Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  niespodzianka
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: pysia34
E-mail:  
Data: czwartek, 19 listopada 2009 23:01:59
niestety nie wiem co to za bullbophyllum ale jest co podziwiać chociaż zdjęcia niezbyt artystyczne




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: czwartek, 19 listopada 2009 23:40:46

Może Bulbophyllum elassonotum?

Ale z tego zdjęcia trudno wyrokować na 100%. W ogóle nie widać pojedynczego kwiatu, a do określenia potrzeby jest widok warżki, prętosłupa..., wielkość...

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: pysia34
E-mail:  
Data: czwartek, 19 listopada 2009 23:45:28
jutro wytaszczę normalny aparat izrobię makro ale to jednak nie to ..chyba

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: piątek, 20 listopada 2009 00:30:29
Tak jak już wspominałem dalej chyba najbardziej do orientale podobne o ile Jay ma dobra fotkę bo na innych jest roślina i kolor pędu też ok ale kwiaty bardziej żyłkowane czerwienią..., Bulbophyllum elassonotum jest bardziej żywo/jasnozielone - roślina i bulwy i pęd kwiatowy także.

W tej sekcji jak pisze Siegerist właśnie jest kolor kwiatów ważny, choć oczywiście różnią się też niewielkimi detalami budowy kwiatu.

http://www.orchisasia.org/genre/Bulbophyllum/Bulbophyllum%20orientale/index.html
http://www.orchidspecies.com/bulborientale.htm


Sięgając dalej żółte kwiaty są u orientale, - foto z książki G. Seidenfadena Orchid Genere in Thailand - Bulbophyllum - więc pasuje mi bardzo łącznie z kształtem pochewki z której wyrasta pęd,jedynie u niego chyba ma wyraźniejsze paski na górnych sepalach od zewnątrz kwiatów, no ale to dalej nie świadczy przeciwko wcale... i ciut gęściej położonymi kwiatami... Z jego szkiców: wymiary są takie warżka około 3-4 mm, petale ostro zakończone około 2x2mm - kształt niemal rownobocznego trójkątny - oczywiscie nie aż tak regularny, górna sepala około 5mm, dolne 6-7mm

Pozdrawiam

Piotr


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail:  
Data: piątek, 20 listopada 2009 00:38:34
ja sie tu mecze z rysunku, a obok wymiary w opisie... wiec gorny platek nawet pisze, że 5-7mm z 3 zylkami- na rysunku jka byk 5 zylek naszkicoanych... na zdjeciu 5 jak byk rowniez... dolne platki 7.5-10mm, 4-5 zylki, petale zazwyczaj 2.5 ale nawet do 3.8mm, przy podstawie szerokie na 1.6-1.8mm, warzka 4mm.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: pysia34
E-mail:  
Data: sobota, 21 listopada 2009 20:37:01
w ciągu dzisiejszego dnia bardzo kwiat ściemniał, zabarwił się pęd na bordowo, wyraźne stały się paski na spodniej części kwiatu

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: pysia34
E-mail:  
Data: środa, 25 listopada 2009 07:30:51
Joachim Włodarczyk od którego nabyłam moje bulb. twierdzi, że orientale jest od początku bardziej pomarańczowe przy rozwijaniu niż moje żółte a na koniec staje się nieomal brązowe, sugeruje że jest to bulb. metallicum nie znalazłam nic takiego, czy ktoś z Was może mi pomóc?

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl