Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Do Lekarza Dyzurnego
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena
E-mail:  
Data: poniedziałek, 8 września 2003 11:57:42
Bardzo mi sie podobaja( )zdjecia chorob storczykow,zwlaszcza to,ktore pokazuje wirus OFV.Jeden z moich phalaenopsisow ma na najmlodszych lisciach podobnie wygladajace jasniejsze odbarwienia- od wierzcholka do +- polowy liscia.Pozostale liscie(5) sa bardzo ladne,korzenie tez.Wlasnie przekwitaja ostatnie kwiaty(2pedy),pojawil sie zaczatek nastepnego pedu kwiatowego.(Tego phal.mam od ok.roku) Czy tak moze sie objawiac niedobor nawozow? Choc to malo prawdopodobne bo pozostale rosliny traktuje w ten sam sposob i sa O.K. Moge skrocic te dwa liscie o polowe,ale czy to ma sens? Prosze o rade,albo o wiecej zdjec to moze jeszcze cos znajde( )Bardzo serdecznie pozdrawiam,Marzena

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy.dziedzic@orchidarium.pl
Data: poniedziałek, 8 września 2003 12:33:45
Choroby wirusowe u różnych rodzajów mogą mieć różne objawy. OFV (Oncidium Fleck Virus) jest typowym wirusem oncidium i trudno mi powiedzieć, czy podobne chlorotyczne przebarwienia u phalaenopsisa muszą wynikać z zarażenia tym właśnie wirusem. Może to być też zakażenie bakteryjne lub inny problem. W Polsce testowanie roślin na obecność wirusów jest praktycznie niemożliwe, więc pozostaje zgadywanie.

Roślinę warto by odseparować i traktować ją tak, jakby infekcja wirusowa została potwierdzona, czyli nie dopuszczać do bezpośredniego kontaktu z liśćmi innych roślin, sterylizować wszelkie narzędzia używane do cięcia (także ręce w wypadku np. uszczykiwania łodygi kwiatowej itp.), nie używania ponownie wody przelanej przez doniczkę, nie używania ponownie podłoża bez przeprowadzenia sterylizacji termicznej (stare podłoże najlepiej ZAWSZE wyrzucać). A najlepiej byłoby pozbyć się rośliny, chociaż w wypadku małej kolekcji i możliwości odseparowania (np. postawienia na innym oknie) pewnie nie jest to konieczne.

A innych zdjęć nie mam.

Pozdrawiam,
Jerzy

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena
E-mail:  
Data: poniedziałek, 8 września 2003 17:12:25
Bardzo dziekuje.Mysle,ze jeszcze(a moze wcale) go nie wyrzuce. Chce sie przekonac co z tego wyniknie.Wlasnie potraktowalam go nawozem dolistnie i na jakis czas przenioslam do "szpitala" (tzn.do lazienki).
Marzena






Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl