rośliny są zdrowsze, gdy liście pozostają na roślinie. 

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 61-91 cm długości. Rośliny często wytwarzają 2 pędy kwiatowe, które są łukowato wygięte, rozgałęziają się i mają lekko purpurowe zabarwienie. 

Kwiaty:

Wiele, często 15 na łodydze. Dorosłe rośliny mogą mieć 70-80 pachnących kwiatów. Często wyrastają 2 kwiatostany, a kwiaty na każdym z nich otwierają się równocześnie i mogą utrzymywać się do 6 miesięcy.  Kwiaty mają 8-9 cm średnicy, ale na niektórych egzemplarzach mogą dochodzić nawet do 13 cm. Mają szerokie płatki, są efektowne, mleczno-białe i często zabarwione na różowo na spodniej stronie. Obrzeżenia warżki są kropkowane na żółto i czerwono. Z wierzchołka warżki wyrastają wysmukłe, zakręcone antenki o długości około 3 cm. Wielkość i kolory kwiatów są zmienne.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 28-30°C, nocy 21°C, co daje różnicę dobową 7-8°C. 

Światło:

12000-15000 luksów. Rośliny tolerują poranne słońce. Choć w naturalnych siedliskach dni bezchmurne są rzadkością, to poziom światła może być dość wysoki, bo warstwa chmur bywa cienka. 

Podlewanie:

Mimo, że rośliny te mogą przetrwać pewne przesuszenie, to jednak rosną szybciej i lepiej kwitną, jeżeli jest utrzymywana w miarę stała wilgotność podłoża. Wszystkie naturalne siedliska są zalewane deszczami przez okres około 6 miesięcy. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu należy stosować raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Podłoże:

12-16 mm kawałki kory jodłowej. Przesadzanie najlepiej wykonywać natychmiast po kwitnieniu.  

Wilgotność powietrza:

70-80%. Rośliny lubią silny ruch powietrza.

Okres spoczynku:

Najcieplejsze zimowe dni mają średnią temperaturę 29-30°C, ale noce są chłodniejsze, 19-21°C, co zwiększa różnicę dobową do 10-11°C. Przez okres 2-3 miesięcy należy zmniejszyć podlewanie i nawożenie. Rośliny nie powinny całkowicie wysychać, ponieważ wysoka średnia wilgotność w naturalnych siedliskach wskazuje, że wilgoci dostarcza często występująca rosa, mgły lub przelotne opady i ta wilgoć jest absorbowana i magazynowana w wyjątkowo długich korzeniach.