Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Problem z dendrobium
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Janek
E-mail: Odontoglossum777@gmail.com
Data: piątek, 25 maja 2012 20:22:13
Dzień dobry!

Niestety mam mały problem z moim dendrobium nobile-zauważyłem mianowicie na jego liściach żółtawe plamy,które na spodzie mają małe,brązowe plamki.Również na nasadzie liścia zaczęły pojawiać się niewielkie, lepkie kropelki. Nie wiem co to jest,a w książkach nie znalazłem na ten temat żadnych informacji.
Bardzo proszę o pomoc!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mery
E-mail: j.m.majchrzak@wp.pl
Data: piątek, 25 maja 2012 21:17:09
Witam .
Moim zdaniem żerują na roślinie przędziorki . One bardzo lubią dendrobia.
Proszę poczytać temat: Szkodniki
http://www.forum.storczyki.pl/viewtopic.php?f=17&t=533
Pozdrawiam ,Maria

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Janek
E-mail: Odontoglossum777@gmail.com
Data: piątek, 25 maja 2012 21:59:16
Bardzo dziękuję!
Dzięki temu mam szansę uratować swoją roślinę!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Efka
E-mail: stefania75@interia.pl
Data: piątek, 25 maja 2012 22:42:45
Plamy mogą też być objawem jakiejś choroby grzybowej (w razie gdyby wykluczył Pan przędziorki). Kleiste kropelki należy regularnie zmywać, żeby nie stały się pożywką dla grzybów lub bakterii. U nasady liścia mogą pojawiać się u dendrobium, które nie ma szkodników, ale jest intensywnie nawożone i podlewane, jakby storczyk pozbywał się nadmiaru 'soków'. Proszę sprawdzić, czy po zmniejszeniu nawożenia lub /i ograniczeniu podlewania przestają powstawać. Mam dwa różne dendrobia ze skłonnością do czegoś takiego i zdecydowanie nie musi to mieć związku ze szkodnikami.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Janek
E-mail: Odontoglossum777@gmail.com
Data: sobota, 26 maja 2012 12:08:04
Bardzo dziękuję za porady,niestety jednak po bliższych oględzinach spostrzegłem na spodniej stronie liścia owada z rodziny tarcznikowatych lub misecznikowatych (nie za bardzo potrafię je rozróżniać).Chciałbym zapytać,jak je skutecznie zwalczyć.

Janek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agnieszka i Marek
E-mail: m.siwik@wp.pl
Data: sobota, 26 maja 2012 15:58:09
Proponuję mechanicznie usunąć szkodniki. Przy kilku roślinach nie powinno to stanowić problemu. Jeżeli natomiast chodzi o plamki to zakładając że jest to infekcja grzybowa - najskuteczniejszym jest niedopuszczenie do pozostawania na liściach kropel wody przez dłuższy czas (woda umożliwia kiełkowanie spor i infekowanie liści ale wymaga to pozostawania wody na liściach przez kilka godzin). Czyli wentylatorek który nie tylko wysuszy liście ale także zapewni szybszą transpirację i wymianę gazową, zmniejszy ryzyko poparzeń słonecznych latem a zimą podniesie temperaturę na parapecie oraz ogólnie wpłynie na poprawę kondycji roślin.
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem stosowania chemii gdy nie jest niezbędna.
Proszę pamiętać, że dendrobium Nobile od 5 czy nawet 10 tarczników nie umrze. Jeżeli szkodników jest naprawdę dużo to proszę pamiętać, że jednorazowy oprysk nie będzie skuteczny. Należy wówczas wykonać co najmniej 3 zabiegi co około 10 dni. Z praktyki wiem, że wykonanie dwa razy do roku (wiosną i jesienią) takich potrójnych oprysków skutecznie ogranicza liczbę szkodników (także wełnowców) do pojedynczych sztuk pod koniec zimy. Zabiegi wykonuję wyłącznie poza domem (dlatego jesienią i jeżeli jest potrzeba wiosną). Rośliny zawsze pozostają poza domem co najmniej dobę po zabiegu. Nigdy w czasie zabiegów nie jem, nie piję i nie palę. Zawsze po zabiegu zmieniam ubranie, dokładnie myję ręce, twarz, płuczę usta. Pestycydy są trujące nie tylko dla przędziorków czy mszyc (ew. bakterii czy grzybów) ale także dla ludzi. Jeżeli pryskacie w domu to wcześniej czy później te pestycydy trafią do Waszych wątrób i komórek tłuszczowych.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Janek
E-mail: Odontoglossum777@gmail.com
Data: niedziela, 27 maja 2012 09:07:22
Strasznie dziękuję.
Mam nadzieję,że kiedyś się odwdzięczę za te rady!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail:  
Data: niedziela, 27 maja 2012 12:32:57
Też nie mogę stosować oprysków i proponuję zastosować brykieciki doglebowe Tarcznik lub Provado Combi . Najlepiej w odstępach miesięcznych na zmianę. Proszę zastosować połowę dawki zalecanej. Pożyteczne robalki można potem reintrodukować. Marta

Powrót do grupy


© Copyright 2025 Orchidarium.pl