Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Phalaenopsis i przeniesienie do hydroponiki- lekcja poglądowa.
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona
E-mail: petronella362@poczta.onet.pl
Data: piątek, 10 marca 2006 01:29:11
Witam
Przedstawiam mój sposób przeniesienia storczyka z uprawy w podłożu do uprawy hydroponicznej.

1) Wybieram storczyka, wyjmuję go z doniczki i wyzbywam się podłoża.










2)Wybieram korzenie które są suche lub gnijące i obcinam je.












3)Pod ciepłym dość silnym strumieniem wody staram się wypłukać jak najwięcej pozostałości starego podłoża z korzeni, starając się nie uszkodzić ich zbytnio.

4) Mokre korzenie storczyka susze delikatnym strumieniem suszarki aż zrobią się znowu koloru szarego.















5) Nie używam pojemników typowych do hydroponiki zakupionych w sklepie więc przygotowuję je sama. Biorę doniczkę w której do tej pory rósł storczyk, dokładnie myję i wykonuję w niej u spodu scianki otwory.




6) Umieszczam w niej storczyka trzymając go jedną ręką by się nie zapadł i był w odpowiedniej pozycji, a drugą wsypuję suchy kermazyt.








7) Umieszczam storczyka w osłonce i nie wlewam na jej dno wody.





Przez dwa tygodnie daję mu spokuj, pózniej moczę doniczkę ze storczykiem w wodzie i spowrotem wkładam do osłonki, gdy widzę że keramzyt jest już na powrót suchy powtarzam zabieg i tak przez miesiąc w kółko. Następnie stopniowo wlewam wody, pierw 1/3 normalnego poziomu ( normalny poziom to mniej więcej 1/4 wysokości doniczki w której jest storczyk), po wyparowaniu wody uzupełniam poziom do 2/3 a następnie już do normalnego poziomu.Od tej pory uprawiam już storczyka jak w normalnej hydroponice z tą tylko różnicą iż poziom wody kontroluję sama, co normalnie robiłby to za mnie wskaznik używany w typowej hydroponice.

Pozdrawiam Iwona




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Krzysztof
E-mail:  
Data: piątek, 10 marca 2006 10:45:43
Witam. Jestem zainteresowany, czy uprawiane w ten sposób przez Panią rośliny już kwitły. Pozdrowienia Krzysztof.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona
E-mail: petronella362@poczta.onet.pl
Data: piątek, 10 marca 2006 13:45:53
Rośliny uprawiane w ten sposób dość chętnie kwitną, okres spoczynku w hydroponice objawia się tym iż w danym okresie wlewa się tylko minimum czystej wody, a w normalnym okresie wegetacyjnym jest to woda z pożywką używaną w hydroponice.
Pozdrawiam Iwona

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Krzysztof
E-mail:  
Data: piątek, 10 marca 2006 14:31:51
Pani Iwono. Chciałem się dowiedzieć czy tak uprawiane rośliny doprowadziła Pani do kwitnienia. I czy stwierdzenie: "rośliny uprawiane w ten sposób dość chętnie kwitną", poparte jest Pani doświadczeniem. Pozdrowienia Krzysztof.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona
E-mail: petronella362@poczta.onet.pl
Data: piątek, 10 marca 2006 22:21:45
Witam
Nie wiem czy dwa kwitnące phalaenopsisy to jakiś dowód, jednak stwierdzenie że dość dobrze kwitna w hydroponice jest spowodowane postami na jakie się natknęłam na różnych stronach o storczykach w których ta metoda jest polecana i w której phalaenopsisy kwitną nie mniej chętnie jak w normalnym podłożu.Ten temat poruszyłam ze wzgędu na nowe osoby które pojawiły się na forum i zastanawiają się jak przenieś storczyka z normalnej uprawy w hydroponikę. Miałam nadzieję że osoby z dłuższym stażem takiej uprawy dodadzą coś od siebie.Ja jak narazie mogę hydroponikę polecić do zwykłych kwiatów dla zapracowanych bo z nimi mam większe doświadczenie.Moje storczyki sukcesywnie przesadzam na taką uprawę i coś więcej będę mogła powiedzieć za jakiś czas i uzupełnić ten temat.
Pozdrawiam Iwona

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: K.Ch.
E-mail:  
Data: sobota, 11 marca 2006 10:02:55
Witam. W grupie "prezentacje" został podjęty temat "Kultury wodne i phalaenopsis". O dziwo, nikt nie chciał się podzielić swoimi doświadczeniami w uprawie hydroponicznej (Pani również). Odnoszę wrażenie, że metoda ta jest mało popularna a rezultaty uprawy słabe. Pozdrowienia Krzysztof.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona
E-mail: petronella362@poczta.onet.pl
Data: sobota, 11 marca 2006 11:19:02
Panie Krzysztofie
Nie odpowiadałam na ten post gdyż nie wniosłabym do niego nic ciekawego, miałam zamiar przeczekać jakiś czas zobaczyć co się będzie działo ze storczykami które niedawno przeniosłam do hydroponiki (miltonia, zygopetalum)
i dopiero pózniej napisać coś konkretnego, tzn jakie plusy i minusy ma ta uprawa i jakie storczyki u mnie dobrze na nią zareagowały.
Pozdrawiam Iwona

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Iwona
E-mail: petronella362@poczta.onet.pl
Data: wtorek, 14 marca 2006 21:08:00
Witam
Napiszę dzisiaj jakie są dla mnie plusy takiej uprawy.
Pierwszym plusem jest to iż potrzebuję mniej wody do podlewania, a co za tym idzie spędzam mniej czasu by ją przygotować. Uprawiając storczyki w normalnym podłożu nie nadążałam z wodą, jak już podlałam jedne to za kilka dni musiałam podlewać następne, wiadomo różne podłoże, różne wielkości doniczek i różna wystawa, podłoże wysychało w różnym czasie.
Po drugie wzrosła wilgotność powietrza wkoło storczyków.
Po trzecie storczyk ma stały dostęp do składników odżywczych.
To na dzisiaj tyle, więcej dopiszę dopiero za jakiś czas z racji tego iż moj staż takiej uprawy storczyków nie jest długi i nie obejmuje większej ilości roślin.
Pozdrawiam Iwona

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail: marta.osinska@impdirect.com
Data: wtorek, 16 maja 2006 13:09:09
Pani Iwono,

mam pytanie o przeniesienie storczyka do doniczki z keramzytem - czy wszystkie korzenie powinny być na wierzchu ? Czy też tylko te najnowsze ? Czy ten sposób uprawy jest odpowiedni dla storczyków które z jakiegoś powodu straciły korzenie ?

Dziękuję i pozdrawiam
Marta

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl