Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Chory lisc phalaenopsisa, bardzo prosze o pomoc!
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monika
E-mail: monika19@tenbit.pl
Data: środa, 20 lutego 2008 13:27:31
Witam!
Bardzo prosze o pomoc! Moj phalaenopsis ma chory lisc. Zmiana na tym lisciu pjawila sie dosyc dawno (ok. 2-3 miesiecy temu), ale byla mala (wielkosc monety 2 zl). Ostatnio znacznie sie powiekszyla i nie wiem co zrobic z tym lisciem. Niedawno przez 2 tygodnie bylam na urlopie i storczyk nie byl w tym czasie podlewany (ale stal na stalym miejscu), po powrocie zauwazylam ze choroba postepuje, wiec moze ma to zwiazek. Ogolnie jest w dobrej kondycji (jak widac na zdjeciach), ale mam wrazenie, ze odkad lisc jest bardziej chory, nowe listki i paczki jak by stanely w miejscu. Storczyka mam ok. pol roku.
BARDZO PROSZE O POMOC, bo zupelnie nie znam sie na chorobach storczykow.
Z gory dziekuje!










Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: środa, 20 lutego 2008 14:12:17
Witam serdecznie !
Myślę,że ten chory liść warto odciąć(koniecznie zdezynfekować lub opalić po tym zabiegu nożyczki!).Proszę sprawdzić stan korzeni i podłoża(może to ostatnie jest już rozłożone i słabo przepuszcza wodę - co może powodować takie zmiany na liściach)Polecałbym również dodanie do wody do podlewania preparatu Biosept, który uodparnia roślinę i może pomóc w zwalczeniu infekcji- życzę powodzenia !

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monika
E-mail: monika19@tenbit.pl
Data: poniedziałek, 19 maja 2008 12:58:39
Witam ponownie! Po odpowiedzi Pana Jarka, liść został usunięty. Ale postanowiłam znowu poprosić o pomoc, bo od tego czasu nic się z nim nie dzieje. Pączki na czubkach pędów kwiatowych są takiej samej wielkości (gdy oglądałam go pod światło, zauważylam jak by były "puste" w srodku). Jedyna pozytywna zmiana jest taka, że ok. 2 tygodnie temu zaczął wypuszczać nowy korzonek. "Kąpię" go co tydzień (czasami co 2 tygodnie). Czasem dodaję nawóz firmy BabyBio (przebywam w Irlandii i to jedeny, który udało mi sie tu znaleźć). Bardzo proszę o pomoc, co powinnam zrobić. Powinnam odciąć pędy kwiatowe? Przesuszyć go? Czy po prostu dalej cierpliwie czekać
Bardzo proszę o pomoc bardziej doświadczonych storczykarzy
Pozdrawiam!
PS/ załączam zdjęcie nowego korzonka.




Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl