Polyrrhiza lindenii

(Lindley) Cogniaux 1910
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Angracinae

 

Foto: © Jay Pfahl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polyrrhiza lindenii

Synonim: Angraecum lindeni Lindley, A'ranthes lindenii (Lindley) Rchb. f., Dendrophylax lindenii (Lindley) Bentham ex Rolfe, Polyradicion lindenii (Lindley) Garay. Storczyk znany jest też pod potocznymi nazwami "storczyk duch" lub "storczyk żaba".

Występowanie:

Floryda, Kuba i Wyspy Bahama. Na Florydzie spotykany jest w najbardziej na południe wysuniętej części stanu włączając w to wyspy Floryda Keys. Występuje na wszystkich z Wysp Bahama prawdopodobnie z wyjątkiem najbardziej na północ wysuniętej wyspy Grand Bahama. Rośliny zostały znalezione na Kubie w kilku lokalizacjach. Zazwyczaj rosną na nizinnych, bagnistych terenach, gdzie przyrastają do gładkich pni rodowitych tam palm królewskich lub chropowatej kory dębów lub jesionów. Luer (1972) opisuje środowisko jako następujące: "Podczas brodzenia w bagnistej wodzie po kolana, niezapomniany jest dreszczyk szansy spotkania kwitnącej rośliny. Można je znaleźć rosnące na dolnej części zanurzonych w wodzie pni, na których korzenie tych storczyków przypominają pajęcze sieci." Cogniaux (1910) podaje jednak, że w gęstych lasach w pobliżu Santiago na Kubie spotykał te storczyki rosnące wysoko na drzewach.

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i -3°C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 36 mm w grudniu do 246 mm we wrześniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,6/12,2°C w styczniu do 32,8/21,7°C w sierpniu.
Okres kwitnienia: Od lutego do sierpnia.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparty jest na doniesieniach hodowców. Luer (1972) podaje, że w środowisku naturalnym inicjowanie łodyg kwiatowych następuje pod koniec zimy, a kwitnienie ma miejsce późną wiosną i latem. 

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Bezlistny epifit.

Pseudobulwy/łodyga:

Bardzo krótka. Roślinę tworzą liczne zielone lub szare korzenie z niewielkimi, białymi plamkami. Korzenie są nieco spłaszczone, szerokości 0,3-0,5 cm, i mogą osiągać powyżej 50 cm długości. Rozchodzą się promieniście od zwartej łodygi i zwykle ściśle przylegają do kory drzew gospodarzy. 

Liście:

Liście nie są wytwarzane. 

Kwiatostan:

Do 25 cm długości. Jeden lub dwa dość grube, wzniesione kwiatostany są wytwarzane u nasady w środku rośliny pod koniec zimy lub wiosną. W miarę wydłużania się kwiatostanu i wraz ze zwiększaniem się masy pąków kwiatowych, wygina się on wdzięcznie w dół w części wierzchołkowej. Każdy kwiat jest osadzony na smukłej, szypułkowatej zalążni, która ma 3 cm długości i 0,15 cm średnicy. 

Kwiaty:

1-10 w każdym kwiatostanie. Kwiaty otwierają się kolejno i tylko okazyjnie w tym samym czasie otwarty jest więcej niż jeden. Kwiaty mają czysto białą warżkę i płatki zewnętrzne, a płatki wewnętrzne mają delikatny odcień kremowo-żółty lub zielony. Są efektowne, pachnące, woskowe, trwałe i mają prawie 13 cm długości od wierzchołka płatka grzbietowego do końców pary długich, cienkich, tasiemkowych wydłużeń u wierzchołka warżki. Płatki kwiatowe są lancetowate, ostro spiczaste przy końcu, wolne i szeroko rozpostarte. Płatek grzbietowy i płatki wewnętrzne są bardziej lub mniej wygięte i nieco sierpowatego kształtu, boczne płatki zewnętrzne skierowane są odrobinę w dół ku podstawie i zakrzywiają się na zewnątrz. Płatek grzbietowy ma 2,1 cm długości przy 0,5-0,6 cm szerokości w pobliżu podstawy. Boczne płatki zewnętrzne mają 2,5 cm długości i 0,5-0,6 cm szerokości, a płatki wewnętrzne mają 2,3 cm długości i 0,4-0,5 cm długości. Trójpłatkowa warżka jest bardzo duża, rozbudowana i ma do 1,8 cm szerokości po rozłożeniu. Wklęsła, przypominająca kształtem łódkę podstawa tworzy smukłą ostrogę, która ma do 12 cm długości i jest skierowana do tyłu kwiatu i w dół. Krótkie, boczne płatki u podstawy warżki mogą być ostre lub tępo zakończone. Trójkątny środkowy płatek nagle rozszerza się w parę bardzo długich, przypominających antenki wyrostków, które mają do 6,5 cm długości i rozpościerają się na zewnątrz u podstawy, następnie zakrzywiają się i kończą z poskręcaną wierzchołkową częścią skierowaną przeważnie w dół. Smukły prętosłup jest cylindryczny, rowkowany, ma do 1 cm długości i 0,5 cm szerokości. Kwiat ten z długimi dodatkami przy warżce, które przypominają nogi skaczącej żaby, otrzymał potoczna nazwę storczyk żaba. 

Tłumaczenie: Mariusz Wójcik


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia wynosi 32-33°C, a nocy 21-22°C, z amplitudą dobową 11°C. 

Światło:

20000-30000 luksów. Rośliny potrzebują umiarkowanie jasnego, filtrowanego lub rozproszonego światła z ochroną przed bezpośrednim nasłonecznieniem w południe. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

W okresie od późnej wiosny do połowy jesieni opady deszczu są umiarkowane do intensywnych. Następnie zmniejszają się z początkiem suchej zimy i suchy okres trwa aż do wiosny. W okresie aktywnego wzrostu rośliny powinny być obficie podlewane. Pod koniec jesieni podlewanie należy ograniczyć, lecz rośliny nie powinny pozostawać suche przez dłuższy okres, ponieważ nie mają one możliwości gromadzenia zapasów wody. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonych nawozów przez cały rok, ale są też tacy, którzy wolą stosować nawóz o podwyższonej zawartości azotu w okresie od wiosny do połowy lata, a następnie późnym latem i jesienią nawóz zawierający podwyższoną ilość fosforu. 

Podłoże:

Hawkes (1965) podaje, że uprawa Polyrrhiza lindenii jest taka sama, jak bezlistnych gatunków Campylocentrum i, że rośliny te "trudniej jest utrzymać w dobrym stanie, ponieważ usunięcie mięsistych korzeni z ich drzew-gospodarzy powoduje uszkodzenia kończące się często śmiercią roślin. Jeśli jest to możliwe, rośliny powinny być utrzymywane na gałęziach pierwotnych gospodarzy, co tylko w minimalnym stopniu szkodzi roślinom." Zauważył on, że: "Jeśli rośliny usunięte zostały z drzewa, na którym pierwotnie rosły, jest czasem możliwe odtworzenie układu rośliny na kawałkach kory, paproci drzewiastej lub gałęzi drzew poprzez ostrożne przymocowanie pnących korzeni do wilgotnej powierzchni przy pomocy drutu lub nici." 

Wilgotność powietrza:

70-75% przez cały rok, lecz w bagiennym środowisku przypuszczalnie może być nieco wyższa. 

Okres spoczynku:

W zimie średnia temperatura dnia wynosi 26°C, nocą 12-13°C, z amplitudą dobową 13-14°C. Jakkolwiek dane ze środowiska na Florydzie pokazują, że występują tam spadki temperatury poniżej zera, uprawiane rośliny będą zdrowsze, gdy będą chronione przed ekstremalnymi temperaturami. Temperatury w danych klimatycznych są najchłodniejszymi stwierdzonymi w tych siedliskach. Na Kubie i Wyspach Bahama przeciętne najniższe temperatury są około 6°C cieplejsze niż temperatury wykazane w danych klimatycznych dla Florydy, a amplituda dobowa jest odpowiednio niższa. W okresie zimowym opady deszczu są znacznie zredukowane, jednak rośliny pobierają dodatkowe porcje wilgoci w postaci rosy nawet podczas tego nieco suchszego okresu. Uprawiane rośliny zimą mają mniejsze wymagania dotyczące ilości wody, jednak nie powinny całkowicie wysychać. Nawożenie należy zredukować lub całkowicie wyeliminować aż do momentu, gdy wiosną rozpocznie się intensywniejsze podlewanie.