Phalaenopsis pallens

(Lindley) Rchb. f. 1864
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowane za zgodą autora..

Phalaenopsis pallens

Synonim: P. denticulata, P. foerstermanii, P. lueddemanniana var. pallens, P. mariae var. alba. Choć obecnie P. pallens jest uważany za odrębny gatunek botaniczny, to The International Orchid Commission nadal używa nazwy P. lueddemanniana do celów rejestracji hybryd.

Występowanie:

Występuje endemicznie na Filipinach. Był spotykany w pobliżu Manili oraz w pobliżu Puerto Princesa na wyspie Palawan, na wysokościach 0-457 m npm. 

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 18,3°C.
Średnia wilgotność 80% przez cały rok.
Opady od 25 mm w lutym do 199 mm w sierpniu.
Średnia temperatura (dzień/noc) to 31/23°C przez cały rok.
Okres kwitnienia: od września do marca.


Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to mały epifit monopodialny.

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

Roślina ma zwykle 3-5 liści. Liście mają 13-18 cm długości.

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 13-18 cm długości. Roślina wydaje zwykle 2 pędy kwiatowe, które rzadko są dłuższe niż liście.

Kwiaty:

1 albo kilka w kwiatostanie. Kwiaty o kształcie gwiazdy mają 4-5 cm średnicy. Płatki obu okółków są białe do blado żółtozielonych z ciemniejszymi prążkami, ale kolory bledną w kierunku środka przechodząc do prawie białego. Warżka jest biała i ma żółte plamki.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia w ciągu całego roku wynosi 31-33°C, nocy 23-24°C, z letnią amplitudą dobową 7-8°C. Amplituda dobowa w okresie lata jest niższa, ponieważ zachmurzone niebo nie dopuszcza do przegrzania.

Światło:

10000-12000 luksów.

Podlewanie:

Rośliny powinny być regularnie podlewane. Do podlewania zaleca się ciepłą wodę o temperaturze 21°C. Schemat opadów to wilgotno/sucho, przy czym okres zimy jest stosunkowo suchym okresem.

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu zaleca się stosowanie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków.

Podłoże:

Jako podłoże stosuje się korę o granulacji 12-16 mm z dodatkiem składników zatrzymujących wilgoć, albo mech torfowiec z dodatkiem perlitu lub węgla drzewnego dla polepszenia drenażu. Dodatek węgla drzewnego wydaje się polepszać kondycję rośliny. Korzystne może być także dodanie małej ilości wapienia, ale pod warunkiem podlewania ciepłą wodą (21°C). Przesadzanie najlepiej jest wykonywać tuż po kwitnieniu, gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni.

Wilgotność powietrza:

80-85%.

Okres spoczynku:

Zimą średnia temperatura dnia wynosi 31-32°C, nocy 23°C, co daje różnicę dobową 8-9°C. Ilość wody należy ograniczyć do lekkiego tylko podlewania co 2-3 tygodnie i okazjonalnego zamgławiania między podlewaniami. Nie należy dopuścić do zupełnego zasuszenia rośliny, ponieważ w tym właśnie okresie następuje kwitnienie. Należy wyeliminować nawożenie a zwiększyć ilość światła.