Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Prosze o pomoc w identyfikacji
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monika
E-mail:  
Data: środa, 9 kwietnia 2008 10:12:41
Witam

Bardzo bym prosila o pomoc znawcow,o ustalenie gatunku tego storczyka! Sprzedany byla jako Cattleya.

Stala taka sierotka jedna pomiedzy,phalaenopsisami w jednym z Markietow na wyprzedazy.Jakos niemoglam przejsc obojetnie obok niego.







Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna Waluga
E-mail: walugan@tlen.pl
Data: środa, 9 kwietnia 2008 10:51:51
Witam,

Jest to najprawdopodobniej Odontocidium Hansueli Isler (Odm Burkhard Holm x Odcm Tiger Hambuhren).

Pozdrawiam,
Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: PESTKA@
E-mail:  
Data: środa, 9 kwietnia 2008 11:15:38
Ale sie cudnie odwdzięczył za daną mu szanse.Piękna roślinka!!!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monika
E-mail:  
Data: czwartek, 10 kwietnia 2008 09:49:56
Pani Anno bardzo dziekuje za pomoc dzieki pani odnalalzlam zdjecia tego gatunku. Trafila pani w 10 to faktycznie Odonocidium hansueli isler-Tiger.

Jescze raz bardzo dziekuje i pozdrawiam Monika

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: ania_staniukiewicz@o2.pl
Data: czwartek, 17 kwietnia 2008 13:20:16
Witam!

Mam również prośbę o pomoc w identyfikacji Paphiopedilum. Nie chodzi mi nawet o dokładny gatunek, ale chociaż o informację, czy jest to gatunek wapnolubny, czy nie, by wiedzieć jak z nim postępować. Liście ma lekko marmurkowate.

Pozdrawiam




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: sbb28
E-mail:  
Data: czwartek, 17 kwietnia 2008 22:08:23
Nie potrafię podać bezpośredniej odpowiedzi na Pani pytanie
jednak moim zdaniem najwięcej informacji na temat papiopedilum w języku polskim znajdzie Pani
na stronie Pani Haliny Roszkowskiej
http://www.paphiopedilum.pl/storczyki/stronki/paphmenua.php5
natomiast w jezyku angielskim - wystarczy znać podstawy - resztę po zdjęciach próbować zidentyfikować typ hybrydy
http://www.slipperorchids.info/paphcomplex/
Ja tak znalazłam przyblizony sposób uprawy moich
Może te strony pomogą także Pani
pozdrawiam
Malgorzata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail:  
Data: piątek, 18 kwietnia 2008 08:17:55
Bardzo dziękuję za pomocne strony. Faktycznie będę po zdjęciach starała się rozpoznać co to za gatunek.
Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Łukasz Musiałek
E-mail: 999lukasz@interia.pl
Data: niedziela, 20 kwietnia 2008 00:30:24
Witam
Co do pierwszej roślinki to proszę uważać z tymi nazwami. raczej napewno jest to jakaś hybryda czyli mieszaniec, tak więc użycie takiej pełnej nazwy jest raczej błędne.
Druga roślinka to regularne Paphiopedilum Pinocchio
pozdrawiam
Łukasz

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monika
E-mail: harpia411@wp.pl
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2008 09:29:06
panie lukaszu dlaczego pan tak sadzi?

Oglondalo ta rosline juz kilka osob ,majacych wiedze i doswiadczenie w hodwli storczykow i wszyscy powtierdzili ze to odonoticidium hansueli isler.

Ja sie nieznam ale! mysle ze skoro znawcy to potwierdzili to nia jest.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Beata B.
E-mail:  
Data: poniedziałek, 21 kwietnia 2008 11:00:00
Moniko - skoro się "nie znasz" jak sama piszesz, nie rób za adwokata innych osób, nie potrzebują tego.
Faktem jest, że roślina wyglądająca jak określony gatunek i odmiana niekoniecznie nim jest. Rośłiny produkowane masowo nie mają "czystego rodowodu".

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monika
E-mail: harpia411@wp.pl
Data: środa, 23 kwietnia 2008 10:00:24
Pani beatko ja niechce sie tu klucic,ani wymadrzac! I nieznam sie na tyle na stroczykach,.Grzecznie zapytalam o identyfikacje i dostalam od kilku osob taka nazwe,ktura potwierdzil biolog w ogrodzie botanicznym.

dlamnie jest niewazne,czy ten kwiat jest odontocidium czy innym ,hybrydom,czy zwyklym chwastem.Wane ze jest zdrowy i piekny

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: J. Kubicka
E-mail:  
Data: piątek, 25 kwietnia 2008 11:21:59
No cóż, ja bym raczej wierzyła Łukaszowi (zamiast go agresywnie atakować) i Beacie. Sprzedawane w hurcie rośliny MOGĄ byc podobne do określonej odmiany, ale BARDZO RZADKO nimi są.
Chyba że właścicielce chodziło jedynie od odróżnienie tej rośliny od katlei...

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: info@orchidarium.pl
Data: piątek, 25 kwietnia 2008 14:47:17
Pani Moniko,

Tacy sami "znawcy" sprzedają potem na Allegro bezimienne mieszańce z masowej produkcji (kupione na giełdzie jako Orchideen-Mix), jako gatunki lub nazwane (a nawet nagrodzone!!!) klony...

Łukasz ma rację, o tym samym pisało wielokrotnie wiele osób na tym forum i innych, łącznie ze mną --- NIE MOŻNA RZETELNIE NAZWAĆ STORCZYKA NA PODSTAWIE FOTOGRAFII, czy rzucenia okiem.

KROPKA.

Można to tylko określić z pewnym prawdopodobieństwem w celu upewnienia się co do reguł uprawy danej rośliny, natomiast nigdy nie ma pewności, czy producent nie skrzyżował podobnej rośliny jeszcze z czymś innym (na przykład w celu ominięcia opłat licencyjnych).

Na pewno wiadomo, że pierwsza roślina to Odontocidium, a druga Paphiopedilum. I tyle.


Pozdrawiam,
Jerzy

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl