Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  inicjowanie kwitnienia
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka K.
E-mail: agnieszkak2002@interia.pl
Data: piątek, 24 października 2003 12:19:43
Witam,

Oto kolejne pytanie. Być może nieco absurdalne dla zaawansowanych hodowców, ale...

Czy indukowanie pąków kwiatowych powinno być spowodowane samoistnie przy stopniowym przesuszaniu (w przypadku gatunków, które tego wymagają), czy po dłuższym okresie suszy i obniżeniu temperatury, gdy zaczniemy podlewać roślinę i podwyższymy temperaturę, wtedy powstają pąki?

Nie ukrywam, że do tej pory u moich roślin wyglądało to różnie. Jaka jest zasada?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,

Agnieszka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: Grazyna.Sieminska@poczta.neostrada.pl
Data: piątek, 24 października 2003 14:12:51

Witam,

problem inicjacji pąków kwiatowych u storczyków to ani prosty, ani wyjaśniony do końca problem. Książkę możnaby napisać na ten temat
Dotychczas uważano, że indukowanie pąków ma związek z odżywianiem rośliny i stosunkiem zawartego azotu w porównaniu do węglowodanów. Na pewno wpływ ma także długość dnia, którą rośliny "czują. W liściach roślin wykryto pewne związki czułe na światło z zakresu dalekiej podczerwieni. Manipulacja nimi pozwala na zaprogramowanie okresu kwitnienia.
Indukowanie pąków kwiatowych zachodzi w specjalnej tkance (merystem) znajdującej się w podstawie powstającego pąka. Taki pąk może wykształcić się w pseudobulwę albo w kwiat. Tworzą się one miesiące wcześniej, zanim rozwiną się w dojrzałą część.
Czyli, indukcja pąka kwiatowego zachodzi dużo wcześniej. I jeżeli warunki nie będą odpowiednie, to choćby nie wiadomo ile dostarczyć nawozów, światła czy zmieniać temperaturę, kwiat nie powstanie. Ale też uchybienia w uprawie mogą doprowadzić do zaniku nawet zaindukowanego pąka.

Jest to bardzo złożony i skomplikowany problem i na Forum - obawiam się - całego problemu nie da się omówić.

Pozdrawiam,
Grażyna


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka K.
E-mail: agnieszkak2002@interia.pl
Data: piątek, 24 października 2003 15:47:22
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Natomiast w kwestii technicznej, czy po okresie spoczynku powinnam "bezobjawowo" zacząć podlewanie, czy czekać na jakieś objawy przejścia w fazę wzrostu i wtedy podwyższyć temperaturę i zacząć podlewać?



Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: Grazyna.Sieminska@poczta.neostrada.pl
Data: piątek, 24 października 2003 16:49:33

Witam,

u storczyków, które zakwitają po okresie spoczynku, podlewanie wznawia się dopiero po pokazaniu się kwiatów. Wcześniejsze podlanie, gdy dopiero widać, że coś się wyłania może spowodować, że zamiast kwiatu wykształci się keiki.
Przy pojawiających się po okresie spoczynku nowych przyrostach, pierwsze podlewania po pokazaniu się tegoż, muszą być bardzo ostrożne, raczej przy brzegach doniczki, bo młodziutkie przyrosty są bardzo wrażliwe i łatwo je zalać

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka K.
E-mail: agnieszkak2002@interia.pl
Data: poniedziałek, 27 października 2003 10:41:39
Jestem bardzo wdzęczna za informacje. Serdecznie pozdrawiam.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl