Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Laelia purpurata var. delicatissima
  Strona:    [1] 2    Następna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tomek Szewerniak
E-mail: vetom@wp.pl
Data: piątek, 20 czerwca 2008 14:05:20
Witam!
Laelia purpurata jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych uprawianych storczyków. Niezwykle duża gama uprawianych odmian barwnych i największa wśród katlejastych ilość nazwanych klonów powoduje, że każdy kto interesuje się storczykami chciałby ją mieć w swojej kolekcji. Pochodzi z południowej Brazylii, ze stanu Santa Catarina, gdzie została odkryta w połowie XIX wieku.
Laelia purpurata świetnie rośnie w podłożu typowym dla epifitów - dobrze przepuszczającym powietrze, a jednocześnie utrzymującym wilgoć. Temperatura w dzień 26-32 oC , w nocy 14-18 oC. Roślina ta przechodzi d w a okresy spoczynku: pierwszy gdy młode przyrosty zakończą wzrost ( styczeń - luty) i drugi gdy roślina przekwitnie ( lipiec ). W końcu lata lub z początkiem jesieni purpurata wytwarza nowe przyrosty i cały cykl zaczyna się od początku.
W okresie spoczynku nieznacznie ograniczamy podlewanie i całkowicie wstrzymujemy nawożenie. L. purpurata należy do storczyków które nie lubią być przez dłuższy okres przesuszane.Nawet zimą powinna otrzymywać pewną dawkę wilgoci( ja zraszam 1 raz w tygodniu). Rośliny przesadzamy t y l k o w okresie wzrostu młodych korzeni, czyli w przypadku tej odmiany : sierpień - wrzesień.
Laelia purpurata jest bardzo dużym storczykiem i ma spore wymagania nawozowe. Ja stosuję obornik krowi rozpuszczony w wodzie 1 raz w miesiącu i nawóz wieloskładnikowy z wodą też 1 raz w miesiącu, ale tylko w okresie lata i jesieni.

















Pozdrowienia - Tomek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jarek Sułek
E-mail: motylik@poczta.onet.pl
Data: piątek, 20 czerwca 2008 14:22:55
Gratulacje Panie Tomku!!!Również bardzo dziękuję za informacje dot. uprawy, mam od kilku lat l.purpuratę odm. carnea - zakupiłem ją przez orchidarium.pl., egzemplarz jest bardzo młody - także na kwitnienie muszę jeszcze trochę poczekać.Spotkałem się z opinią ,że jest to prawdziwa "księżniczka" wśród laelii i trudno się z tym nie zgodzić - pozdr.serdecznie z Kielc.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sandra Wawrzyniak
E-mail: cass@poczta.onet.pl
Data: piątek, 20 czerwca 2008 21:13:44
Nooo nareszcie, brakowało nam tu już ciebie i twoich Cattleyi Purpurata zaiste śliczna ale ja wolę jednak te odmiany z kontrastową warżką.

pozdrawiam i czekam na więcej
Sandra

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: marek
E-mail: m.siwik@wp.pl
Data: sobota, 21 czerwca 2008 13:43:46
Sandro nie wybrzydzaj. Chwal, bo nie pora na katlejaste. Tomek - moje o tej porze nie kwitną.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna
E-mail: anna@roslin-menazeria.net
Data: poniedziałek, 23 czerwca 2008 18:52:41
Witam,
Panie Tomku przepiękne kwitnienie! Gratuluję!!!
Moja Laelia purpurata var. coerulea już przekwitła; miała właśnie taką bardziej kontrastową warżkę. Teraz patrząc na pańską roślinę, podziwiam właśnie tę subtelną grę kolorów. Ogromnie mi się podoba, no i te dwa kwiatostany - dla mnie rewelacja
Pozdrawiam,
Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Dana
E-mail: kanarska@interia.pl
Data: środa, 25 czerwca 2008 21:42:27
Litości!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo zaczynam się zachowywać jak mój pies na widok kości. CUDOWNA! Bardzo subtelna kolorystycznie. Gratulacje!

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: piotr mróz
E-mail: piotrmroz3@o2.pl
Data: czwartek, 17 lipca 2008 16:05:49
Pozwolę sobie podłączyć się do tematu i pokazać moją laelia purpurata.Mam tą roślinę od siewki, na kwitnienie czekałem ponad 4 lata,ale było warto .Moją roślinę hoduję na oknie południowym a na wakacje ląduje ona podwieszona na jabłonce.Kwiat ma inny kolor niż teoretycznie miał mieć,ale ja nawet wolę takie zestawianie kolorów jakie ma moja roślina.Kwiaty mojej laelii wydzielają słaby zapach, który porównałbym z zapachem irysów.Polecam tą roślinę nawet początkującym,ale pod warunkiem,że nają sporo miejsca,bo u mnie ta laelia rośnie jak szalona we wszystkie strony














Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tomek Szewerniak
E-mail: vetom@wp.pl
Data: czwartek, 17 lipca 2008 21:12:41
Naprawdę piękna !
Pozdrowienia - Tomek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Elżbieta Ziąbkowska
E-mail: JAeuterpe@interia.eu
Data: czwartek, 17 lipca 2008 22:01:46
Witam!
Jedna piękniejsza od drugiej,a ja mogę sobie pomarzyć,bo nie mam miejsca.
Pa.

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Władek
E-mail: salmoorchids@wp.pl
Data: piątek, 18 lipca 2008 15:47:58
Dla tych którzy mają za mało miejsca żeby uprawiać L. purpuratę polecam
L.p.Balsaque x roxo violetta atros purpurea roślina ma 27cm wysokości,kwiaty średnicę 12 cm.



Pozdrawiam Władek




Strona:    [1] 2    Następna

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl