Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Uprawa Coelogyne pandurata
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona Szymańska
E-mail: zoltan2@buziaczek.pl
Data: środa, 11 lutego 2004 16:53:05
Witam.
Mam pytanie do tych z Państwa, którzy uprawiają Coelogyne pandurata: czy jest możliwa uprawa tej roślinki na parapecie . Niestety, nie mam możliwości (lokalowych)aby zorganizować sobie orchidarium . Mogę zapewnić jej jedynie parapet o wystawie wschodniej (jest możliwe doświetlanie) i wilgotność, jaką można uzyskać dzięki tackom z mokrym keramzytem. Czy to wystarczy, aby ten storczyk rósł i kwitł?
Pozdrawiam, Iwona.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: Grazyna.Sieminska@poczta.neostrada.pl
Data: środa, 11 lutego 2004 17:13:23

Witam,

trudno nazwać coelogyne pandurata roślinką, bo jest to roślina osiagająca znaczne rozmiary, a dodatkowo odcinki między kolejnymi pseudobulwami są stosunkowo długie. Każda doniczka jest bardzo szybko za mała i trzeba roślinę przenieść na dużą podkładkę
Moja jest częścią ogromnej, rozrośniętej rośliny, zakupionej na wiosennej wystawie w Krakowie. Na razie jeszcze wisi w oknie południowo-zachodnim w wiszącej doniczce, nad akwarium z innymi storczykami. Ładnie przyrasta, ale jeszcze nie powtórzyła kwitnienia, na co mam nadzieję w okolicach kwietnia-maja.
Wymagania tej coelogyne to wysoka temperatura, latem nawet do 35 stopni C i bardzo dużo rozproszonego światła.
Na wschodnim oknie na pewno będzie musiała być doświetlana! Wymaga wilgotności 70-75%, co na parapecie, nawet na keramzycie trudno zapewnić. Można spróbować zrobić z przeźroczystej folii coś w rodzaju pokrowca, żeby zwiększyć wilgotność. I nie zapominać o wietrzeniu!!!

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona Szymańska
E-mail: zoltan2@buziaczek.pl
Data: środa, 11 lutego 2004 18:32:11
Witam,
dziękuję bardzo za te informacje.Tak mi się napisało "roślinka", bo zobaczyłam w sklepie Orchidarium, że dorosła roślina jest w doniczce dość małej(8 cm) i nie przypuszczałam, że tak szybko powiększa swoje rozmiary. Niestety, w związku z tym,czego się dowiedziałam na razie pozostanie mi o niej pomarzyć bo mój parapet zajmują już niemal w całości phalaenopsisy i cymbidia...
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
Iwona

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: Grazyna.Sieminska@poczta.neostrada.pl
Data: środa, 11 lutego 2004 18:48:29
Witam,

proszę nie rezygnować z tej rośliny. Jest to przepiękna roślina i nawet bez kwiatów wygląda atrakcyjnie. Można ją zawiesić w oknie (zamiast firanki ).
Jak się rozrośnie, to wtedy będzie się Pani martwić. Przecież storczykom przybywa - na ogół - tylko 1 pseudobulwa rocznie......

Pozdrawiam,
Grażyna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl