Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  dzieńdobry i pytanie o choroby
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sebastian
E-mail: harnasiowo@wp.pl
Data: sobota, 21 stycznia 2006 20:01:50
Dzieńdobry
pierwszy raz piszę na forum, więc najpierw się przdstawię
Sebastian, z Lublina. No co dzień, jeśli chodzi o zamiłowania roslinne - katusy, mam ich sporą kolekcję
i w ramach "czegoś nowego" chciałem spróbować storczyki pohodować
zakupiłem więc 2 roslinki rok temu w Obim, tak na spróbę. obie ładnie rośną , kwitną, puszczają nowe pędy, ale jedna cały czas choruje. ma takie małe, ciemne plamy, a liście powoli usychają.
w załączniku zdjęcie frag. liscia.
próbowałem to pryskać, ale nic z tego. rozasdzenie nowego, wydawałoby się zdrowego pędu i ustawoenie go na innym parapecie też nic nie dało
proszę więc o napisanie, co to jest, i czym to leczyć
pozdr.
Sebastian




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: 365dni@interia.pl
Data: sobota, 21 stycznia 2006 22:21:43
Witam,

cieszę się, bo mysłałam, że w Lublinie tylko ja uprawiam te piękne rośliny. Mam nadzieję, że zasili Pan powoli rozkręcane koło miłośników storczyków. Serdecznie zapraszam. W razie wątpliwości proszę o kontakt na priv.

Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sebastian
E-mail: harnasiowo@wp.pl
Data: niedziela, 22 stycznia 2006 11:31:16

na razie "na spróbę" mam 2 czyli trudno mówić o uprawianiu.
teraz ok. 800 kaktusików i 8-mio miesięczny Bartek zjada cały mój wolny czas, ale w przyszłości (kilkuletniej) chyba bym się tym zająć chciał.
na razie prośba o identyfikację choroby i leczenie. w mojej lit. kaktusowej nie ma czegoś takiego.
zwlaczyłem pohipermarketowe ziemiórki i wełnowce, ale tego nie umiem - proszę patrzeć zdjęcie w pierwszym poście.
dziękuję
pozdr.
s

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Andrzej Bucior
E-mail: andrzej.m.b@wp.pl
Data: niedziela, 22 stycznia 2006 16:16:58
Ciężko coś zaocznie poradzić - bo nawet zawodowcy hodujący storczyki muszą wykonać drogie badania aby postawić 100% diagnozę. Początkowo myślałem, że to mogą być "piegi" od słońca. Ale jeśli przez to więdną liście i roślina obumiera to może być niestety nawet wirus. - Jeśli ta choroba intensywnie osłabia i niszczy roślinę, i nie pomogą środki / opryski... można spróbować jeszcze tetracyklinę, której pozytywne działanie było opisywane na forum http://www.storczyki.org.pl/forum/wiadomosc.php3?forum=storczyki&watek=14672&nr=14672&ofs=0
Jeśli i to nie pomoże to będzie lepiej pozbyć się ! Pozdrawiam AB.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sebastian
E-mail: harnasiowo@wp.pl
Data: niedziela, 22 stycznia 2006 16:23:13
właśnie wirusa się obawiam. roślinka nie obumiera intensywnie, ale troche tak. przeciwgrzybiczy oprysk nic nie dał, robaczek też to nie jest....
na razie roślinka jest odseparowana, i chyba trzeba będzie się jej pozbyć niestety.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl