Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Jak zainicjować kwitnienie u bulbophyllum longissimum?
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Aga
E-mail:  
Data: środa, 29 lipca 2009 11:03:55
Niedawno kupiłam upragnione bulbophyllum longissimum. Za 2 miesiące jesień, a ja nie wiem jak doprowadzić do kwitnienia tą roślinkę. Czy ktoś z Was może mi podpowiedzieć jak to zrobić?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: KRASNAL
E-mail: kkrasnal@op.pl
Data: środa, 29 lipca 2009 11:19:48
W/g mnie to: pilnować wilgotności, temp.umiarkowana, średnie natężenie światła.
Nie ma okresu spoczynku. Kwitnie między sierpniem - listopadem

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: środa, 29 lipca 2009 12:14:41

Biorąc pod uwagę, że występuje endemicznie w Tajlandii na niskich wysokościach, ja bym jednak zaserwowała ciepłe warunki...

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: KRASNAL
E-mail: kkrasnal@op.pl
Data: środa, 29 lipca 2009 12:28:46
Tak jest w opisie tej rośliny u Włodarczyka.Proponowałbym umiarkowne do gorących
http://www.orchideenwlodarczyk.de/shop/catalog/bulbophyllum-longissimum-p-777.html?osCsid=71c12b3446b61b6b7fc5dd6f41442e97

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: środa, 29 lipca 2009 12:34:18

A ja mam wiadomości z książki: "Bulbophyllums and Their Allies" Emly S.Siegerist...

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Aga
E-mail:  
Data: środa, 29 lipca 2009 21:09:37
Dziękuję ślicznie Wam za cenne wskazówki. To moje pierwsze bulbophyllum. U mnie wypuściło nową pseudobulwę. Czytając wasze zalecenia myślę, że zapewniłam mu dość dobre warunki. Może krótko je opiszę.
Rośnie w jasnym pokoju, w odległości 0,5m od południowego okna. Roślinkę postawiłam na dodatkowej podstawce z wodą deszczową (w pobiżu stoją dodatkowe kuwety z wodą). Zawsze podlewam ją lub zamgławiam deszczówką, rzadziej zaś odstaną i przegotowaną kranówką. Staram się aby mech lekko przesechł.
Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sandra Wawrzyniak
E-mail: cass@poczta.onet.pl
Data: środa, 29 lipca 2009 21:50:46
Roślina musi się przystosować do nowych warunków, myślę że kwitnienia można się spodziewać dopiero w przyszłym roku na nowym przyroście.

pozdrawiam
Sandra

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: niedziela, 2 sierpnia 2009 11:37:36
Co by dopelnic, choc wiedza o naturalnym siedlisku nie koniecznie wystarczy bo nigdy nie jest to samo co my stwarzamy roslinie.

Roslina przez caly rok powinna miec od 29C w listopadzie do 34 w marcu, noc od 19.3 wstyczniu do 23C w bierzacym miesiacy, jak widac u Sandry kwitnia zapewne majac nizsze temp zima. Lubi duzy ruch powietrza, przehodzi troche suchszy okres styczen-marzec 25mm - 66mm deszczu.wilgotnosc od 70 zima do 85 wiosna lato jesien.

Pozdrawiam

Piotr M

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Aga
E-mail:  
Data: poniedziałek, 3 sierpnia 2009 21:37:30
Czytałam, że niektóre gatunki storczyków potrafią zaklimatyzować się do warunków termiczych, nieco odbiegających od zalecanych. Jest to różnica kilku stopni Celsjusza, n. p. 2 lub 3 stopnie. Oczywiście zależy to od gatunku storczyka. Oczywiście takie zjawisko jest normalne dla hybryd.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl