Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Bardzo bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki..
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Perse
E-mail: perse@vp.pl
Data: wtorek, 4 listopada 2008 20:43:50
Witam,znalazłam własnie to forum i mam nadzieję,że tu uzyskam pomoc.Od maja mam pierwszego storczyka i nie mam pojecia co dalej...do września wszystko było ok,po czym kwiatki zaczęły sie kurczyc, więdnąć i opadać.Nie wszystkie naraz ,tylko po kolei- w przeciagu 2 mcy opadły wszystkie.I teraz zupełnie nie wiem co dalej,nowych paków nie ma,pedów też nie widać a ten jeden od góry powoli usycha.Co zrobić ,żeby jeszcze kiedys zakwitł? uciąć ten pęd? a jeśli tak to w którym miejscu? Co ile podlewac i nawozić jak nie ma kwiatów?
Gdzie go postawić? Liście i korzenie są w porządku.Bardzo proszę o radę.
A tak teraz wygląda....










Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: wtorek, 4 listopada 2008 20:52:43

Witam,

proszę poczytać "Przewodnik dla początkujących" na tej witrynie: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html, zakładka Phalaenopsis.

Powodzenia i pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka Parda
E-mail:  
Data: wtorek, 4 listopada 2008 23:46:42
Co prawda sama od niedawna uprawiam storczyki i nie mogę uchodzić za eksperta, ale w mojej opinii ma Pani zdrową roślinę, z którą nie dzieje się absolutnie nic złego. Phalaenopsisy przeważnie nie kwitną cały czas, po pewnym czasie kwiaty po prostu więdną i odpadają, a pęd często (choć nie zawsze) usycha. Jeśli uschnie w całości, w moim odczuciu należy go obciąć jak najniżej. Jeśli zostanie nieuschnięta część należy ją zostawić, bo może powtórzyć kwitnienie na tym samym pędzie, a to nam zaoszczędzi czasu oczekiwania na kwiaty. Jeśli pęd uschnie w całości należy po prostu poczekać aż wypuści nowy, mój pierwszy storczyk zrobił to kilku miesiącach. O sposobach prowokowania kwitnienia może Pani poczytać w dziale o uprawie.
Pozdrawiam, Agnieszka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka
E-mail: agnieszka.dobek@wp.pl
Data: środa, 5 listopada 2008 10:59:23
Witam!

Z mojej skromnej praktyki zauważyłam, że nie każda hybryda powtarza kwitnienie na uciętym pędzie. U mnie biały falenopsis zawsze zakwita tylko na nowych pędach, ignorując stare łodygi. W przeciwieństwie do tych, które mają kwiaty w różnych odcieniach fioletu - te właśnie tuż nad obciętym oczkiem wypuszczają młode. Właśnie aktualnie u jednego z nich wyrasta nowy pęd z pnia rośliny, a w tym samym czasie z obciętej starej łodygi kwiatowej już wychodzi następny. Ma sporą egergię do kwitnienia, bo kilka tygodni temu przez nieuwagę odłamał mi się młody wierzchołek na starym pędzie. Skróciłam go do niższego węzła, z którego po tygodniu od kontuzji zaczął wyrastać następny .
Czy u kogoś z Was było kiedyś podobnie?

Pozdrawiam. Agnieszka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monika Prochowicz
E-mail: mprochowicz74@o2.pl
Data: czwartek, 20 listopada 2008 15:28:57
witam serdecznie
Pani storczyk czuje sie bardzo dobrze. Oczywiscie norma jest że każdy kwiat kiedys wiednie i usycha. Zaleta storczyków jest ze kwitną bardzo długo, szczególnie ten który Pani zakupiła. Potrafi kwitnać nawet cały rok.
Są różne szkoły jeżeli chodzi o obcinanie przeschnietego pędu kwiatowego.
1. Jeżeli chce Pani by storczyk miał wiecej niz 1 pęd kwiatowy:
to ucina Pani pęd jak najwyżej, w miejscu gdzie jest on zielony. W taki sposób by nie przeciąc takiego jakby złączenia, czyli najlepiej posródku słupka. Ponieważ na tym właśnie złaczeniu storczyk moze przedłuzyc pęd kwiatowy i kwitąc od początku.
A w między czasie storczyk moze puścic drugi pęd kwiatowy.
2. Z mojego doswiadczenia zauważyłam,że ucinając przekwitniety pęd kwiatowy powiedzmy powyżej 2 słupka. Storczyk puszcza nowy pęd kwiatowy który jest grubszy i wykarmia wiecej i wieksze , oraz o intesywniejszej barwie kwiaty.

storczyk zawsze przekwitnie, a Pani wybierajac metode ucina, lub docina pęd kwiatowy.
Później storczyk musi zebrac siły. Czyli jakis czas moze nie kwitnąc. pomiędzy kwitnieniem moze zdecydowac sie wypuscic liscia, co jest dla niego bardzo duzym wzmocnieniem sił witalnych.
W sumie dla niego liscie są bardzo ważne!!! ważniejsze od kwiatów!!! czasami gdy nagle liscie zaczną usychac , czyli storczyk będzie chorowac, należy uciac jak najszybciej pęd kwiatowy by nie zabierał tych sił witalnych i by udało się go wyleczyc .

Phalenopsis jest bardzo łatwym gatunkiem do utrzymania przy życiu i do doprowadzenia do ponownego kwitniecia.
Potrzebuje namaczania 1 raz w tyg. i duzo światła. Najepiej jak Pani postawi go na parapecie.
gdy powtórnie pusci pęd kwiatowy prosze kupic odżywke do storczyków i nawozic go co 2 namaczanie.
Napewno odpłaci sie pieknymi kwiatami i długimi kwitnieniami.

Życzę duzo radosci i czerpania przyjemnosci przy opiekowaniu sie nim jak i innymi gatunkami.
Pozdrawiam cieplutko
Monika


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail: martusc@o2.pl
Data: czwartek, 20 listopada 2008 23:25:22
Nic dodać nic ująć. Marta

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl