Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  gnijący liść Phalaenopsisa
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: żaneta
E-mail:  
Data: wtorek, 20 stycznia 2009 19:48:40
Mam problem z liściem Phalaenopsisa. Roślinka pochodzi z rozdzielenia zrośniętych ze sobą dwóch Phalaenopsisów. Z początku rosła bardzo ładnie, listek był zdrowy i jędrny. I wszystko zaczęło się od pojawienia małej czarnej kropki . A teraz wygląda to coraz gorzej... Czy storczyka da się jeszcze uratować? Co zrobić z tym liściem??
czekam na podpowiedź! Żaneta







Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Natalia
E-mail: emicha27@interia.pl
Data: środa, 21 stycznia 2009 16:28:31
Czyzby poparzenie??

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Natalia
E-mail: emicha27@interia.pl
Data: piątek, 23 stycznia 2009 17:08:56
Witam Pani Zaneto! Dostałam wiadomośc prywatną skierowaną do Pani oto i ona:

Szanowna Pani


dnia 21 stycznia biuerzacego na forum Orchidarium odpowiedziala pani na wiadomosci pani Żanety. mam do pani w tej sprawie prosbe gdzy ja nie moge dodawac zadnych komentarzy ani dawac rad na forum bo automatycznie mnie stamtą przenosi. takze prosze o przekazanie tej oto wiadomosci dla tejze pani ze ten gnijacy lisc moze swiadczyc o gorzniej chorobie zwanej Fytoftorozą stoczyków. jest ona grozna i moze łatwo sie przenosic na inne roslny nie tylko storczyki i mozna w ten sposob zakazic inne rosliny stojace w poblizu.Choroba ta wywolywana jest przez grzyb Phytophtora palmivora.


Po pojawieniu się chorych roślin trzeba je usunąć z uprawy, włożyć do worka, aby podłoże nie spadało na inne storczyki i, najlepiej, spalić. Jeśli wymagania uprawianych gatunków storczyków na to pozwalają, wskazane jest podlewanie kroplowe roślin, zapobiegające zwilżaniu liści. W nasadzeniach storczyków, gdzie pojawiła się fytoftoroza, wskazana jest również ochrona chemiczna i biologiczna. Po usunięciu porażonych roślin trzeba opryskać pozostałe środkiem Mildex 711,9 WG w stężeniu 0,2%, a po upływie 2–3 tygodni należy powtórzyć zabieg stosując Biosept 33 SL (0,1%) albo Biochikol 020 PC.


pozdrawiam kamil woszuk

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: żaneta
E-mail:  
Data: sobota, 24 stycznia 2009 13:23:35
bardzo dziękuję za radę, na pewno zastosuję się do wskazówek. Szkoda tylko, że nie da się uratować tej roślinki...
pozdrawiam.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Adela Andrzejak
E-mail: adela17_94@o2.pl
Data: niedziela, 22 lutego 2009 21:23:00
hmmm nie byłabym taka pewna, mi się też tak zdarzyło na falku - liść sercowy miał czarną kropkę i zaczęła się ona powiększać co doprowadziło u mnie raczej do gnicia niż do choroby ucięłam liść, falek żyje, choć pozostałe liście ma wiotkie ( mała liczba korzeni) to na razie daje sobie radę ja odizolowałabym storczyka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Adela Andrzejak
E-mail: adela17_94@o2.pl
Data: niedziela, 22 lutego 2009 21:23:00
hmmm nie byłabym taka pewna, mi się też tak zdarzyło na falku - liść sercowy miał czarną kropkę i zaczęła się ona powiększać co doprowadziło u mnie raczej do gnicia niż do choroby ucięłam liść, falek żyje, choć pozostałe liście ma wiotkie ( mała liczba korzeni) to na razie daje sobie radę ja odizolowałabym storczyka

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl