Autor: |
J.delmar |
E-mail: |
|
Data: |
wtorek, 27 maja 2008 20:05:05 |
Mianowicie zakładam temat informacyjny dla początkujacych o szkodnikach-przedstawiam krótką charakterystyke każdego:
[b]Skoczkonogi[/b]- Prymitywne owady żyjące w ściółce,żywiące się materią organiczną. Nie stanowią dużego zagrożenia dla storczyków, jednak przy masowym ataku mogą obgryzać końcówki korzeni oraz młode tkanki,pozostawiając ślady w postaci niewielkich uszkodzeń,dziurek.
Skoczkonogi widać głownie w substratach zawierajacych domieszke ziemi.
Przy podlewaniu skaczą na powierzchnie wody.Są bezskrzydłe, o czarnej,białej lub srebrzystej barwie.
Najlepszym środkiem zaradczym jest ograniczenie podlewania.
[b]Ziemiórki[/b]- Malutkie czarne muszki(3mm).Samice składaja jaja na wilgotnym podłożu,bogatym w mech torfowiec.Larwy są jasnoszare z czarną głowka(długość 7mm).Żerują na korzeniach oraz przy podstawach pedów.Pojawienie się tych szkodników na rodzaju Phalaenopsis,grozi całkowitym zniszczeniem korzeni i obumarciem rośliny.
Do zwalczania stosuje się srodki chemiczne np Badusin (larwy) oraz zołte tablicy lepne aby wychwycic muszki.
[b]Mszyce[/b]- Małe uskrzydlone bądź bezskrzydłe owady,z dlugimi nogami i czułkami; koloru czerwonego,szarego i zielonego.W pomieszczeniach rozmnażają się dzieworodnie co stanowi duże utrapnienie.Atakują zazwyczaj młode pędy,kwiaty i liście.
Mszyce wysysają sok z tkanek i wydalają lepką ciecz zwaną spadźią.
Przenoszą też choroby wirusowe i bakteryjne. Pomocne są opryski środkami oleistymi oraz insektycydami.Tabliczki są mniej efektywne.
[b]Tarczniki i Miseczniki[/b]- Należą do czerwców i są niewielkimi owadami.
W mieszkaniu rozmnażają się dzieworodnie.Cialo samic pokryte jest tarczką przez co trudno je zwalczyć(brazowy kolor).Składają dużo jaj ich rozwój jest bardzo szybki.Zarówno larwy jak i dorosłe formy niszczą rośline.
Tarczniki róznią się od miseczników jedynie drobnymi szczegółami anatomicznymi.
Obydwa gatunki wysysają soki z roślin.Łatwiej zwlaczyć tarczniki ponieważ ich tarczka jest słabo przymocowana do ciała.
Najlepsze efekty daje zwalczanie młodych widocznych golym okiem larw,oraz ostrożne usuwanie dorosłych form szczotszką do zębów.
Można także stosować opryskiwacze które działają przede wszytskim na larwy. Opryskiwanie należy powtarzać 2 razy w odstępach tygodniowych.
[b]Wełnowce korzeniowe i pędowe[/b]- wełnowce należą do gatunku czerwców jak powyższe tarczniki i miseczniki.Nie posiadaja tarczki, chronią się pod białą woskową powłoką przypominającą watę.Jedne gatunki żerują na pędach, 2-gie natomiast na pędach.
Najczęsciej spotykane są gatunki o zółtobrudnym i pomarańczowo-czerwonawym zabarwieniu,wydzielaja duże ilości spadzi,ciało owalne z nićmi na odwłokach.Wełnowce zwykle ukrywają się pod liścmi,na pędzie kwiatostanu,lub w kątach lisci i pseudobulw.Środki ochrony trudno docierają do ich ciała przez co są trudne w zwalczeniu.Dobrym sposobem jest dodanie do insekcydu środka do mycia naczyć który rozpuszcza woskowe osłonki.Dobre są też środki oleiste np: Promanal.
Można podjąć walke biologiczną zbierając biedronki
[b]Ślimaki[/b]- Mięczaki aktywne rano lub w nocy.W dzień szukają dobrych kryjówek pod korą i donicami ( sprytne hehe :lol .Mają ogromny apetyt i żywią sie zielonymi częsciami roślin.Jaja składaja w substracie.
Rozmnażają się szybko,cenią sobie młode pędy i kwiaty.
Spośród ślimaków muszlowych najczesciej spotykamy niewielkie ślimaki gajowe o brudnokasztanowej skorupie.Żyją w szelinach podłoża i żerują na korzeniach.Wygryzione rany szybko zakażają sie chorobami grzybowymi.W zwalczaniu pomagaja środki chemiczne oraz środki żelaziste oraz kawałek ogórka czy ziemniaka pozostawionego na substracie- w taki sposób mozna je naturalnie wyłapywać.
[b]Wciornastki[/b]- Owady żerują na spodniej stronie liścia.Mają około 1 mm długosci,widoczne tylko pod lupą.Ciało brązowoczarne z charakterystycznymi postrzępionymi skrzydłami.Wysyają sok z komórek roślin.Typowymi objawami ich żerowania są czarne kropki pod liścmi,oraz srebrzyste odchody na górnej powierzchni liścia.Wysyając sok z roślin prowadza do zahamowania rozwoju oraz zniekształceń łodyg i pąków.Należy opryskiwać środkami chemicznymi np : Mospilan.
[b]Przędziorki[/b]- naczęstszy i najniebezpieczniejszy szkodnik storczyków. Jego obecność łatwo stwierdzić po odbarwionych jasnych plamkach na lisciach.Przy poważnej inwazji zniszczeniu ulegają całe liscie,a drobna pajęczynka od spodu liscia oznacza że ich ilość wzrosła do alarmującego poziomu.Owady maja 0.5 mm i są dobrze widoczne tylko pod lupą.Są kolor żółtego,pomarańczowego,czasem zielonkawego.Żerują na spodnich częsciach roślin.Szczegolnie szybko rozmnażają sie w wysokiej temp i niskiej wilgotnosći.Ponieważ ich obecnosć odkrywamy zbyt pózno dochodzi do znacznych uszkodzeń roślin.Zagrożone są głowie gatunki o miekkich lisciach(miltonie,cymbidium,oncidium i hybrydy).
W zwalczaniu stosujemy środki chemiczne opryskowe np: Talstar + znaczne zwiększenie wilgotnośći powietrza.
[b]Inne roztocza[/b]- Maleńkie,podłużne,przezroczyste i oczywiscie niewidoczne! Żerują na miekkich częsciach roślin prowadząc do karłowacenia i zniszczenia liści,paków,kwiatów.Najszybciej rozmnażają sie w wysokiej temp i wzglednej wilgtoności.Najczęsciej pojawiaja sie na rodzaju Paphiopedilum i Dendrobium.Zwalczanie środkami chem-Topsin,Talstar.
[b]Mączliki[/b]-male ćmy żerujące na spodzie lisci.Mają około 1.5mm zielone ciało,dobrze wykształcone białe skrzydła.Przy poruszeniu masowo wzbiają się w powietrze.Obok owadów żerują też larwy o zółtawym ciele z pudrowatym nalotem i znacznym apetycie. Obficie wydzielają spadź.W zwalczaniu pomagaja środki chem takie jak: Bioinsekt,Marschal - opryskiwanie należy powtorzyć kilka razy.
Źródło "storczyki w domu" J.Pinske - teskt zmodyfikowany.
Zdjęcia:
http://www.bayercropscience.pl/uimages/dom_ogrod/rosliny_w_pojemnikach/slimaki1.jpg
http://www.rgabrysz.konin.lm.pl/galeria.html

mszyce

przędziorek

ślimak

tarcznik

wciornastki

wełnowce

ziemiórki

mączlik
|
|
|