Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Gongora histrionica
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tamara Florczak
E-mail:  
Data: wtorek, 4 grudnia 2007 18:01:30
Witam ponownie

Dzisiejszą prezentację dedykuję wielbicielom Stanhopeinae
Przyznaję, że nie mam zbyt bogatego doświadczenia w uprawie tego storczyka, bowiem Gongora histrionica jest w mojej kolekcji zaledwie od kwietnia br., ale już widzę, że nie będzie to moja jedyna roślina z tego rodzaju.
Pachnące kwiaty o ciekawej budowie, kwitnienie bez specjalnych zabiegów - czego chcieć więcej?...
No, ostatecznie kwiaty mogłyby być trwalsze - na prezentowanym storczyku utrzymały się przez 8 dni, ale to i tak lepszy wynik niż u Stahopea

Nie znalazłam zbyt wielu informacji o tej roślinie, więc uprawiam ją metodą "prób i błędów" i na szczęście tych drugich było mniej.
Zauważyłam, że storczyk ten lubi warunki gorącego orchidarium i podwyższoną wilgotność otoczenia, nie ma natomiast zbyt dużych wymagań odnośnie natężenia światła.

Jak wcześniej wspomniałam kwiaty Gongora histrionica pachną - w dzień (intensywniej w godzinach południowych) wydzielają przyjemny zapach, wg mojego nosa owocowo korzenny.
Wielkość kwiatów mierzona na długość to ~5 cm. Pęd kwiatostanowy, zwisający wyrasta u podstawy p-bulwy. Na mojej roślinie osiągnął długość 73 cm.
Całkowita wysokość zielonej części storczyka (p-bulwa + liście) wynosi 40 cm
To tyle liczb, teraz zdjęcia.
Na początek pęd kwiatowy, który dość szybko przyrastał - od momentu jego pojawienia się do chwili rozwinięcia się kwiatów upłynął miesiąc:




a to już cała roślina:


i kwiaty widziane z różnych stron








Pozdrawiam,
Tamara

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Witold Hanak
E-mail: wit6xra@interia.pl
Data: wtorek, 4 grudnia 2007 19:26:16
Mmmmmm.... ślicznotka.. !

W.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl