Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Zbyt wilgotno? i kolor korzeni
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: ankabro@yahoo.com
Data: wtorek, 13 lutego 2007 23:46:46
Witam,
mam pytanie, a nawet chyba urozdą sie 2.
1.Moje storczyki stoją w prostym orchidarium (jesli można tak to nazwać). Wilgotność powietrza w zasadzie jest stała ok.70%-75%. Mam miloniopsisa, 2 phalaenopsisy, oncidium pachnące Sherry Baby, zygopetalum i cambrię. Nie narzekam, nieźle rosną (tfu, żeby nie zapeszyć). Zastanawia mnie jednak częstotliwosć ich podlewania. Zanim orchidarium zamknęłam to stosowałam zasadę podlewania kiedy w doniczkach nie będzie rosy. Teraz ten okres wydłużył sie do ponad 4tyg! Czy tak ma być? Boję się, że może mają zbyt małą wentylację w doniczkach skoro tyle czasu schną? (podlewam przez zamaczanie całej doniczki w wodzie)
2.Dzis przyniosłam nowego phalaenopsisa.Przekwitnięty ale wygląda świetnie. Jednak podłoże wymieniłam na odpowiednie z orchidsklepiku. Zaskoczył mnie kolor korzeni.
Te, które były na wierzchu są "omszałe" a raczej chyba oglonione.Wszystkie są jędrne. Ale kolor tych co były wewnątrz jest kremowy, zielony(to OK) i czerwonawy! Bede je obserwowac, może miały za ciasno i zaciemno? A może to normalne? (drugi korzenie ma jasne, zielonkawe lub krewowe ew.srebrne-powietrzne...)

Bedę wdzięczna za jakieś sugestie A może sie nie przejmować?
Pozdrawiam Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: seba
E-mail:  
Data: poniedziałek, 19 lutego 2007 18:54:57
co do podlewania najwidoczniej substrat sie rozlozyl skoro tak dlugo nie chca przeschnac. A co do korzeni, na falenopsisach, przy duzym natezeniu swiatla "zielone" koncowki rosnacych korzeni staja sie brazowe.

pzdr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: ankabro@yahoo.com
Data: środa, 21 lutego 2007 08:40:56
Substrat jest świeżutki, są przesadzone kilka miesiecy temu do podłoża z OS.
Wiem, że końcówki tak mają ale u niego całe korzenie, te w środku w doniczce są różowo-brązowe... taie dziwne... ale ma się dobrze więc się nie będe przejmowac.....
Dziękuję.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Przemo Baraniecki
E-mail:  
Data: środa, 21 lutego 2007 13:12:28
Witam,

Podłoże nie powinno być non-stop wilgotne (przynajmniej nie bardzo wilgotne). Lepiej jak nawet przeschnie na krótki czas. To jest mniej szkodliwe (zwłaszcza przy tak dużej wilgotności) niż gdy pozostaje zbyt długo zbyt wilgotne. Obawiam się, że zmiana koloru może być początkiem gnicia korzeni. Jeżeli w orchidarium przy tak dużej wilgotności nie ma wymuszonego obiegu powietrza, to jest to bardzo prawdopodobne.

Pozdrawiam

Przemo

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: ankabro@yahoo.com
Data: sobota, 24 lutego 2007 21:48:59
Chyba musze porobic więcej dziur w doniczkach w takim razie, a wentylator juz się robi Niedługo będą miały wiatr stały ....
Moj phalaenopsis ma piękne jasne korzenie, po podlaniu zielone. To ten nowy miał takie dziwne... No nic... za kilka tygodni zajrze do niego żeby w razie potzreby interweniować. Na razie chyba mu dobrze,liscie nie tracą turgoru, stary pęd przestał zamierać czyli jakies życie się w nim zaczyna budzić
Dzięki raz jeszcze za sugestie.
Pozdrawiam Anna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl