Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Bulbophyllum Elizabeth Ann Buckleberry jak?
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena RK
E-mail: marzenkakozlowska@op.pl
Data: środa, 25 stycznia 2006 10:48:18
Kupiłam tę roślinkę na wystawie w Łodzi. Nigdzie nie mogę znaleźć wskazówek, jak ją uprawiać. Czy potrzebuje warunków takich jak bulbophyllum rothschildianum, a więc lekkiego przesuszenia i przechłodzenia w zimie, czy też jest to bulbophyllum bardziej ciepłolubne, nie przechodzące okresu spoczynku?


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ewa Jóźwiak
E-mail: Ewka@hejstorczyki.pl
Data: środa, 25 stycznia 2006 11:21:59
Witam ,
też kupiłam roślinkę ale W-wie na wystawie. Na tej stronie znajdzie Pani trochę informacji o niej:
http://www.roellke-orchideen.de/Preisliste/Bulb_Index/Cirr_Elizabeth_Ann/Cirr_Elizabeth_Ann.html

Swoją powiesiłam wysoko pod źródłem światła. Ja mam w dzień 22stC i więcej jak nagrzeje słońce/noc 14-16stC. Wystawę słoneczną bo południową. Teraz w te mrozy słońce nagrzewa do 30stC. Sporadycznie opryskuję podłoże, bo zima. Wilgotność do 100% po podlaniu roślin. Chyba jej dobrze, mam bardzo dużo nowych przyrostów, wyłazi z doniczki.
Tyle o uprawie w zamnkniętym, oszklonym balkonie.

Pozdrawiam
ewka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena RK
E-mail: marzenkakozlowska@op.pl
Data: środa, 25 stycznia 2006 12:17:32
Dziękuję Pani Ewo. Wnioskuję, że ma mieć w miarę ciepło, wilgotno i bez okresu spoczynku.Tylko,że u mnie nie będzie na balkonie, tylko na parapecie.
Zakwitła u Pani?
Pozdrawiam
Marzena

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Bałdyga
E-mail: baltyk@kowalska-stiasny.com.pl
Data: środa, 25 stycznia 2006 13:17:11
Witam,
ja mam w kolekcji Bulbophyllum Louis Sander (krzyżówka B. rothschildianum i B. longissimum - tak jak Elisabeth Ann Buckleberry, bo Cirr. ornatissimum to synimim B. rotschildianum, a Cirr. longissimum to synionim B. longissimum), które uprawiam na parapecie wschodniego okna w dużym, płytkim, drewnianym koszu.
Podłoże opryskuję jak lekko przeschnie, latem częściej, całość stoi na podstawce wypełnionej mokrym keramzytem - po podlaniu nadmiar wody ścieka do niej.
Pisałem o uprawie tej rośliny w prezentacjach:

http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=1&r=2640

W ciągu poprzedniego roku (mimo podziału) wypuściło dwa nowe przyrosty, a teraz rośnie kolejny i chyba wychodzi pęd kwiatowy (oby nie zapeszyć). Nie wydaje mi się, aby ten storczyk sprawiał większe trudności w uprawie.

pozdrawiam,
Piotr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena RK
E-mail: marzenkakozlowska@op.pl
Data: środa, 25 stycznia 2006 14:15:54
Panie Piotrze, czy ten drewniany koszyk to taki, jaki mozna kupić w Orchidsklepiku , czy jakiś specjalny? Jeśli nie jest to tajemnicą to proszę o podpowiedź w jakie podłoże bedzie trzeba go w przyszłości przesadzić.
Obejrzałam pod wskazanym przez Pana adresem sesję zdjęciową Pana roślinki. Bardzo mi się podoba.
Pozdrawiam
Marzena

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Bałdyga
E-mail: baltyk@kowalska-stiasny.com.pl
Data: środa, 25 stycznia 2006 15:40:50
Tak, to jest taki największy drewniany koszyk z oferty Orchidsklepiku wyłożony włóknem kokosowym. Ta roślina ma dość długie międzywęźla i wędruje po podłożu, więc żeby za szybko nie wyszła musi mieć trochę miejsca. U mnie rośnie w drobnym podłożu z Orchidsklepiku z dodatkiem sphagnum, które utrzymuje wilgoć troszkę dłużej. Bulbophylla lubią dużą wilgotność. Z drugiej strony koszyk jest na tyle płaski, że nie ma obawy o zbyt mokre podłoże.

życzę powodzenia, szybkiego kwitnienia,
Piotr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marzena RK
E-mail: marzenkakozlowska@op.pl
Data: czwartek, 26 stycznia 2006 09:45:14
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Marzena

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl