Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Założenie orchidarium
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Adela Andrzejak
E-mail: adela17_94@o2.pl
Data: sobota, 14 czerwca 2008 21:29:22
Witam;* Mam zamiar założyć orchidarium o wymiarach (szer.gł.wys.) 100cm - 50 cm - 120cm jednak nie chcę kupować gotowego terrarium tylko zbudować je. Myślę o szkle z dwóch stron i ściankach z zakonserwowanej płyty wiórowej. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Jakie oświetlenie jest najlepsze? Jaka powinna być dobra wentylacja? Czy konieczny jest nawilżacz i wiatraczki? Ile będzie to kosztować, jeżeli nie chcę zamawiać materiałów z internetu? Pozdrawiam;*




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Halina Roszkowska
E-mail:  
Data: poniedziałek, 16 czerwca 2008 07:30:00
Adelo,
wysokość 120 m jest za duża. Ja zamontowałam 5 świetlówek, a i tak dolna połowa orchidarium tonie w ciemnościach. Myślę, że 1 m wysokości to maksimum. Można natomiast zrobić dłuższe. Wtedy nawet łatwiej zaprojektować ładny krajobrazik.

Orchidarium nie musi być całe ze szkła, ale płytę trzeba by potraktować jakimś super środkiem zabezpieczającym przed wilgocią.

Nawilżacz nie jest niezbędny, ale wiatraczki - tak. Bez ruchu powietrza rośliny długo nie pożyją.

Orchidarium nie może być idealnie szczelne. Można wywiercić kilka dziur, można zastosować kratkę wentylacyjną, jak w gotowych terariach. Dziury mogą przy okazji posłużyć do poprowadzenia instalacji.

Oświetlenie - świetlówki specjalistyczne do roślin (są niestety drogie)wymieszane z tańszymi, normalnymi.

Co do kosztów - nawet jeśli nie chcesz zamawiać w internecie, to możesz w nim wszystkie materiały znaleźć i zorientować się w cenach. Trzeba samemu poszukać. Trochę to kosztuje, ale na pewno mniej, niż kupno gotowego

Pozdrawiam
Halina Roszkowska


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Adela Andrzejak
E-mail: adela17_94@o2.pl
Data: poniedziałek, 16 czerwca 2008 18:59:12
Bardzo dziękuję pani Halino
Czy w sklepach typu Leroy Merlin, Castorama, Praktiker mogę dostać większość tych części potrzebnych do budowy i wykończenia?
Jednak to jest przesada 4000zł za orchidarium, nie stać mnie:P
A w tym specjalistycznym sklepie wiatraczki są za 60zł a widziałam tańsze za 20zł!
No i te świetlówki do roślin też dostanę w tych sklepach czy będę musiała zamówić?
Pozdrawiam;*

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Adela Andrzejak
E-mail: adela17_94@o2.pl
Data: poniedziałek, 16 czerwca 2008 22:19:53
zrobiłam następny projekt, bo patrzyłam gdzie postawię orchidarium i z tych wymiarów mi coś takiego wyszło troszkę źle chyba będzie;/




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: poniedziałek, 16 czerwca 2008 22:39:25

Witam,

proszę brać pod uwagę, że standardowe wymiary świetlówek to (między innymi, oczywiście) 60 albo 120 cm i dobrze jest wymiary gabloty dopasować do tych długości.

Pozdrawiam,
Grażyna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl