Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Wywijanie się liści
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: polisia
E-mail:  
Data: niedziela, 14 grudnia 2008 12:00:45
Mam prośbę ogromną: proszę niech mi ktoś powie czego objawem jest wywijanie się liści do dołu? Szukałam na forach ale nic nie mogłam znaleźć na ten temat. Dwa moje falki mają ten problem przy czym jednemu wywijają się brzegi, natomiast drugiemu jakby ktoś bąble próbował zrobić od dołu. Pierwszy rośnie ślicznie, wypuszcza nowe korzenie powietrzne i pęd kwiatowy natomiast drugi to biedak kupiony w jednym z marketów jakiś czas temu za grosze. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mery
E-mail: j.m.majchrzak@wp.pl
Data: niedziela, 14 grudnia 2008 12:46:38
Witam!
Gdy liście są ściśnięte i zawinięte wskazuje to na brak odpowiedniej wilgotności powietrza. Rośliny starają się zmniejszyć powierzchnie parowania.
[Transpiracja szparkowa- proces parowania wody u roślin, który zachodzi poprzez aparaty szparkowe. Para wodna początkowo znajdująca się w przestrzeniach międzykomórkowych przedostaje się do komory powietrznej i następnie szparek, którymi wydostaje się na zewnątrz. Parowanie szparkowe może wykazywać rytmikę dobową w związku z cyklem zamykania i otwierania szparek przez rośliny. . Jest to zależne od uwilgocenia rośliny, wilgotności powietrza, temperatury i światła.]
Ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Transpiracja_szparkowa

Wniosek : ZWIĘKSZYĆ WILGOTNOŚĆ POWIETRZA. – przykłady zwiększenia wilgotności powietrza : http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=4&r=19063
Powodzenia, Mery.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: polisia
E-mail:  
Data: niedziela, 14 grudnia 2008 13:24:34
Witam ponownie, bardzo pięknie dziękuję, poustawiałam dodatkowe pojemniki z keramzytem zanurzonym w wodzie, powrzucałam keramzytu i dolałam wody w osłonki tyle mogę zrobić dzisiaj. Dziwi mnie to tylko, ponieważ mój magiczny nawilżacz powietrza pokazuje wilgotność w pomieszczeniu pomiędzy 58 a 65 %. Ale jest Pani dla mnie wielkim autorytetem w dziedzinie tych kwiatuszków więc nie podważam. Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka
E-mail: agnieszka.dobek@wp.pl
Data: niedziela, 14 grudnia 2008 18:44:49
Witam!

U mnie wilgotność jest znaczna, bo "puszczam" w ruch nawilżacz elektroniczny na kilka godz dziennie. A mimo to niektóre młode liście np. zygopetalum zawijają się! Na pewno bardziej nie zwiększę wilgotności, bo bedę miała pełno białego osadu na sprzętach w mieszkaniu. A poza tym wylęgną mi się w roślinach nieproszeni "goście".

Aga

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mery
E-mail: j.m.majchrzak@wp.pl
Data: niedziela, 14 grudnia 2008 19:36:56
Znawcą problemów nie jestem! Może ktoś napisze coś innego. Moje zdanie jest takie jak napisałam.

Aby wilgotność była równomierna w pokoju przez całą dobę, nawilżacz musiałby chodzić z przerwami ,ale cały czas. Moim zdaniem lepsze jest ustawienie kuwet z wodą i zgromadzenie większej ilości roślin w pobliżu.
Storczyki wyjęłabym z osłonek pełnych. Zastosowałabym ewentualnie osłonki ażurowe [koszyczki...], aby powietrze swobodnie docierało do korzeni.
U mnie storczyki stoją nad kuwetami na metalowych siatkach, bez osłonek.Gdy chcę jakieś wyeksponować, stawiam je wtedy w znacznie większych osłonkach, lub w osłonkach z naturalnych materiałów [w różnego rodzaju koszyczkach] .
Pozdrawiam, Mery.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl