Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  wiotkie i przywiedle liscie falenopsisa
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: kasiek
E-mail:  
Data: wtorek, 7 czerwca 2005 21:11:11
Witam Panstwa po dlugiej przerwie
Mam falenopsisa, ktory jest wlasnie w trakcie formowania dwoch nowych pedow kwiatowych (kwiaty jeszcze w postaci paczkow). Drugi natomiast nie ma pedu kwiatowego w ogole. Stoja obok siebie na oknie polnocno-zachodnim, sa tak samo traktowane. Maja nowe, dobre podloze, w tacce parujaca wode, podlewanie na zadanie czyli wtedy gdy podloze przeschnie i doniczka jest juz lekka, co wychodzi mniej wiecej na co 2 tygodnie (boje sie czesciej zeby nie pognily). Korzenie w dobrym stanie, duzo nowych celujacych w powietrze . Ostatnio zauwazylam, ze konce lisci obu okazow sa pomarszczone i wiotkie i nie dotyczy to tylko liscia najstarszego. Martwi mnie to. Nie wiem co moze byc powodem. Czy zbyt intensywne popoludniowe slonce? Za malo wody? Bede wdzieczna za wszelkie sugestie Panstwa. Z gory dziekuje.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: kasiek
E-mail:  
Data: wtorek, 14 czerwca 2005 16:50:07
podnoszę wątek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena L.
E-mail: nenka8@start.no
Data: wtorek, 14 czerwca 2005 21:07:35
Jak na moj rozum to wyglada na zbyt skape podlewanie(co 2 tygodnie przy sloneczku..i pewnie cieplo maja...)
Jak Pani podlewa?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: kasiek
E-mail:  
Data: środa, 15 czerwca 2005 17:49:28
Podlewam gdy doniczka jest juz lekka i wewnatrz nie ma juz kropelek rosy, ktore widac przez przezroczyste scianki. Rosliny wstawiam do zlewu i obficie polewam na wylot cale podloze duza iloscia filtrowanej wody i tak ze 2 razy. Nastepnie czekam ok godziny az caly nadmiar wyleci dolem i juz. Jednoczesnie czesto uzupelniam parujaca wode w tacce, na ktorej storczyki stoja (w oslonach, na keramzycie). Dodam tylko, ze po podlaniu nic sie nie zmienia w stanie lisci - liscie nadal sa wiotkie i pomarszczone na koncach. Zraszanie rowniez nie dziala.
Na tym parapecie slonca nie ma zbyt wiele - mniej wiecej od 15:00 do 18:30 latem, zima jeszcze mniej, ale moze faktycznie to zbyt wiele dla falenopsisow. Czy lepiej bedzie przestawic je w ciemniejsze miejsce?
Czy w obecnych warunkach paczki kwiatowe maja szanse sie rozwinac? Bo na razie sa same paczki i to malutkie. Nie wiem ile czasu trwa rozwoj kwiatu, wiec trudno mi stwierdzic czy nie nastapilo jakies zahamowanie wzrostu. Czy powinnam teraz zastosowac cos dodatkowego w pielegnacji, tak aby kwiaty sie rozwinely?
Bardzo dziekuje za pomoc.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy.dziedzic@orchidarium.pl
Data: środa, 15 czerwca 2005 18:08:08
Co dwa tygodnie to stanowczo za rzadko. Jest to do przyjęcia zimą, albo w bardzo wilgotnej szklarni, gdzie podłoże rzeczywiście może tak długo wysychać. W mieszkaniu, które pomimo tacek z keramzytem z pewnością nie zapewnia naprawdę wysokiej wilgotności powietrza, jest to zdecydowanie za mało. Szczególnie, jeśli podłoże jest nierozłożone i przewiewne. Jest to okres aktywnego wzrostu i wszystkie storczyki wymagają zdecydowanie więcej wody. Do końca września radziłbym podlewać regularnie raz w tygodniu, a rzadziej dopiero jesienią i zimą.

Pozdrawiam,
Jerzy

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl