Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Ludisia discolor
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: skullman
E-mail: sslyk@poczta.fm
Data: środa, 22 maja 2019 09:12:52
Witam forumowiczów. Poza kilkoma hybrydami Phalaenopsis z marketów raczej orchidei nie uprawiam więc i wiedzy brak w tym temacie, dlatego chciałbym zapytać kogoś, kto się tym interesuje. Czy uprawia ktoś ludisję i inne podobne rodzaje, na przykład Macodes i ma porównanie? Ja swoją kupiłem w Lidlu z siedem lat temu i rośnie jak chwast i kwitnie każdej zimy nie stosując się nawet do 10% zaleceń choćby z tego portalu. Teraz chciałbym spróbować innych podobnych więc zanim coś nabędę chcę wiedzieć o ile bardziej wymagające są inne rodzaje w porównaniu z moją rośliną? Będę wdzięczny za każdą sugestię na temat praktyki w obchodzenia się z nimi.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail:  
Data: wtorek, 28 maja 2019 22:27:19
Będziesz musiał poczytać i zadawać konkretne pytania. Porównywanie trudności w warunkach uprawy wiąże się z dużą ilością pisania. Ludzie mają tak jak Ty mało czasu. Ja wstawię na sprzedaż b. łatwą hybrydę. Na pewno będzie Ci dobrze rosła. Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: skullman
E-mail: sslyk@poczta.fm
Data: niedziela, 9 czerwca 2019 15:14:32
Rodzaje, którymi jestem zainteresowany to wspomniany wcześniej Macodes oraz Goodyera, Anectochilus i Dossinia. Oczywiście nie wszystkie na raz. Ludisię uprawiam w zwykłym marketowym torfie wymieszanym z korą sosnową i pumeksem oraz odrobiną perlitu w naczyniu bez drenażu. Nie oczekuję wykładu na temat uprawy tych rodzajów a raczej lapidarnej odpowiedzi typu: najtrudniejszy z nich jest ten a ten najłatwiejszy albo: ten jest najbardziej wybredny jeśli chodzi o podłoże a ten nie toleruje chłodów zimą. No i najważniejsze, chodzi mi o własne doświadczenia chodowców czyli coś w stylu "miałem/mam ten i tamten i ten był dużo trudniejszy od ludisii".

Powrót do grupy


© Copyright 2020 Orchidarium.pl