Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Kiedy pora na odpoczynek Dendrobium mobile???
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Magda`
E-mail: magda-latka@wp.pl
Data: piątek, 16 stycznia 2009 23:05:32
Witam, wiem, że dendrobium nobile albo t. nobile o tej porze powinny się znajdować w spoczynku. Ja jednak kupiłam niedawno kwitnące na allegro - takie jakich wiele, jak na zdjęciu. W tym momencie właśnie kończy kwitnienie, a nowe przyrosty sięgają już ponad połowy tej kwitnącej psb. I teraz mam pytania:
- czy od razu wprowadzać go w okres spoczynku, czy może poczekać, bo nie wiem czy te nowe przyrosty przestaną rosnąć, czy może jeszcze się powiększą,
- nie bardzo podoba mi się podłoże, bo wygląda na zbite i rozmokłe, ale nie wiem czy mogę go w tej chwili przesadzić, czy jednak poczekać do wiosny.
Bardzo proszę o porady, bo chociaż moja kolekcja rozrasta się w strasznym tempie, to ciągle wydaje mi się, że im więcej wiem i czytam na temat storczyków, tym więcej mam pytań i wątpliwości




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: info@orchidarium.pl
Data: piątek, 16 stycznia 2009 23:24:32
Dendrobium (szczególnie hybryda) nie musi wcale przechodzić okresu spoczynku dokładnie w styczniu. Wystarczy, że nieco wcześniej została przechłodzona. Producenci starają się uzyskiwać kwitnące rośliny w jak najdłuższym okresie czasu, żeby uniknąć okresowego nadmiaru lub niedoboru roślin, więc manewrują temperaturą, światłem i nawożeniem (a niekiedy pewnie też hormonami???), co wpływa na terminy kwitnienia poszczególnych partii roślin w szklarniach.

A z przesadzaniem proszę poczekać do wiosny, gdy roślina przekwitnie i zacznie wypuszczać nowe pseudobulwy.

Jerzy

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Magda`
E-mail: magda-latka@wp.pl
Data: sobota, 17 stycznia 2009 10:32:00
W takim razie zostawię go w spokoju, na wiosnę przesadzę, a potem do ogrodu. Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź, pozdrawiam, Magda

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl