Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  na co chorują moje phalaneopsis?
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: caillou
E-mail:  
Data: wtorek, 8 września 2015 13:59:08
Witam,rok temu dostałam pięknego storczyka z białymi kwiatami- phalaneopsis.Po przekwitnięciu obcięłam pęd praktycznie 4cm od bulwy.Nie wiedziałam wtedy ze trzeba zostawić pęd dopóki sam nie uschnie..Nie zakwitł do dzis..przez ten czas wypuścił juz 3 nowe listki i kilka korzeni powietrznych ale i te w doniczce rosną bo mają zielone końce.Najpierw storczyk stal w pokoju przy telewizorze lecz miałam wrażenie ze nie jest mu tam dobrze.Poszedł na okno poludniowe(bo mam południe i północ do wyboru)na wiosnę bylo ok ale gdy zaczelo sie upalne lato poszedł na północ bo miałam wrażenie ze go przypieka.Obecnie wrócił na południowe okno bo mi tam bardziej pasuje a i wpadłam na pomysł ze będę go zaslaniac gdy największe słońce.Gdy stal na północnym rosl super ciągle nowe liście i korzenie ale kwiatu brak.Teraz gdy go przeniosłam spowrotem na południowe cos zaczelo sie dziać z liscm.Na setcowym na brzegach pojawiają sie białe popękane plamki.Zadnych robali tam nie widzę ale cos musi byc na rzeczy bo skąd tak by się działo.Dodam ze na południowym stoi w towarzystwie jeszcze trzech.Kolejny różowy tez cos cierpi ponieważ w czasie przebywania bardzo bardzo delikatnego ulamal sie liść sercowy a w środku jest cos co wygląda jak popiół.Nie grzebalam w tym bo się boje czy juz calkiem mu nie zaszkodze ale czarno to widzę bo kolejny liść już żółknie a zanim ulamalam sercowy to zaraz po tym jak go dostałam miesiąc temu zżółkły mu dwa liście a teraz ten sercowy...

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: caillou
E-mail:  
Data: wtorek, 8 września 2015 14:02:12
Dodam ze probuje wrzucić zdjęci ale ciągle mam za duży format.Postaram się jak najszybciej

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Majka
E-mail:  
Data: wtorek, 8 września 2015 18:26:00
http://www.jak-zmniejszyc-fotke.pl/
użyj tej stronki do zmniejszania zdjęć.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Majka
E-mail:  
Data: wtorek, 8 września 2015 18:30:15
Co do tego storczyka, któremu ułamał się sercowy, to on rzeczywiście się ułamał czy bardziej wypadł, wyszedł lekko, a końcówka liścia była czarna i wilgotna? Czy był jakiś zapach, raczej z tych nieprzyjemnych? Coś takiego: http://www.orchidarium.pl/forum/upload/SA400187%20(800%20x%20600).jpg ????

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: callilou
E-mail:  
Data: piątek, 11 września 2015 20:05:06
Ten sercowy bardziej sie uama ale ja bardzo bardzo delikatnie go traktowalam.On sie uamal kiedy wacikiem przemywalam liscia od spodu-bardziej chcialam go z kurzu przetrzec. Ten storczyk w dniu kiedy go dostalam, mia juz dawne pedy kwiatowe obciete i wysuszone ale byly praktycznie czarne i na nich biae kropeczki-przypominao mi to jakiegos grzyba-pleśń..Myślaam ze to ze wzgledu na to , ze w sklepie by w folii i nie bylo przeplywu powietrza..ale chyba jednak choruje od srodka bo zaraz po tym zrzuky dwa liscie srodkowe i uamaam ten sercowy a w srodku nie widac zywej tkanki tylko tak jakby zasuszona wóknista szaro brunatną tkankę i podsuszone miejsce tego zywego na ktorym sercowy jeszcz

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Majka
E-mail:  
Data: piątek, 11 września 2015 21:21:56
Poszukaj na forum sposobu reanimacji w keramzycie. Prawdopodobnie został zalany stożek wzrostu, taki temat też się tu przewijał. Z pewnością trzeba zakupić Topsin i użyć zgodnie z ulotką. Przy okazji wyjmij storczyka z doniczki i obejrzyj korzenie, wszystkie zgniłe i puste wytnij, podłoże wymień albo użyj keramzytu i powinno pomóc. Tak jak wspominałam, na forum ten wątek był kilka razy poruszany.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: caillou
E-mail:  
Data: sobota, 12 września 2015 12:50:49
Dziękuję poszukam.A czy zgnile korzenie mogę wyciąć podczas jego kwitnienia? I to samo pytanie odnośnie przesadzania? Bo pięknie kwitnie ten phalaneopsis i nie chciała bym mu zaszkodzić.Nawet kwiatów nie zgubił po adaptacji w domu-początkowo zaczęły więdnąć ale po podaniu ozyly i kwitnie pomimo utraty tego sercowego liścia.Nie mogę wywalczyć zdjęć..kiepski sprzęt mam narazie dostępny i troche brak możliwości przy dzieciach żeby pobawić sie w te zdjęcia ale postaram się cos z tym zrobić bo nie wiem co dzieje sie z tym drugim phalaneopsisem który ma te białe suche plamy pękające.Dzks zauwazylam w stozku wzrostu pajeczynke? Co z tym zrobić? Czy na te brzegi liści mogę tez użyć w ciemno topsinu?czy lepiej nie ryzykować?

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl