Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Miltonia - prośba o pomoc
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Lilia
E-mail:  
Data: poniedziałek, 9 marca 2009 23:13:18
Witam serdecznie, dopiero niedawno odkryłam to forum i postanowiłam skorzystać z pomocy, tylu wspaniałych znawców storczyków tu pomaga innym, początkującym jak ja, więc ja również uśmiecham się o radę. Kupiłam w supermarkecie śliczną miltonię, miała 2 łodyżki z pięknymi pąkami. Specjalnie wybrałam taką, żeby mi dłużej kwitła. Niestety, kwiatki nie rozkwitły tylko oklapły i sflaczły. Mam ją już 10 dni, przeczytałam wszystko o pielęgnacji, stosuję się do rad i nic... Czy to kwestia aklimatyzacji? Czy roślinka była może chora? (wygląda w porządku, korzonki też obejrzałam, są białe i ładne). Co mogę zrobić? Chyba w tym roku to już nic... Kiedy się obcina i na jakiej wysokości łodygi? Czy tak jak przy innych storczykach po uschnięciu? I jeszcze mam pytanie do osłonki. Wszędzie jest napisane że powinna stać na tacce i korzonkami nie dotykać wody. A mi w sklepie polecono do niej specjalną osłonkę, przezroczystą, spód ma wypukły, tam sie nalewa wodę, która nie sięga dna doniczki i zapewnia stałą wilgotność. Czy może w tym stać czy jednak lepiej przenieść na tacę z kermazytem? Będę wdzieczna za rady i sugestie, z góry dziękuję.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: wtorek, 10 marca 2009 07:05:38
Pani Lilio!
To prawdopodobnie aklimatyzacja(zmiana temperatury, poziomu światła) spowodowała "oklapnięcie" kwiatów, proszę jeszcze poczekać - być może kwiaty się rozwiną.Po kwitnieniu łodygi z kwiatami obcinamy u podstawy.Jezeli chodzi o wilgotność powietrza- każde rozwiązanie podwyższające ją jest dobre.Z moich informacji wynika, że miltonie(a dokładniej miltoniopsisy)- najlepiej rosły i kwitły w kuchniach(duża wilgotność powietrza)- życzę powodzenia i pozdrawiam z Kielc!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna B.
E-mail:  
Data: wtorek, 10 marca 2009 08:14:01
Pewnie, ze "w sklepie polecono specjalną osłonkę" - bo ostatni jakiś producent zarzucił sklepy takimi "profesjonalnymi" osłonkami, a miltonii to po prostu ZASZKODZI.
Miltonie wymagaja wysokiej wilgotnosći POWIETRZA, natomiast podłoże powinno przeschnąć między jednym a drugim podlewaniem - szklana osłonka to po prostu uniemożliwi. Nie wierzcie we wszystko, co mówią panie w kwiaciarni - niestety nie mają zbyt wielu wiadomości o storczykach.

Wiem co mówię - mam miltonie od lat i kwitną co roku.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna B.
E-mail:  
Data: wtorek, 10 marca 2009 08:15:21
I jeszcze jedno: miltonie kwitną tylko na nowych odrostach, po przekwitnieciu można spokojnie odciać pęd kwiatowy, nic z niego nie będzie tylko uschnie.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Lilia
E-mail:  
Data: wtorek, 10 marca 2009 12:25:36
Dziękuję za odpowiedź, chyba zrezygnuję z tej osłonki, bo cały czas jest w niej woda i nie odparowuje wcale, nie wiem więc czy nawilża roślinkę i powietrze czy raczej jak Pani sugeruje będę miała mokre podłoże...

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Lilia
E-mail:  
Data: wtorek, 10 marca 2009 12:29:13
Panie Jarku, dziękuję za szybką odpowiedź, poczekam jeszcze i dam szansę roślince, ale raczej nic z tego już nie będzie w tym roku. Przeniosę ją chyba do łazienki, tam mam małe wschodnie okno i dużą wilgotność. Pozdrawiam ze Szczecina...

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl