Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Pekajace liscie u Phalenopisa
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: katarzyna
E-mail: kati1231@onet.pl
Data: piątek, 12 lutego 2010 17:49:56
Od jakiedos czasu pekaja liscie u moich phalenopsis,wyglada to tak jak by ktos zlozyl je na polowe wzdluz.Czy moze ktos zna przyczyne i poradzi mi jak temu zapobiec.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Wisienkowa
E-mail:  
Data: niedziela, 14 lutego 2010 10:37:29
Mam podobny problem. Oprócz tego ,że przez środek liścia uwidacznia się linia pęknięcia ,to na końcu -liść rozdwaja się i podsycha. Liść sprawia wrażenie bardzo kruchego.Podobnie jak moja poprzedniczka -oczekuję na życzliwe rady... Pozdrawiam walentynkowo..

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail: martusc@o2.pl
Data: niedziela, 14 lutego 2010 10:49:25
Nie mam tego zjawiska ale tak się zastanawiam czy powodem tego nie jest przyspieszanie wzrostu jakimś hormonem w nawozie lub w środkach ochrony roślin np. w Provado Plus. Parę razy zastosowałam te brykieciki przeciw przędziorkom. Przędziorki osłabły tylko ale jeden z phalaenopsis za każdym razem tworzył ,,ponad programowego liścia,, dużo szerszego, który potem odpadał i wszystko wracało do normy. Czy nie chodzi tu o skutki ,,pędzenia,, rośliny? Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mery
E-mail: j.m.majchrzak@wp.pl
Data: niedziela, 14 lutego 2010 16:59:19
Zacytuję wynotowane wypowiedzi. [Niestety nie jestem w stanie podać źródła!]

"Liście, zwijające się w trąbkę. Występują podłużne paskowate zagłębienia.- Przyczyną są znaczne uszkodzenia korzeni. "

"Na młodych liściach pojawiają się podłużne paski między nerwami oznacza to niedobory żelaza. Aby temu zapobiec lub leczyć należy stosować nawozy z dodatkiem żelaza."
Na ten temat jest rozmowa na stronie:
http://swiatorchidei.com.pl/forum/viewtopic.php?t=326
Pozdrawiam,Mery.


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Wisienkowa
E-mail:  
Data: niedziela, 14 lutego 2010 19:32:45
Niestety,z sugerowanych odpowiedzi nic się u mnie nie potwierdza.Nawożone są zalecaną przez hodowców dawką ,a więc o połowę mniejszą niż ta polecana przez producenta ,do tego w częstotliwości co 3 tygodnie.Nigdy nie stosowałam żadnych chemicznych środków ochrony roślin za wyjątkiem żółtych tablic .Korzenie są na pewno w porządku,gdyż świeżo zakupione rośliny,po przekwitnięciu -przesadzam. Podlewane są przegotowaną ,odstała wodą w częstotliwości 7-10 dni. W domu mam 19 falków ,a tą przypadlością "dotkniętych" jest 7 . Niektóre z nich kwitną ,inne są w "stanie spoczynku" .Nie widać ,aby im coś poza tym dolegało,za wyjątkiem mało estetycznego wyglądu tych liści. Zaglądałam na polecane strony innego forum ,ale nic mi to nie wyjaśniło.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Natalia
E-mail: emicha27@interia.pl
Data: poniedziałek, 15 lutego 2010 09:22:28
Witajcie! Też mam taki problem u jednego z moich Phalaenopsisów. Pękają mu liście, ale storczyk ogólnie jest w bardzo dobrym stanie, nawet niedawno kwitł. Zostawiłąm go, niech rośnie dalej ;]

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl