Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Epidendrum ilense
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tomek Szewerniak
E-mail: vetom@wp.pl
Data: sobota, 18 listopada 2006 22:58:15
Witam wszystkich serdecznie !
Jestem bardzo podekscytowany kwitnieniem tego storczyka . Chciałem mieć go od dawna . Jest to moja trzecia roślina tego gatunku, ale dwie poprzednie zasiliły kompost. Znacie to uczucie - im bardziej coś nie wychodzi tym bardziej chce się tego dokonać. Trzeci egzemplarz Epidendrum ilense posadziłem w semi hydro w podłożu z lekkiego keramzytu, z gorącym przekonaniem ,że to już ostatni raz. Historia tego gatunku jest równie ciekawa co ... smutna . Odkryty w tropikalnych lasach Ekwadoru , został opisany w 1977 roku i rozesłany do ośrodków badawczych. Kiedy ponownie się nim zainteresowano w latach osiemdziesiątych , okazało się że lasy w których występuje nie istnieją , a w raz z nimi odszedł Epi. ilense. Kiedy uznano go już za gatunek wyniszczony , okazało się że przetrwała całkiem spora partia roślin w szklarniach w Europie. I tak nasz storczyk powrócił " na łono natury" , ale tylko w postaci hodowlanej. Ponieważ pochodzi z lasów tropikalnych wymaga wysokiej temperatury ( 24-32oC) i wilgotności ( 85-95%), w miarę stałych warunków przez cały rok. Pokrojem przypomina Epidendrum radicans. Kwiaty zebrane w grona po 3-4 ( u mnie na razie jeden ) , pachną w nocy cytryną .
Zaczęło się tak:





Po trzech dniach pokazał się taki oto kwiat:







Prawda , że piękny?
A w takim podłożu sobie rośnie:




Pozdrowienia - Tomek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: sobota, 18 listopada 2006 23:30:48

Noooo, piękny!!! To jedna z długo przeze mnie poszukiwanych roślin , ale w końcu ją mam , choć na kwitnienie (o ile nie zamorduję) będę musiała jeszcze poczekać, jest dość młoda...

Gratuluję i pozdrawiam,

Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Kamila Irie
E-mail:  
Data: niedziela, 19 listopada 2006 08:44:54
No to ja spadlam z krzesla! Tez od dawna mi sie marzy! Powiedz Tomku ja duza jest sama roslina i w jakich temp. ja uprawiasz?

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monka
E-mail: moni-kam@wp.eu
Data: niedziela, 19 listopada 2006 18:21:43
Gratulacje...
Co prawda mnie bardziej interesuja Pana restrepie, ale znam to uczucie kiedy czlowiek sie cieszy jak mu zakwitnie cos, co wczesniej odmawialo...wspolpracy!
Dlatego jeszcze raz.....gratulacje!
Monka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: annateresa@poczta.onet.pl
Data: niedziela, 19 listopada 2006 18:57:05
Witam
i od razu gratuluję! Jaki piekny kwiat , nic to, że jeden! I jaka radość!
To epidendrum dawno było na mojej liście, też już mam i też przyjdzie mi na kwiaty trochę poczekać. Dlatego dołączam się do prośby o podanie wielkości kwitnącej rośliny. Będę mieć jakieś wyobrażenie o tym, kiedy może zakwitnąć .
Pozdrawiam, Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: niedziela, 19 listopada 2006 19:13:28

Witam,

widziałam dorosłą, po kwitnieniu, roślinę u Manuela. Miała chyba ponad 50 cm wysokości, a przy tym kwiat jest stosunkowo niewielki...

Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: annateresa@poczta.onet.pl
Data: niedziela, 19 listopada 2006 20:48:00
moja cierpliwość będzie więc wystawiona na ciężką próbę - brakuje jeszcze 37 cm.... a jak będzie jeden kwiatuszek, nawet niewielki, to i tak będzie sukces!
Dzięki za informację
Pozdrawiam, Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tomek Szewerniak
E-mail: vetom@wp.pl
Data: niedziela, 19 listopada 2006 22:31:42
Witam!
Roślina jest całkiem spora. Około 50 cm wysokości , zdecydowanie nie polecam miłośnikom miniatur. Do uprawy wymaga warunków typowo tropikalnych. U mnie latem 28-34 0C , a zimą 20 - 24 oC. Wilgotność stale wysoka, nie przechodzi okresu spoczynku. Jutro zrobię zdjęcie całej rośliny.
Pani Moniko , restrepie to osobny temat. Kwitną teraz wszystkie więc może coś o nich napiszę . Kwitnie też Rhyncholaelia digbyana i czeka aż opadnie mgła i będzie można zrobić zdjęcia.
Pozdrowienia - Tomek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Monka
E-mail: moni-kam@wp.eu
Data: poniedziałek, 20 listopada 2006 07:42:05
Juz sie ciesze na prezentacje "restrepiowe" U mnie tez teraz kwitna,moze nie wszystkie jednoczesnie...ale zawsze.Tez pochwale sie R.trichoglossa
Pamietam jak kiedys w prezentacjach zobaczylam Pana ..."Zakwitly na jednym krzaczku" z 5 grudnia 2004r. Wtedy mi sie jeszcze nie snilo nawet ze kiedys te roslinki na spolke z Pleurothallisami - tak mna zawladna! I ze w ogole bede potrafila je hodowac.... Ale nie taki diabel straszny jak sie okazalo...
Czekam wiec p .Tomku z niecierpliwoscia
Pozdrawiam
Monka

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl