Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Vuylstekeara
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Bałdyga
E-mail: baltyk@kowalska-stiasny.com.pl
Data: czwartek, 9 października 2003 15:53:07
Zamieszczam obiecane na forum Storczyki.org.pl zdjęcia mieszańca, którego Tomaszewski sprzedaje pod nazwą Vuylstekaria (Cambria). Moim zdaniem jest to odontocidium lub inny mieszaniec oncidiowaty. Może ktoś go rozpoznaje? Będę wdzięczny za informacje.

pozdrawiam
Piotr Bałdyga










Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Beata Sobieszczańska
E-mail: beata@green.net.pl
Data: czwartek, 9 października 2003 17:34:38
To jest bardzo podobne do Colmanary Jungle Monarch - krzyżówka odontocidium i oncidium(w pierwszej linii mieszaniec miltonii, odontoglossum i oncidium).
Zdjęcie mojej rosliny jest w galerii może sobie Pan porównać. http://www.orchidarium.pl/Galeria/galeria.php?obraz=233
Ważna jeszcze jest wielkość kwiatów,czy pachną,wysokość pseudobulw i liści.
U Pana trochę inny układ mają brazowe plamy na warżce ale przecież są różne odmiany.

Pozdrawiam
Beata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Daniel Telka
E-mail: dantelka@poczta.onet.pl
Data: sobota, 11 października 2003 11:34:44
witam
a czy to nie mieszniec zygoptalum?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy.dziedzic@orchidarium.pl
Data: sobota, 11 października 2003 13:25:59
Zygopetalum ma inne liście (z żyłkowaniem, a nie gładkie) i całkowicie inny prętosłup (karbowany jak harmonijka). Zgadzam się z panią Beatą - to prawdopodobnie Colmanara.

Pozdrawiam,
Jerzy

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Bałdyga
E-mail: baltyk@kowalska-stiasny.com.pl
Data: wtorek, 14 października 2003 11:54:21
Rzeczywiście moja roślina jest prawie identyczna z tą na Pani zdjęciu. Plamki różnią się tylko nieznacznie.
Kwiatki mają ok. 4 cm średnicy, rosną na 70 cm pędzie z rozgałęzienami, pachną delikatnie ale niezbyt przyjemnie (ciężki, mdławy zapach, trochę "chemiczny"). Liście dorastają do 40 cm, pseudobulwy mają trochę ponad 10 cm.
Czy udało się dość łatwo doprowadzić tego mieszańca do ponownego kwitnienia?

pozdrawiam serdecznie
Piotr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Beata Sobieszczańska
E-mail: beata@green.net.pl
Data: wtorek, 14 października 2003 18:03:41
Wielkość liści,pseudobulw i kwiatów zgadza się z wielkościa u mojej rośliny.
Co do zapachu kwiatów to się z Panem nie zgodzę ale to rzecz gustu
Z kwitnieniem to różnie bywa.Moja jednego roku wcale nie chciała kwitnąć ale to był pierwszy rok po kupieniu.Podejrzewam, że musiała sobie odpocząć od pędzenia i faszerowania nawozami u producenta, poza tym musiała się również dopasować do mojegu trybu pielęgnacji.Od tamatej pory kwitnie nie tak obficie(bez rozgałęzień) ale jak narazie co roku, powinna jednak przejść lekki spoczynek z obniżeniem temperatury.

Pozdrawiam
Beata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tomek Szewerniak
E-mail: vetom@wp.pl
Data: wtorek, 14 października 2003 18:59:04
Witam !
Ja także posiadam podobną roślinę , kupioną u "Tomaszewskiego". Ma identyczny wzór na płatkach oraz pokrój liści i pseudobulw, ale ma sporo korzeni powietrznych i kwiaty nie mają zapachu. Sklasyfikowałem ją jako mieszańca Oncidium Ballet "Sundance"- ale widziałem na stronach www. zdjęcia wielu podobnych mieszańców.
Pozdrawiam - Tomek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Bałdyga
E-mail: baltyk@kowalska-stiasny.com.pl
Data: środa, 15 października 2003 11:28:25
Witam ponownie,
po wrzuceniu w wyszukiwarce internetowej hasła Colmanara pojawia się kilka interesujących stron ze zdjęciami i opisami konkretnych odmian. Oczywiście niektóre mieszańce są bardzo do siebie podobne, choć wywodzą się od różnych gatunków. Moja roślinka najbardziej jednak wyglądem odpowiada tym przedstawianym jako Colmanara Jungle Monarch, no ale jeśli chodzi o konkretną odmianę to chyba jest to niemożliwe do ustalenia, ale i tak jestem bardzo zadowolony z efektu poszukiwania. Swoją drogą przydałoby się na rynku jakieś dobre opracowanie albumowe z dużą ilością zdjęć najpopularniejszych hybryd dostępnych w handlu

pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi
Piotr

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl