Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  prosba o pomoc w reanimacji storczyka
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Aga
E-mail: agnieszka.pietrasik@philips.com
Data: niedziela, 30 października 2005 16:36:12
Witam,

Postanowilam poprosic Panstwa o porady dotyczace ratowania storczyka. Niedawno dostalam w bardzo kiepskim stanie Dendrobium Biggibum. Nie wiem co mam z nim robic. Mysle o tym zeby go przesadzic do doniczki, ale poki co czekam na dostawe ziemii z orchid sklepiku. Przsylka ma do mnie dotrzec w tym tygodniu i bardzo mi zalezy zeby doczekal na dostawe ziemii. Poki co nie wiem w jaki sposob mam go podlewac bo jest przytwierdzony do galazki. Myslalam o tym zeby go wlozyc do torebki plastkiwoej, ale nie jestem pewna czy to dobry pomysl. Ponizej zalaczam zdjecia kwiatka.

Z gory dziekuje za Panstwa uwagi.

Serdecznie pozdrawiam,

Aga




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Piesik
E-mail: Piotr.Piesik@storczyki.org.pl
Data: niedziela, 30 października 2005 20:44:56
Ponieważ jest to storczyk do reanimacji ,który Pani OTRZYMAŁA a nie KUPIŁA bo było Pani żal, chętnie doradzę jak poratować roślinę.
Pani zrobi jak uważa ,ale ja bym zrobił tak:usunąłbym wszystkie tkanki,które są albo suche i martwe albo i wygląda,że nie są zdrowe.Roślinę umieściłbym w worku, ale bez tej ogromnej ilości mchu ,który jest widoczny na zdjęciu.Dałbym co najwyżej kilka pojedynczych nitek sphagnum i to raczej tylko po to aby roślina miała w worku jeszcze jakieś dodatkowe źródło parowania poza pseudobulwami i resztkami liści,które i tak niedługo odpadną same.Jeżeli woreczek byłby dostatecznie mały to można by też zrezygnować całkowicie z mchu .Alternatywnie można użyć słoika zamykanego dekielkiem albo folią,bądź butelki po np.wodzie mineralnej o bezbarwnych ściankach.O ile nie będzie się nic złego z rośliną działo-głównie niebezpieczna mokra zgnilizna,to najpewniej na wiosnę, a może trochę wcześniej pojawią się idące nowe przyrosty od podstawy pseudobulw.Mogą się też pojawić keiki.Trzeba roślinie dać maximum światła-nawet okno południowe ,utrzymywać roślinę w cieple i co ważnie,nie zaglądać codziennie do słoika czy butelki bo wpuszcza się dość suche powietrze do wnętrza ,a wilgotność wewnątrz powinna wynosić blisko 100%.Przy odrobinie ostrożności można dać na dno butelki kilka wilgotnych ,ale nie cieknących wodą włókien sphagnum-tyle tylko aby to sphagnym nie moczyło rośliny ale poprawiało jej mikroklimat.I to tyle.Sposób jest bardzo skuteczny,powszechnie stosowany i udaje się tą prostą metodą uratować niejednego storczyka włącznie z tymi b.trudnymi i wymagającymi.
Patrząc na roślinę można z dużą dozą prawdopodobieństwa prognozować sukces w uzyskaniu nowych przyrostów bo roślina ma 5 pseudobulw, w których jest dostatecznie dużo wody i składników odżywczych na nowy,zdrowy przyrost.Proszę tylko nie podlewać za wcześnie nowego przyrostu i nie zasilać zbyt wcześnie bo jest to niepotrzebne.
Pozdrawiam PP


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: aga
E-mail: agnieszka.pietrasik@philips.com
Data: piątek, 4 listopada 2005 19:22:27
Witam,

Chcialam serdecznie podziekowac za porade jak ratowac moje dendrobioum biggibum. Zrobilam jak Pan sugerowal i wyglada ze wszystko jest OK (tfu, tfu - zeby nie zapeszyc). Jesli uda mi sie odratowac rosline nie omieszkam pochwalic sie fotka.

Serdecznie pozdrawiam,

Aga

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Justyna Butrymowicz
E-mail:  
Data: piątek, 4 listopada 2005 20:04:56
Witam,
i ja bedę musiała postapić tak właśnie z moim dendrobium phalaenopsis.
Chyba mi trochę przemarzło przy zbyt wilgotnym podłożu.
Straciło wszystkie liście i też obawiałam się znilizny ale po wyjeciu rosliny z podłoża uspokoiłam się. Chyba nic niepokojącego nie widzę.
A więc powodzenia Pani Agnieszko, czego i sobie życzę.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: anka
E-mail: a.kwiatkowska@interia.pl
Data: poniedziałek, 7 listopada 2005 15:16:33
witam,
przepraszam, ale czy w ten sam sposób mozna postapic z vanda i cattleya?

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl