Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Podwójny Phalaenopsis
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sylvia.G.
E-mail: sari9@tlen.pl
Data: czwartek, 11 stycznia 2007 19:23:32
Witam serdecznie
Jestem poczatkującym hodowcą i przeglądam to forum już od jakiegoś czasu ponieważ poszukuje jakiejś informacji o storczyku.
Dokładnie chodzi mi o to że nabyłam storczyka 2 szt w jednej doniczce, niestety nie bardzo wiem czy to 2 osobne kwiaty czy to nowa roślinki która wyrosła z tej starszej. Mam pytanie czy istnieje możliwość rozdzielenia tych roślinek w przypadku gdzie jedna wyrasta z drugiej? Dużo czytałam o keikach ale na pytanie mnie nurtujące nie znalazłam odpowiedzi i dlatego pozwoliłam sobie zadać takie pytanie, być może wydaje się ono być naiwne ale nie chciałabym zniszczyć roslinki bo jest ze mną od niedawna, i czy jesli nie powinnam jej rozdzielac to czy ta nie jest za mała bo posadzony jest do takiej zwykłej doniczki jak pojedyncze sztuki.
Gdyby zechciał Ktoś z Państwa udzielić mi odpowiedzi będę wdzięczna.
Pozdrawiam ciepło
Sylvia


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Krzysiek
E-mail:  
Data: czwartek, 11 stycznia 2007 22:57:28
Witaj,
ja rowniez mam tak samo posadzone phalenospisy.

Najprawdopodobniej sa ta dwie osobne rosliny (u mnie tak jest), ale czemu chcesz je rozsadzac? Naprawde uroczo wyglada jak zakwitna na obu roslinkach.

Krzysiek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sylvia G.
E-mail:  
Data: piątek, 12 stycznia 2007 07:51:36
Witam
Postanowiłam wyjać go z doniczki i zobaczy jak to jest, ponieważ poczytałam na forum że storczyk to jednak "twardy" kwiatek to może uda mi się zaobaczyć co i jak.
Więc wyjęłam go dzis rano z doniczki i wychodzi na to że to jest taki podziemny wyrostek ze starszej roślinki wiec są połączone ze sobą znaczy rozdzielic sie pewnie nie da?
Chciałam rozdzielic bo chciałam się nim podzielić z mamą
pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Daria
E-mail: dariade@o2.pl
Data: piątek, 12 stycznia 2007 11:22:12
Witam serdecznie,
Jeśli ten odrost nie ma własnych, to lepiej poczekać aż sam wytworzy korzenie. Wtedy bedzie można się z Mamą podzielić Phalenopsisem.

Może niegłupim pomysłem byłoby posypanie ukorzeniaczem tego miejsca w którym czekamy na korzenie? Nigdy nie próbowałam, więc nie mogę nic konkretnego doradzić, ale może ktoś z Forumowiczów ma takie doświadczenia?

Pozdrawiam
Daria

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sylvia G.
E-mail:  
Data: piątek, 12 stycznia 2007 16:42:06
Dziękuję za odpowiedzi, chyba nie byłam zbyt precyzyjna w moim opisie bo zapomniałam nadmienić że te roślinki wyglądają dokładni jak bracia sjamscy zrośnięci plecami, jeden i drugi "mają wszystko na miejscu" i korzenie też :-)i mam pytanie czy je mogę tak poprostu przeciąć w miejscu zrośnięcia? Bardzo bym chciała żeby się udała ta operacja :-)
pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość w udzielaniu odpowiedzi.
Sylvia G.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Daria
E-mail: dariade@o2.pl
Data: piątek, 12 stycznia 2007 19:02:02
Jeśli każdy z "braci" ma swoje korzenie to myślę, że możnn przeprowadzić operację rozdzielenia . Odciąć czystem ostrym nożem tak aby powierzchnia cięcia była jak najmniejsza i zasypać obie "rany" węglem drzewnym (np z apteki). Posadzić każdego do osobnej doniczki z drenażem i substratem dla storczyków. Nie podlewać przez około 1,5 -2 tygodni, żeby się nie przyczepiła jakaś infekcja bakteryjna albo grzybowa...brrr
Powinno być wszystko w porządku.
Pozdrawiam
Daria

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sylvia G.
E-mail:  
Data: sobota, 13 stycznia 2007 08:56:24
Bardzo Wszystkim Państwu dziękuje za porady i poświęcony czas :-)
postaram się przeprowadzic operację bardzo starannie,
a może za jakiś czas napiszę czy pacjent przeżył.
Dziekuję
Sylvia G.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena W.
E-mail:  
Data: niedziela, 14 stycznia 2007 09:41:37
Witam
Zapomniała pani dodać,że roślina jest w trakcie kwitnienia a z drugiej wychodzi kwiatostan.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sylvia G.
E-mail:  
Data: poniedziałek, 15 stycznia 2007 16:54:18
Tak Pani Marzeno wiem że nie przesadzać, czekac az przekwitnie :-)ale ja niestety chorobliwa pedantka jestem :-)i wszystko musze wiedziec na wyrost :-)
pozdrawiam serdecznie :-)

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl