Temat: |
Problemy uprawowe (ogólna charakterystyka) |
Autor: |
J.delmar |
E-mail: |
|
Data: |
środa, 28 maja 2008 10:39:24 |
SUBSTRAT I KORZENIE
Biały albo szary nalot na powierzchni- Gdy podlewamy storczyki twardą wodą zawierajacą sole róznych związków chem (wapnia,magnezu) to na powierzchni substratu po jej wyparowaniu osadzaja się one w postaci takowego nalotu.Sole te mogą osadzać się także na korzeniach powietrznych i czepnych co prowadzi do ich obumarcia.
Nalot z pleśni na powierzchni- Zjawisko najczęsciej występuje przy podłożach na bazie kory i torfu,wkrótce po przesadzeniu roślin.Nie jest szkodliwe często samo ustępuje,można także usunąc nadkażony torf.
Algi,glony,mchy i inne- Objawy wskazują na zbyt dużą wilgotność podłoża.Jeżeli to możliwe podlewamy rzadziej,usuwamy mech ręcznie.
-Mech nie jest pożądany,jednak czasem bywa pożyteczny-chroni korzenie przed zasalaniem.Mocno rozrośniety trzyma nadmierne ilości wilgoci,prowadząc do gnicia korzeni.
Korzenie zabarwione na brązowo i gniją- Spowodowane gniciem welamenu korzeniowego.Przczyną jest zbyt częste wręcz zalewanie i niska temp.podłoża storczyka.Zalecane jest oszczędniejsze podlewanie.Następstwem takich uszkodzeń są szeroko znane inwazje grzybowe i bakteryjne.U kilku rodzajów występują także uszkodzenia liści,gnicie stożka wzrostu,opadanie pąków.
LIŚCIE, CZĘŚCI ZIELONE ROŚLIN
Liście,młode przyrosty,stożek wzrostu gnije.Występują ciemne,prawie czarne,zapadnięte plamy na pseudobulwach- Spowodowane zbyt wysoką wilgotnością bryły korzeniowej lub zbyt niską temp podłoża.Rośline trudno wtedy odratować.Często przyczyną są infekcje grzybowe atakujące pędy oraz kwiaty (Botrytis-szara pleśń),która towarzyszy rośliną uprawianym w wysokich temp i wilgotności.Z czasem powstają na liściach szare naloty pylącej zarodnikami pleśni.Na kwiatach tworzą się mokre plamy.Często tworzą się zgnilizny atakujące kłącza,korzenie,pędy,liście.Grzyby przenikają do tkanek i niszczą warstwow całą rośline,w krótkim czasie doprowadzają do śmierci storczyka.
Pomaga tutaj znaczne zmiejszenie wilgotności ,wycięcie zniszczonych grzybami tkanek roślin i zasypanie ich węglem drzewnym,izolacja,opryskiwanie środkami chem przeciwko grzybą.
Bądź utylizacja rośliny.
Liście są szkliście prześwitujące - Przyczyną są zwykle infekcje bakteryjne.Bakterie znajdują się zwykle w wodzie,atakują rośliny słabe zniszczone nieprawidłową pielęgnacją z uszkodzonymi tkankami. Erwina carotovora i cypripedii powodują tzw mokre zgnilizny.Objawy to najczęsciej żółte, miękkie, zapadnięte plamy na liściach.Najczęsciej zaatakowane są podstawy liścia.Zgnilizna postępuje w bardzo szybkim tempie,atakując cała rośline, w takim przypadku należy odciąć zakażony liść i zabezpieczyć węglem drzewnym,można stosować środki chem,ekologiczne w celu wzmocnienia rośliny.(biosept,biochikol)
Liście schną i opadają- U gatunków Calanthe i Lycaste mających całkowitą suchą przerwe spoczynkową to normlane. U innych storczyków podczas okresu spoczynkowego zbyt niskie temp,za suche podłoże mogą spowodować że najstarsze liście schną i opadają,ale jednocześćnie w czasie wegetacji tworza się nowe.Niedostatek wody żadko powoduje zasychanie liście,częsciej jest to spowodowane przelewaniem storczyka.
Liście koloru jasnozielonego przechodzącego w zółć- Słabe oświetlenie i niedostatek azotu,powodują przedwczesne żółknięcie liści i ich opadanie.Może to też być spowodowane silną inwazją przędziorków i tarczników.Charakterystyczną cechą jest zwieszanie się liści pomimo wilgotnego podłoża.
Lepki nalot na liściach-Zykle powoduje to spadź,odchody owadów ssących.
Lepkie wydzieliny mogą też być spowodowane zbyt niską temperaturą,próbą pozbycia się nadmiaru wody.
Na końcach liści lub na ich krawędziach wydzielają się krople wody-
Zjawisko gutacji.Roślina pozbywa się nadmiaru wody.Występuje tylko u niektórych rodzjaów np Phal,Oncidium.Gutacja jest bardziej intensywna gdy podłoże jest morke bądź w powietrzu jest dużo wilgoci.
Kędzierzawe liście,zwijające się w trąbke.Występują podłóżne paskowate zagłębienia.- Przyczyną są znaczne uszkodzenia korzeni.
Typowe stają się uszkodzenia liści oraz ich harmonijkowe składanie się u rodzaju Miltoni.Przyczyną jest zbyt niska wilgotność powietrza i masowe żerowanie szkodników lub zakażenia wirusami.
Objawy widoczne tylko na młodych liściach- Kiedy na młodych liściach pojawiają się podłużne paski między nerwami oznacza to niedobory żelaza.Zjawisko występuje często w uprawie Hydrotopowej.Aby temu zapobiec lub leczyć należy stosować nawozy z dodtakiem żelaza.
Liście pokryte nieregularnymi plamkami wielkości łebka od szpilki- Objawy żerowania szkodników.
Na liściach pojawiają się nieregularne żółtawe plamy- Powstają na skutek uszkodzeń tkanek ,gdy liście sa polewane zimną wodą , a roślina stoi w pełnym słońcu.
Liście brązowieją począwszy od końców Spowodowane zbyt suchym powietrzem,przyczną może być także brak niektórych składników minerlanych:żelaza,potasu,azotu.
Krawędzie liści zmieniają kolor na brązowy-Przyczyną jest nadmierne stęzenie soli w substracie lub nieprawidłowe gospodarowanie nawozem.Brązowienie liści może być spowodowane podlewaniem twardą wodą.Pomaga przesadzenie,przepłukanie podłoża miekką wodą.
Brązowienie obejmujące znaczną (wiekszą) część liścia- Przedawkowanie nawozów i środków ochrony.Przechłodzenie rośliny,stosowanie środków nabłyszczających liście.Czasem występuje z powodu przegrzania liści lub uszkodzenia zbyt dużym nasłonecznieniem.
Zapobiegawczo nie stosujemy żadnych śr-chem, przez około 2 miesiące,zmieniamy miejsce pobytu storczyka.
Liście maja suchą aksamitną powierzchnię,występują skorkowaciałe plamy- Spowodowane nieodpowienim stanowskiem.Często obserwuje się je u nadmiernie podlewanych roślin lub uprawianych w zbyt dużej wilgotnośći.
Liście pokryte małymi nieregularnymi plamkami,rozprzestrzeniają się- Inwazja małych szkodników np przędziorków,jeżeli to wykluczymy mamy poważne obawy że to choroba wirusowa.Plamki występują wtedy także na pąkach i kwiatach.
Liście czerwienieją równomiernie na prawie calej długości-Zbyt intensywne nasłonecznienie.Należy cieniować rośliny.Inną przyczyną przebarwień może być zbyt niska temp. uprawy
Liście czerwienieją tylko na krawędziach- Przyczyną jest niedobór fosforu i międzi przeważnie u rodzaju Phalaenopsis.Objawy występują zazwyczaj na młodych liściach.Zapobiegawczo stosujemy nawozy zawierające dużą ilość tych składników mineralnych.
KWIATY I PĄKI
Zrzucanie pąków i kwiatów- Zjawisko występuje często u nowo nabytych roślin, jest to reakcja na zmiane otoczenia i warunków uprawy,może być wynkiem niedostatecznego zaopatrzenia rośline w wodę.Dalsze przyczyny to działanie: etylenu,dymu i niedoboru światła.
Pąki albo kwiaty gniją- Powodem jest atak szarej pleśni i zbyt wysoka wilgotność powietrza,najpierw ukazują się ciemnoszare plamki na kwiatach.Stosujemy preparaty antygrzybiczne-opryskowe.
Kwiaty skarłowaciałe bądź zniekształcone- Następstwo chorób wirusowych,mogą występować mutacje,przebarwienia,kreski bądź mozaikowe wzory,na liściach występuja podłużne ciemne cieńkie pasy.
Źródła:
"Storczyki w mieszkaniu"
"STORCZYKI"
"Storczyki w domu"
Życze sukcesów w uprawie. |
|
|
|