Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Moje pierwsze orchidarium.
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grzegorz Stefaniak
E-mail: grzegorzst1972@wp.pl
Data: niedziela, 20 lutego 2022 13:43:10
Witam.
Wykonane samodzielnie z inspiracji internetowych z tworzenia terrariów i paludariów.
Jeszcze trzeba dopieścić szczegóły ale już można przenosić rośliny.




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grzegorz Stefaniak
E-mail: grzegorzst1972@wp.pl
Data: niedziela, 20 lutego 2022 13:44:16




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grzegorz Stefaniak
E-mail: grzegorzst1972@wp.pl
Data: niedziela, 20 lutego 2022 13:45:46










Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grzegorz Stefaniak
E-mail: grzegorzst1972@wp.pl
Data: poniedziałek, 14 marca 2022 04:15:47




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: skullman
E-mail: sslyk@poczta.fm
Data: środa, 16 marca 2022 01:03:02
A można wiedzieć ile docelowo ma wat konsumować? No i jakie rośliny będą w nim uprawiane?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grzegorz Stefaniak
E-mail: grzegorzst1972@wp.pl
Data: niedziela, 27 marca 2022 08:48:31
Witam.
Nie mam jakichś specjalnych ograniczeń ani założeń.
Na "suficie" do cyrkulacji zewnętrzno-wewnętrznej i wymiany powietrza w orchidarium są zamontowane 3 wentylatory komputerowe z których w tej chwili pracuje tylko jeden. Myślę że na tą chwilę więcej nie potrzeba.
Obniża wilgotność w akwarium.

W orchidarium pod sufitem zamontowane kolejne dwa wentylatory komputerowe do wymuszania obiegu wewnątrz zbiornika.

Ponadto:
- 3 paski ledowe 1-metrowe każdy - 12v jako oświetlenie.
- mała pompka akwariowa bez filtru do "wodospadu' taka jak się używa w krewentariach do wymuszania obiegu wody.
- grzałęczka 50w z termostatem. podgrzewa wodę do 28'C

Mam jeszcze generator mgły - Fogger do podnoszenia wilgotności ale to bardziej dla własnego ego i dla bajeru bo ładnie wygląda las z mgłą.


Zbiornik wodny podnosi wilgotność w wystarczającym zakresie.

Opcjonalnie w planie mam zamontowanie kabla grzewczego 7m z termoregulatorem i zrezygnowanie z grzałki.Ale to zobaczę w lecie czy jest sens jak będą upały i nie będę musiał wtedy schładzać całości.

W tej chwili wilgotność oscyluje od 90% do 60% w zależności od załączonych wentylatorów i wedle moich upodobać.
Temperatura w zakresie od 21 do 23'C
Muszę popracować nad ogrzewaniem i zwiększeniem różnicy dzień/noc.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail:  
Data: czwartek, 4 stycznia 2024 16:59:54
Z ciekawości - jak dalej poszło?

Bo z doświadczenia wiem, że założenia założeniami, a rośliny mają swoje własne wymagania i żyją albo nie

U mnie największym wyzwaniem było obniżenie temperatury w orchidarium. Najpierw miałem rurę przebitą przez framugę okna pompującą powietrze z zewnątrz, potem miałem nawet lodówkę w obiegu powietrza
Ileż to ja się nie nakombinowałem.

Potem się przeprowadziłem i problemy znikły, bo orchidarium jest w zimnym pomieszczeniu.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jerzy Dziedzic
E-mail:  
Data: czwartek, 4 stycznia 2024 17:36:19
A potem po prawdzie to problemy znikły zupełnie, bo przez kilka miesięcy układaliśmy podłogi w całym domu, wstawialiśmy drzwi, malowaliśmy, meblowaliśmy, instalowaliśmy ogrzewanie, a to była wczesna zima, więc storczyki zeszły na daleki plan, więc gdzieś po drodze zeszły całkowicie

W rezultacie moje orchidarium stało puste przez 13 lat.
Dopiero od niedawna zaludniam je od początku.

Dziś wygląda tak:







Ale przynajmniej nie mam problemu z przegrzewaniem

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: piątek, 5 stycznia 2024 07:40:09
Wszystkie orchidaria wyglądają pięknie -teraz tylko trzeba zasiedlić je "mieszkańcami"

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marcelina
E-mail: Marcelinka84@gmail.com
Data: wtorek, 23 stycznia 2024 18:34:42
Moje marzenie o posiadaniu orchidarium pojawiło się po opublikowaniu poradnika Pana Jerzego jak zbudować dom dla storczyków 😁Przez wiele lat nieosiągalne a od kilku walczę z doborem odpowiednich lokatorów 😉 Warto być wytrwałym. Myślę, że cały proces trwa bardzo długo

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl