Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Epidendrum longipetalum
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Grażyna Siemińska
E-mail: g.sieminska@chello.pl
Data: niedziela, 25 lutego 2007 20:27:04

Witam,

na dzisiejszym spotkaniu klubowym dostałam od koleżanki połowę tej rośliny , i to z pędem kwiatowym . Roślina była przyniesiona na naszą wystawę. Nie mam jeszcze własnych doświadczeń uprawowych , ale co znalazłam, to przekazuję...

Epidendrum longipetalum A.Rich.& Galeotti 1845 (syn.: antenniferum), to miniaturowa roślina występująca w Meksyku, w górach przy zachodniej stronie Zatoki Meksykańskiej. Rośnie na wysokościach od 1700 do 2200 m, czyli wymaga dość chłodnego traktowania i niezbyt wiele światła. Mimo epidendrum w nazwie bywa, że rośnie jako litofit.

Cała roślina jest niewielka, psb z liśćmi nie przekracza 10 cm, za to wydaje dłuuuuuuuugi (do 50 cm), cieniutki pęd kwiatowy, na którym może kwitnąć w kolejnych latach, więc dopóki całkiem nie uschnie, nie należy go obcinać.


Dwa płatki są bardzo wydłużone, co wygląda trochę jakby kwiatek miał nóżki . Kwiat razem z nóżkami ma ok. 3 cm.


Przy większej ilości światła na płatkach pojawia się lekko fioletowe zabarwienie. Tu tego nie widać, ja moje postawiłam w dość jasnym miejscu; zobaczę, czy ten zmieni kolor, czy może dopiero następny bardziej się wybarwi.


Wydaje się, że nie powinno sprawiać problemów w uprawie. Wg koleżanki, musi być codziennie porządnie zlewane wodą, posadzone jest w bardzo luźnym podłożu, w 8 cm doniczce.



Pozdrawiam,
Grażyna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Piotr Markiewicz
E-mail: pierre2@interia.pl
Data: niedziela, 25 lutego 2007 22:10:06
Rzeczywiście ma fajny kształcik, ale kolorku trochę nabrać mu by nie zaszkodziło
Pozdrawiam

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl