Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  nawoz do storczykow - jaki?
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Basia
E-mail:  
Data: wtorek, 1 marca 2016 20:43:28
Dzień dobry,
jaki polecacie nawóz do storczyków Phalaenopsis. Który lepszy np : Humvit-Eco do storczyka OK,czy Nawóz Biopon do storczyków Bros?
Dopiero zaczęłam przygodę ze storczykami stad pytanie

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail:  
Data: środa, 2 marca 2016 07:12:53
Długo uprawiający storczyki używają nawozu Peters Professional w kilku odmianach:
Foliar Feed NPK=27-15-12 gdy roślina jest dorosła
Plant Starter dla maluchów i np. parę razy teraz dla śpiochów, które tworzą teraz nowe psb
Blossom-Booster NPK=10-30-20. Ten nawóz stosuje się ~0,5 roku przed kwitnieniem i raz przy tworzeniu łodygi kwiatowej.
Pamiętaj że lepszy jest storczyk głodny niż przenawozony (z wypalonymi korzeniami). Bardzo nacięłam się kiedyś na nawozie Agrecolu. Spaliłam wtedy korzenie wielu storczykom. Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Katie
E-mail:  
Data: środa, 2 marca 2016 09:28:48
Peters Professional może być trudno dostępny (allegro) i jest nawozem w stanie sypkim, co może sprawiać problem przy dozowaniu.
Dla początkujących polecam tej samej firmy (Scotts) nawóz Sunstral dla storczyków, który jest też łatwo dostępny (chyba w każdym markecie budowlanym).

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy@orchidarium.pl
Data: środa, 2 marca 2016 11:02:54
Jako osoba uprawiająca storczyki -dziesiąt lat, powiem szczerze, że używam czegokolwiek.

To znaczy, jakiegokolwiek nawozu płynnego ogólnego stosowania - do roślin doniczkowych, balkonowych itd. Byle był tani...

Oczywiście dostosowuję stężenie i storczyki podlewam roztworem 10 RAZY ROZCIEŃCZONYM w stosunku do instrukcji dla zwykłych roślin uprawianych w ziemi. To latem. A zimą - 20 RAZY ROZCIEŃCZONYM.

Nie kupuję absolutnie żadnych nawozów do storczyków, ponieważ są znacznie droższe, a zawierają DOKŁADNIE to samo - wystarczy przeczytać etykiety. "Storczykowość" tych nawozów specjalistycznych sprowadza się do różnicy w opisie dawkowania i wyższej ceny. I ładniejszej etykiety, oczywiście.


Czasem przy nowym nawozie sprawdzam stężenia i koryguję ilość nawozu, tak żeby roztwór miał około 80 - 100 ppm. Ale to dziesięciokrotne rozcieńczenie zwykle jest prawidłowe.


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail:  
Data: czwartek, 3 marca 2016 11:55:07
Ja gdzieś czytałam że nawozy do storczyków mają znacznie mniejszą ilość jonów wapnia i to jest główną różnicą. Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Michał Czarnecki
E-mail: sekretne.zycie.roslin@gmail.com
Data: czwartek, 3 marca 2016 14:54:11
Peters nie nadaje się w ogóle do storczyków, bo zawiera azot amidowy, zupełnie dla nich nieprzyswajalny. Zawartość wapnia nie ma znaczenia, bo ma bardzo małą toksyczność, podobnie jak magnez. Dlatego storczyki podlewane twardą wodą jakoś dają radę. Oczywiście nie wszystkie, wrażliwsze gatunki długo na takiej nie pociągną.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy@orchidarium.pl
Data: piątek, 4 marca 2016 08:48:07
Ja tam mam dziwny zwyczaj czytania etykiet. Na żywności i na nawozach też.

W składzie tych nawozów nie ma prawie żadnych różnic, a z pewnością nie takich, które usprawiedliwiałyby tak znaczne różnice w cenach. Są różne NPK, takie, czy inne mikroelementy, okazyjnie inne mieszanki związków, ale nie jest to nic, czego nie można samemu poprawić, np. cyklicznymi zmianami nawozów (nadal tych najtańszych).

Wielu ludziom wydaje się, że ponieważ storczyki są tak szczególnymi roślinami, to potrzebują też super specjalnych nawozów, które to nawozy zapewnią sukces w uprawie. A to mocno trzeciorzędny aspekt. Najważniejsze jest podłoże i dobrany do niego reżim podlewania. Dopiero potem temperatura, wilgotność powietrza, światło i nawożenie odpowiednim stężeniem.

Dopiero za tym wszystkim zwracałbym uwagę na sam dokładny skład nawozu, który ma może kilkuprocentowy wpływ na jakość życia rośliny.


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail: jerzy@orchidarium.pl
Data: piątek, 4 marca 2016 09:00:35
Trzeba by w sumie odpowiedzieć na pierwsze pytanie, czego zdaje się nikt nie zrobił.

Humvit-Eco jest ekologicznym środkiem organicznym służącym do poprawiania właściwości gleby. Ponieważ w wypadku storczyków trudno mówić o "glebie", to używanie Humvitu jest trochę bez sensu, bo bez gleby (czy może bardziej prawidłowo - bez bakterii glebowych) nie nastąpi rozłożenie związków organicznych na prostsze związki przyswajalne przez rośliny.

Więc nie, Humvit-Eco dla storczyków epifitycznych jest bez sensu, należy stosować nawozy mineralne. (W odpowiednio niskim stężeniu.)

Co też oczywiście nie oznacza, że Humvit-Eco zabije storczyka

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl