Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

Odpowiedz  Pokaż cały wątek
Temat: rozterki nowicjusza
Autor: Anna Maria
E-mail:  
Data: czwartek, 8 grudnia 2005 21:00:42
Witajcie!

Wczoraj stałam się szczęśliwą posiadaczką phalaenopsisa (nie mogłam oprzeć się tym kwiatom, kusiły mnie już od jakiegoś czasu), ale dzis po przeczytaniu tych wszystkich informacji o storczykach i dokładnym obejrzeniu mojej nowej roślinki jestem już jakby mniej szczęśliwa, za to bardziej zmartwiona. Wszystko to, o czym piszecie, o traktowaniu storczyków w sklepach niestety odbiło się także na moim kwiatku, a ja niestety kupując go w ogóle jeszcze nie mialam pojęcia o tych roślinach i na co trzeba zwracać uwagę.

Co prawda kwitnie pięknymi kwiatami, którymi mnie skusił, ma też kilka jeszcze zamkniętych pąków (oby nie uschły i nie padły), ale na 6 liści 5 ma jakieś uszkodzenia chyba mechaniczne. Co mnie jednak bardziej martwi to podłoże...roślinka w sklepie była przelana, a ponieważ doniczka jest przeźroczysta...

Korzenie chyba są ok- zielone i mięsiste, chociaż ze trzy mają jakby podpsute końcówki- takie różowo-pomarańczowo-brązowe. Ale ta kora/podłoże są zupełnie przemoczone ,w doniczce jest wyraźnie wilgotno, na niektórych kawałkach kory wręcz wyrosła pleśń- widać takie skupiska białych punkcików na białym dywaniku.

I teraz nie wiem co robić Ponieważ storczyk kwitnie i wygląda na to, że ma takie dalsze plany, czy męczyć go jeszcze przesadzaniem (nie chciałabym go tak od razu zabić)czy wystarczy przesuszyć? Jak? Po prostu nie podlewać? Jak ta wilgoć wpłynie na korzenie, jeśli dodatkowo w nocy temperatura w mieszkaniu spada do ok 15 stopni?

Jeden z panów na tym forum proponował wyjęcie rośliny z doniczki i odstawienie w kuwecie z żwirkiem, żeby tę zwartą bryłę korzeni przewietrzyło. Czy to wystarczy? Jak długo? Czy jednak przesadzać mimo kwitnienia? Czy jednak czekać do wiosny z tym przesadzaniem?

Coś mi się zdaje, że ta hodowla to będzie niezłe wyzwanie. Nie wiedziałam w co się pakuję. Ale z łatwością wyobrażam sobie, że kwitnienie jest fantastyczną nagrodą za dobre traktowanie storczyka.

Pozdrawiam wszystkich

Anna Maria

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl