Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

Odpowiedz  Pokaż cały wątek
Temat: Dendrobium thyrsiflorum - ponownie
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: piątek, 18 sierpnia 2006 13:08:30

Witam,

co prawda Dendrobium thyrsiflorum było już tu prezentowane, ale ja chciałabym dodać kilka uwag dotyczących jego uprawy, dlatego zakładam nowy wątek

Występuje w południowo-wschodniej Azji, od Himalajów poprzez Chiny i Tajlandię po Myanmar, na wysokościach 1200 - 2000 m npm., w wilgotnych lasach, na obszarach o wyraźnie rozróżnialnych porach roku.

Może rosnąć jako epifit, na skałach, a nawet w gruncie. Lubi umiarkowane temperatury, dużo światła i duży ruch powietrza, w okresie wegetacyjnym sporo wody i rozcienczony nawóz. Zimą przechodzi okres praktycznie suchego spoczynku, należy go tylko od czasu do czasu spryskiwać. Normalne podlewanie i nawożenie wznawia się wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty. Kwiaty w gronach po kilkadziesiąt otwierają się równocześnie, leciutko pachną, ale trwają tylko ok. 1 tygodnia - no zobaczymy jak to będzie u mnie

Moje przybyło do mnie we wrześniu ubiegłego roku z importem z Kultany jako kilkupędowa roślina, z liśćmi, ale zupełnie bez korzeni . Włożyłam je do niewielkiej doniczki wypełnionej tylko dużymi kawałkami kory. I tak sobie stało i nic się nie działo aż do mniej więcej końca lipca. Wtedy to zobaczyłam "szyszeczkę" wyrastającego kwiatostanu:


Jakieś 3-4 dni temu to już tak wyglądało:


Wczoraj wieczorem pąki zaczęły pękać - upalna pogoda (30 stopni w Krakowie) - chyba proces przyspieszyła. A dziś już są rozwinięte


W rzeczywistości kolor warżki jest żółty, a nie taki pomarańczowy jak wyszedł na zdjęciach...



Ale jest coś, co mnie nawet bardziej niż te kwiaty cieszy . Nowy przyrost!!!



Pozdrawiam,
Grażyna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl