Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Phalaenopsis - kiedy będzie dorosła?
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Kosma
E-mail:  
Data: czwartek, 18 lutego 2010 11:53:00
Dostałem siewki falków wyciągnięte z kultury in vitro, takie zupełne maluchy (dwa małe listki, dwa korzonki). Jedna to phal. violacea, druga equestris i jeszcze jakaś hybryda. Ile trzeba czekać na dojrzałość takich roślin? Za ile będą zdolne do kwitnienia?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Michał
E-mail: misiek422@gmail.com
Data: czwartek, 18 lutego 2010 13:17:43
Przede wszystkim Phalaenopsis jest rodzaju męskiego-"ten", a nie "ta". Takie siewki prędzej padają, niż udaje się je doprowadzić do kwitnienia. Są wrażliwe zarówno na przesuszenie (szczególnie), jak i zalanie. Przy odrobinie szczęścia i uwagi za jakieś 5 lat powinny zakwitnąć. Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Bogdan Kossowski
E-mail: storczykomaniak@op.pl
Data: czwartek, 18 lutego 2010 14:27:00
O ile mnie pamięć nie myli to jednak jest rodzaju żeńskiego, a co do siewek, to mam doświadczenie z P. equestris. Posadzone do małych doniczek z korą i umieszczone w akwarium bez żadnych specjalnych zabiegów zaczęły kwitnąć po około roku, może półtora. Miałem ich dziesięć i żadna nie padła. Życzę powodzenia w uprawie tych pięknych roślin. A swoją drogą mam prośbę, żeby nie dawać rad nie mając o tym pojęcia.
Bogdan

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Czarek
E-mail: avecezar17@op.pl
Data: czwartek, 18 lutego 2010 15:02:28
Tak, Phalaenopsis jest rodzaju żeńskiego. Czytałem w paru innych wątkach na forum i faktycznie.
Nie wiem czemu, ale ktoś mądry to wymyslił i tak już musi być

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Bogdan Kossowski
E-mail: storczykomaniak@op.pl
Data: czwartek, 18 lutego 2010 15:05:57
Dołączam zdjęcie młodych roślin już trochę podrośnietych.
Bogdan




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Michał
E-mail: misiek422@gmail.com
Data: czwartek, 18 lutego 2010 20:23:23
Zwracam honoris causa, Phalaenopsis jest rodzaju żeńskiego-sięgnąłem do podręcznika gramatyki łacińskiej Natomiast uwaga o nieudzielaniu rad jest zupełnie nie na miejscu, to nie jest prywatne forum, chyba że rości sobie Pan do niego jakieś prawa. A jedyną osobą, która może tak postępować, jest pan
Dziedzic. Koniec komunikatu

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail: martusc@o2.pl
Data: czwartek, 18 lutego 2010 23:27:56
Opis uprawy storczyków z agaru jest na stronie http://www.orchid.zafriko.pl hodowla_storczykow/storczyki_w_agarze
Zmudne to zajęcie. Od 2008r mam po agarze Cattleya aclandiae i Laelia tenebrosa. Jeśli mają szybko rosnąć to potrzebują duuuużej wilgotności. Trzymam je w przeżroczystym pudle do jarzyn ze starej lodówki, przykryte drugim takim samym. Każda doniczka ma indywidualną podstawkę. Absolutnie nie można ich podlać nawozem naturalnym bo zachorują na grzybową chorobę. Trochę popryskałam (już nie pamiętam czym) i się wyleczyły. Na pociechę mogę stwierdzić że im są starsze tym coraz szybciej rosną. Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Paweł B.
E-mail:  
Data: piątek, 19 lutego 2010 15:12:56
Michale, czy wiesz co to znaczy "honoris causa"?...
Kończ waść, wstydu oszczędź

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: sbb28
E-mail:  
Data: piątek, 19 lutego 2010 20:34:09
Rzadko wypowiadam sie na tym forum co nie znaczy, że nie mam informacji na bieżąco
Michale to co wypisujesz w tym watku przyprawia mnie o palpitacje
KOŃCZ WAŚĆ - WSTYDU OSZCZĘDŻ

Pawle B
w zupełności zgadzam sie z Tobą

pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Kamil.W
E-mail: kuszow@gmail.com
Data: sobota, 20 lutego 2010 06:51:41
Z tym rodzajem męskim i żeńskim Phalaenopsis jest w takim razie rożnie. Pytałem jednego profesora i powiedział ,że rodzaj męski. Najlepsze jest to ,że na wystawie w Lublinie w minionym roku był poruszony ten sam temat: wtedy dowiedziałem się też ,że Phalaenopsis to rodzaj męski.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: storczykowa panna
E-mail:  
Data: sobota, 20 lutego 2010 17:48:00
A na innym forum, Pan Michał jest uważany za super eksperta, został nawet moderatorem!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Kosma
E-mail:  
Data: poniedziałek, 22 lutego 2010 16:31:34
Dzięki za odpowiedzi, wizja kwitnienia za 1 - 1,5 roku napawa optymizmem! Siewki mają się dobrze, na razie siedzą w spagnum, zobaczymy co będzie dalej.

Ale się piekiełko zrobiło, jak bym wiedział, że się taka awantura rozpęta, napisałbym o phalaenopsis w formie męskiej ;-) Mnie zresztą wszystko jedno, jakiego jest rodzaju, ważne że to fajne rośliny.

Pozdrowienia!

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl