Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Zygopetalum
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: BeataP
E-mail: Beata16@op.pl
Data: czwartek, 28 grudnia 2006 21:49:24


Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Witam. Chciałam Wam opowiedziec co mi się przydarzyło z moim zygopytalum 2 letnim.
Opisywałam juz na poprzedniej wiadomości, ale teraz przesyłam również zdjęcia. Kwitł 2 razy w roku przez 2 lata, aż do październikowego kwitnienia, wtedy miał aż 1o pąków, ale niestety obeszły te pąki mszyce, które chciałam
wytępic preparatem karate, którym spryskałam storczyk i to był błąd, gdyż po pewnym czasie zżółkły pąki i cały storczyk zmienił kolory, liście opadły, postanowiłam go wypłukać i zmienic podłoże na nowe i teraz niestety wygląda tak
i juz nie wiem czy to jakaś choroba grzybowa czy tak zadziałał ten preparat na wszelki wypadek odseparowałam go od innych storczyków mało podlewam i czekam.
Czytałam też na forum że na zimę często zmienia się zygopetalum marnieje tylko że mój nigdy tak nie wyglądał. Proszę o radę.
Pozdrawiam. Beata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: BeataP
E-mail:  
Data: poniedziałek, 15 stycznia 2007 18:22:36
Witam. To znowu ja opisywałam o tym zygopetalum /jak wyżej/, może by mi ktoś odpowiedział
czy na takie coś jak na moich zdjęciach pomógłby pomóc oprysk asahi i gdzie można by go nabyc i pi razy oko w jakiej cenie. Słyszałam, że taki oprysk wzmacnia storczyki??? Proszę o odpowiedź narazie jestem początkującą hobbystką storczyków.
Beata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ewa Jóźwiak
E-mail: Ewka@hejstorczyki.pl
Data: poniedziałek, 15 stycznia 2007 19:23:03
Witam ,
pani Beato to podłoże w które przesadzono roślinę nie nadaje dla zygopetalum. Jest za grube, to raczej podłoże dla rodzaju cattleya itd. Chyba właśnie przez to podłoże szybko przesychające i przewiewne bulwy u rośliny tak bardzo się pomarszczyły i opadły liście. Roślina czerpie ze wszystkich bulw i liści aby utrzymać ten młody przyrost widoczny wyraźnie na ostatnim zdjęciu.
Moja rada taka;
- odciąć młody przyrost
- można go umyć, przesuszyć ale tylko do wyschnięcia wody
- przesadzić do innego podłoża, właściwego
- zwiększyć wilgotność, zygopetalum nie lubi przesuszania całkowitego
- postawić doniczkę na podstawce wypełnionej keramzytem zalanym tak aby doniczka stała nad wodą a korzenie jak się pokażą nie miały stałego kontaktu z wodą

Pozdrawiam
ewka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: BeataP
E-mail:  
Data: wtorek, 16 stycznia 2007 17:28:27
Bardzo dziękuję za odpowiedź, może i rzeczywiście jest to wina podłoża, gdyż przed
tymi mszycami,które zwalczałam podłoże miałam bardziej drobne i tak chocby z torfem mieszane z obi, a poźniej w ramach reanimacji przesadziłam go do nowego zakupionego na wystawie, niby był gotowy dla wszystkich storczyków, spróbuje jeszcze postąpic tak jak Pani opisała. Bardzo dziękuję za odpowiedź, może jeszcze go uratuję.
Pozdrawiam. Beata

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl