Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Paphiopedilum
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Karolina
E-mail: ckarus@gazeta.pl
Data: poniedziałek, 2 sierpnia 2004 22:19:10
Hey! Od niedawna mam Paphiopedilum. Kupione w OBI, ale o dziwo chyba nie jest to bliżej nieokreślony mieszaniec. W posiadanej przeze mnie książce figuruje jako P. victoria-regina, ale na stronach Orchid Species znalazłam zdjęcie identycznego kwiatu (brak na nim fotki liści, które są jasne z lekko widocznym nakrapianiem) pod nazwą P. liemianum. Bardzo podobne (nieco inne odcienie i brak wyraźnej białej obwódki na górnym zewn. płatku) jest też P. glaucophyllum. Nie mam niestety możliwości zamieszczenia zdjęcia. Czy ktoś ma pojęcie jak odróżnić te storczyki i pomoże mi odpowiednio moje maleństwo zakwalifikować? Czy ma jakieś nadzwyczajne wymagania czy też zadowoli się warunkami opisanymi ogólnie pod hasłem 'Paphiopedilum'??? Postawiłam go na razie na północnyym oknie, które nad ranem przez ok. 1h oświaetlane jest wschodzącym słońcem (latem 4-5 nad ranem). A może wolałby okolice okna wschodniego
Wiem, że prośby o identyfikację co chwilę pojawiają się na forum i rzadko się ta identyfikacja udaje, ale być może tym razem... Poza tym konkretnych i rzetelnych informacji o Paphiopedilum (że nie wspomnę o tym konkretnym) wbrew pozorom nie jest wiele
A może ktoś mógłby się ppodzielić własnymi doświadczeniami, które niejednokrotnie różnią się od książkowej teorii

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy.dziedzic@orchidarium.pl
Data: wtorek, 3 sierpnia 2004 22:42:37
W sekcji Cochlopetalum rodzaju Paphiopedilum znajduje się kilka bardzo podobnych gatunków (chamberlainianum, victoria-regina, liemianum, glaucophyllum, moquettianum i primulinum), co do których dokładnej przynależności gatunkowej nadal trwają spory. Niemniej jednak istnieje sporo hybryd tych gatunków, które także wyglądają bardzo podobnie Najbardziej znanym ich mieszańcem jest Paphiopedilum Pinocchio, ale są też inne, na pierwszy rzut oka często niemożliwe do rozróżnienia między sobą, które też trudno odróżnić od czystego gatunku bez szczegółowych badań porównawczych. Ponieważ czyste gatunki Paphiopedilum należą do Dodatku 1 CITES, handel nimi jest utrudniony i Holendrzy obracają tylko hybrydami, do których te zastrzeżenia w większości się nie odnoszą. Dlatego Pani roślina to na 100% mieszaniec.

Pozdrawiam,
Jerzy

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy.dziedzic@orchidarium.pl
Data: wtorek, 3 sierpnia 2004 22:48:31
A uprawa wszystkich tych gatunków z tej sekcji i ich hybryd jest identyczna i uchodzą za najłatwiejsze paphiopedila na Ziemi

W dziale Storczyki od A do Z można znaleźć szczegółowy opis uprawy Paphiopedilum chamberlainianum - będzie pasował idealnie....

A w skrócie - uprawiać jak phalaenopsis

Jerzy

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl