Scuticaria hadwenii

(Lindley) Hooker 1944
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Zygopetalinae

Foto: © Copyright Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Scuticaria hadwenii

Synonim: Bifrenaria hadwenii Lindley, Scuticaria strictifolia Hoehne.

Występowanie:

Brazylia. Storczyk ten rośnie na drzewach na obszarze nadbrzeżnych gór w stanach Bahia, Espírito Santo, Rio de Janeiro, Sao Paulo i Santa Catarina. Często spotykany jest w zaroślach powyżej 1500 m npm i wtedy rośnie blisko gruntu. Czasem spotyka się go na niższych wysokościach, ale wtedy rośnie wyżej w koronach drzew. Miller i Warren (1994) podają, że w Rezerwacie Macaé de Cima na północny wschód od Rio de Janeiro gatunek ten często rośnie obok Sophronitis coccinea na wierzchołkach górskich i na ostrych grzbietach łączących szczyty. Stwierdzili oni, że roślinność w tym siedlisku jest w większości "skarłowaciała, przechylone od wiatru drzewa mieszają się z zaroślami i krzewami, bardzo cienkimi bambusami i fuksjami o drobnych kwiatach. Poszycie jest często całkowicie pokryte dywanem roślin ananasowatych". Miller i Warren podają: "nieoczekiwanie, pomimo wystawienia na ciągłe wiatry i ostre słońce, całe to otoczenie jest zawsze wilgotne dzięki nieprawdopodobnej ilości wody gromadzącej się w rozetach olbrzymiej liczby roślin ananasowatych".

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 30°C i -4°C.
Średnia wilgotność 80% przez cały rok.
Opady od 30 mm w styczniu i lutym do 201 mm w czerwcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 17,2/6,7°C w styczniu do 22,8/12,8°C przez całe lato.
Okres kwitnienia: marzec do września.

Uwagi różne:

W naturalnym siedlisku forma typowa kwitnie wiosną i z początkiem lata, natomiast forma strictifolia kwitnie późnym latem i na początku jesieni. Początkowo Scuticaria strictifolia była opisywana jako odrębny gatunek, a to z powodu jej wznoszącego się pokroju, podczas gdy Scuticaria hadwenii ma pokrój zwisający. W roku 1994 Miller i Warren podali, że obie formy rosną pomieszane w koloniach, nie stwierdzili żadnych różnic w kolorystyce kwiatów, ani innych różnic poza pokrojem rośliny. Niektórzy sugerują, że różnice w pokroju są spowodowane warunkami uprawowymi, mianowicie krótsze, wyprostowane formy rosną przy wyższym poziomie światła i w suchszych warunkach, natomiast rośliny dłuższe, o zwisającym pokroju rosną w głębszym cieniu, w warunkach bardziej wilgotnych.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit sympodialny o średnich rozmiarach (13-45 cm), rzadko osiągający długość 65 cm.

Pseudobulwy:

Rośliny wytwarzają szczątkowe pseudobulwy. Przyrosty są skupione na bardzo krótkim kłączu, a cylindryczny pęd przy podstawie każdego przyrostu ma do 5 cm długości. Pędy są wyraźnie połączone lub tworzą kłębowisko, są pożłobione, rozdęte przy podstawie i otoczone brązowymi pochewkami. Każdy przyrost wytwarza tylko kilka grubych, mięsistych, mahoniowo-czerwonych korzeni o średnicy 0,4-0,5 cm, ale rozgałęziają się one i rozrastają na znacznym obszarze. Miller i Warren (1994) opisali kolonię 21 przyrostów, która miała 25 korzeni o długości 60 cm każdy, ale całkowita długość rozgałęziających się korzeni tej kolonii osiągnęła 16 metrów.

Liście:

Liście mają 13-45 cm długości i 0,4 - 0,5 cm szerokości. Na szczycie każdego pędu wyrasta jeden, mniej lub bardziej cylindryczny liść. W przekroju poprzecznym liście są okrągłe i mają pojedynczy rowek na górnej powierzchni. Są ostro zakończone i przy podstawie okryte brązowymi, papierowymi przylistkami. Rośliny uważane za Scuticaria strictifolia mają wyprostowane, wzniesione liście o długości do 24 cm i średnicy 0,4 cm, podczas gdy formy typowe mają liście zwisające o długości do 45 cm i średnicy 0,5 cm, ale zdarza się, że osiągają nawet 65 cm długości.

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 4-5 cm długości. Wzniesiony lub łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta u podstawy najmłodszej pseudobulwy.

Kwiaty:

1-2. Woskowe, pachnące, trwałe kwiaty są szeroko rozpostarte i mogą osiągać 7,5 cm średnicy. Płatki obu okółków są żółto-zielone z orzechowymi plamkami, a biała lub żółta warżka jest poznaczona żółto-brązowymi, różowawo-purpurowymi lub czerwonymi plamkami. Prętosłup ma kasztanowe plamki. Podłużne płatki okółka zewnętrznego mają 3,0-4,5 cm długości, 1,2-1,5 cm szerokości przy podstawie i zwężają się stopniowo, tworząc ostre końce. Płatki okółka wewnętrznego są podobne do płatków okółka zewnętrznego ale nieco węższe i mogą mieć pofalowane brzegi. Warżka jest niezbyt wyraźnie trójklapowa, ma 2,5-3,5 cm długości i 2,5-3,0 cm szerokości. Jest wklęsła z podgiętymi do góry i do środka brzegami, tworząc szufelkowatą kieszonkę. Warżka jest pokryta wewnątrz puszystymi włoskami i łączy się z podstawą prętosłupa. Zgrubienie w miejscu zrośnięcia tworzy podłużną płytkę grubszą u podstawy i z trzema ząbkami z przodu. Lekko owłosiony prętosłup ma 1,5 cm długości, jest nieco wygięty i ma lekko maczugowaty kształt.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 21-23°C, nocą 12-13°C, z amplitudą dobową 9-10°C. Rośliny mogą chyba tolerować wyższe temperatury, ale przez krótki okres czasu i pod warunkiem zapewnienia wysokiej wilgotności i silnego ruchu powietrza. Jeżeli dysponujemy chłodzącym nawilżaczem powietrza, to storczyk ten będzie dobrze rósł umieszczony blisko wylotu zimnego, wilgotnego powietrza. Wiele roślin pochodzących z wysoko położonych siedlisk naturalnych jest w stanie zaadaptować się do wyższych temperatur w ciągu dnia, ale należy je odpowiednio ochłodzić nocą.

Światło:

25000-40000 luksów. Jasne światło może być nieco filtrowane, a na umiarkowanych szerokościach geograficznych nie należy wystawiać roślin na bezpośrednie działanie południowego słońca. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.

Podlewanie:

W okresie od późnej wiosny do jesieni opady deszczu są umiarkowane. Następnie średnie miesięczne opadów powoli spadają, przechodząc w nieco suchszy okres trwający 3-4 miesiące. Ten suchszy okres trwa do początku wiosny. Uprawiane rośliny powinny być mocno podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale korzenie muszą zawsze szybko wysychać po podlaniu. Podłoże wokół korzeni nigdy nie może być zleżałe ani rozmokłe. Gdy na jesieni nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość wody należy stopniowo zmniejszyć. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Wielu hodowców preferuje stosowanie zrównoważonych nawozów przez cały rok, ale są też tacy, którzy wolą stosować nawóz o podwyższonej zawartości azotu w okresie od wiosny do połowy lata, a następnie, późnym latem i jesienią, nawóz wzbogacony w fosfor.

Podłoże:

Rośliny te mają pokrój zwisający, lub półzwisający, dlatego najlepiej je uprawiać zamontowane na korku lub na kawałkach paproci drzewiastej. Tak mocowane rośliny wymagają jednak wysokiej wilgotności, a podczas gorącej i suchej pogody może być konieczne kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. Niektórzy hodowcy uważają, że zapewnienie wysokiej wilgotności tak zamocowanym roślinom jest trudne, więc często rośliny te uprawiane są w wiszących koszyczkach przy użyciu bardzo luźnego, szybko wysychającego podłoża. Niektórzy stosują korę o średniej granulacji lub pocięte włókna paproci drzewiastej i dodają nieco perlitu dla poprawienia przepuszczalności podłoża oraz zatrzymania wilgoci. Dodatek węgla drzewnego również poprawia przepuszczalność podłoża, a także zabezpiecza przed zakwaszeniem. Rośliny należy przesadzać natychmiast po zauważeniu, że podłoże ulega rozkładowi, albo co kilka lat, gdy roślina wyrasta poza pojemnik. Jeśli przesadzanie wykonamy w momencie, gdy zaczynają się pojawiać nowe korzenie, to roślina przyjmie się i ukorzeni w możliwie najkrótszym czasie.

Wilgotność powietrza:

80-85% przez cały rok.

Okres
spoczynku:

W zimie średnia temperatura dnia wynosi 17-18°C, nocą 7-8°C, z amplitudą dobową 10-11°C. Niektórzy podają, że rośliny te wymagają zimnego, suchego okresu spoczynku w czasie zimy, natomiast inni podają, że ich rośliny rosną dobrze w umiarkowanych warunkach temperaturowych. Sugeruje to, że rośliny mogą prawdopodobnie zaadaptować się do warunków nieco cieplejszych niż podawane w danych klimatycznych. Opady deszczu w zimie są niewielkie, ale nie są to zupełnie suche warunki. Rosa i gęste mgły dostarczają dodatkowej wilgoci. Dlatego podlewanie roślin w hodowli w okresie zimy powinno być ograniczone, lecz nie wolno pozwolić, aby pozostawały suche przez dłuższy czas. Okazjonalne poranne zamgławianie pomiędzy rzadszymi podlewaniami powinno zapewnić konieczny suchszy okres spoczynku bez nadmiernego wysuszenia roślin. Nawożenie powinno być zredukowane lub wyeliminowane aż do momentu pojawienia się wiosną nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania.